Posázaví – Ďábel
Ďábel - je kopec vysoký 397,6 m a je považován za pomyslný geometrický střed Čech. Na jeho jižním úpatí se rozprostírá Petrov.
Pokud budeme k vrcholu stoupat jihovýchodním směrem po betonové panelové cestě, tak před jejím vrcholem nalezneme místo zastavení s popisem jednotlivých míst, která můžeme vidět nejen z tohoto místa a to především z jednotlivých okrajových partií kopce.
Na východním okraji kopce nalezneme vyhlídku s popisem jednotlivých míst v okolí.
Z jihovýchodní strany vede panelová cesta až na vrchol, kde stojí vodárna.
Západním směrem z vrcholu vede pohodlná cesta. Když cesta vyústí z lesa, uvidíme červenou ceduli s názvem Ďábel.
Pokud se někdy budeme toulat kolem řeky Vltavy v oblasti Slap, neměli bychom si odpustit navštívit lokalitu Lahoz. Ve stráni zde totiž najdeme střed českého království, který je vyznačen třemi betonovými kříži. Měl jsem možnost toto místo navštívit mnohokrát při svých toulkách tímto krajem. Při jedné z mých návštěv jsem měl možnost se seznámit i s panem Votavou, který zde má chatu a již po mnoho let se stará o tyto kříže a jejich okolí.
Nechci polemizovat o tom, co je středem, zda Lahoz či Ďábel, ale nemohu si odpustit poukázat na fakt, že ani jedním z těchto míst nevede žádná turistická značka, či naučná stezka. Proč? Nestojí za to na tato místa poukázat a dát je do podvědomí lidí? Vždyť na jiném místě v naší zemi takové místo nenalezneme.
Luděk Horký
* * *
Foto archiv autora
Koláž © Marie Zieglerová
Zobrazit všechny články autora