Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Matěj,
zítra Liliana.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Za Janem Vyčítalem
 
... vzpomínání...

V době kdy k nám pronikla epidemie Coronaviru ustoupila trochu do pozadí zpráva o tom, že zemřel oblíbený zpěvák, textař a malíř, ale hlavně velký tramp Jan Vyčítal. Snad i proto, že byl už dlouho nemocný a neobjevoval se na veřejnosti. A přesto ta smutná zpráva otřásla snad všemi, kdo jen trochu znali jeho tvorbu. Protože jen málokdo neznal jeho krásné písničky - jednak americké lidovky, ke kterým napsal české texty, ale také třeba australské a v neposlední řadě vlastní české - například o hrdinství našich výsadkářů ze války nebo o osvobození Plzně americkou armádou.

Já sám jsem sice nikdy netrampoval, přestože do přírody jsem chodil rád. Ale padesátá a šedesátá léta v období totality přála především jiným aktivitám, do kterých nás s chutí naháněli. Trampské písničky jsem proto nepoznal na dvou pionýrských táborech, kam mě rodiče poslali a které pro mne byly naprostou katastrofou. Bylo to kupodivu na školních zájezdech po hradech, zámcích a jiných zajímavých místech. A při návratu z těch výletů se kromě jiných v autobusu zpívaly i trampské písničky, které jsem si oblíbil. 

A později, když byly vydávány na gramodeskách a pak kazetách, měl jsem jich doma slušnou sbírku. Mezi ty nejoblíbenější patřily ty od skupiny Rangers, kterou spoluzaložil Honza Vyčítal v roce 1965. Ta skupina hrála americké lidovky a české texty k nim psal právě pan Vyčítal. Byly to nádherné texty a snad byly ještě lepší, než ty originální, což jsem ovšem tenkrát nemohl posoudit, angličtiny ještě neznaje. Zpíval je on sám a často také Michal Tučný a někteří další. Ty písničky jsme si vzali s sebou do emigrace a přehrávali si je v San Francisku, kde nám Rangers pomáhali překonávat počáteční problémy s adaptací na druhém konci světa. Honza Vyčítal a jeho přátelé muzikanti a zpěváci byli prostě s námi, sem patřili a dodávali nám optimismus - přestože sami měli doma nemalé problémy. 

V dobách tuhé ,,normalizace" v počátku 70. let měl Jan Vyčítal zákaz vystupování a publikování - byl totiž také výborným karikaturistou a ilustrátorem knih.  A také anglický název skupiny se samozřejmě komunistům nezdál. Aby vůbec mohli dál hrát, museli si ten název počeštit - a tak se z nich stali Zelenáči.

O tom všem, a ještě o mnohém dalším mi vyprávěl Jan Vyčítal, když jsem s ním dělal rozhovor pro krajanské noviny na koncertu, který pořádala organizace Sokola ve svém sále v kalifornském městě San Mateo nedaleko San Franciska v říjnu 1990. Sál byl nabitý nejen Čechy, Moravany a Slováky, ale také Američany. Sálem znělo ,,Já trvám na tom, že Plzeň osvobodil Patton" nebo „Silver A, Silver B"....A všichni nadšeně tleskali a donutili Rangers některé písničky opakovat. Skupina si konečně splnila svůj sen a přijela na svůj ,,divoký západ".  Název Zelenáči odhodili okamžitě s pádem tyranské totality a teď nasávali atmosféru Ameriky. Jan Vyčítal byl velice vstřícný a přátelský. A když jsem mu ukázal několik kazet s jejich písněmi a řekl mu o tom, jak jsme je i tady celou dobu rádi poslouchali, jak nám ty písničky přinášely radost, zašel hned za ostatními členy skupiny, aby jim o tom pověděl a aby je také podepsali.

Informoval jsem Jana Vyčítala o tom, že v South Lake Tahoe v horách Sierry Nevady žije skladatel mnoha trampských písní a velký mořeplavec Eduard Ingriš. ,,Samozřejmě počítáme s tím, že ho určitě navštívíme", prohlásil Vyčítal. A skutečně se to stalo. Jak mne později informovala manželka mého přítele paní Nina Ingrišová, muzikanti nelenili, vydali se do kalifornských hor a v domě u jezera Lake Tahoe navštívili už těžce nemocného skladatele, kterému zazpívali jeho Niagáru a Honza Vyčítal mu věnoval jednu ze svých kreseb.

Rozloučení s Janem Vyčítalem proběhlo v Praze 1. března 2020. Nebyl jsem tam tenkrát - ale nevadí. Ve svých písničkách a kresbách je pořád s námi a snad nás i teď znovu trochu posiluje.

Foto: Vladimír Kříž (na snímku s Honzou)

 
Vladimír Kříž

* * *
Zobrazit všechny články autora
 
 


Komentáře
Poslední komentář: 06.02.2025  09:48
 Datum
Jméno
Téma
 06.02.  09:48 Vladimír Křiž
 02.02.  14:21 Přemek
 02.02.  09:10 Von
 02.02.  07:52 Přemek
 01.02.  09:14 Von Pro Přemka
 01.02.  08:41 Přemek
 31.01.  13:01 KarlaA
 31.01.  11:21 Vesuviana
 31.01.  10:13 Kamila
 31.01.  09:42 Von