Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Kolá¾ - fotomontá¾


Na stránkách ST nalézáme mnoho zajímavých pokusù o svébytný výtvarný výraz, by» amatérský a nedávno tam nenápadnì proskoèil i pojem „kolᾓ. Snad uvítáte k tomuto výrazu nìkolik vìt a inspirativních obrázkù, které jsem naformuloval pouèen a inspirován na internetu.


Kolá¾ je jedním z pozoruhodných technických a výrazových prostøedkù, které se objevily na umìlecké scénì 20. století. Je to sestøih a vzácné propojení rùzných èástí èi prvkù do nového celku, umo¾òuje vyjádøit souvislosti mezi nìkterými výtvarnými (a dokonce i literárními) prvky. Uplatòuje se ve filmu, videu, reklamì, kni¾ní grafice a dalších formách u¾ité tvorby. Nebyl to nikdo menší, ne¾ právì Pablo Picasso, kdo vpojil do svého obrazu kus voskovaného plátna imitujícího proutìný výplet.

 


Pablo Picasso - Kolá¾


Název kolá¾ odvozuje svùj pùvod z francouzského „collage“ znamenající lepení, které by tedy mìlo být urèujícím znakem. Øíká se ale, ¾e Max Ernst, který je odpovìdný za objev kolá¾e v pravém slova smyslu, odmítal pova¾ovat technický postup, lepení, za pøíznak kolá¾e.


Tato výtvarná „transplantace“ se ujala u¾ v letech 1912–1914. Ernst v roce 1929 pøevedl metodu kolá¾e ze sféry dadaismu do poloh surrealismu. Dadaistické kolá¾e jsou hravé barevné kresby, v nich¾ je kolá¾ovaný reálný prvek dùmyslnì potlaèen.


Jedním z postupù kolá¾e je propojování fotografií – fotokolá¾, která má u¾ svou historii, i pomìrnì novodobou, ale stále pøedstavuje významný tvùrèí postup.

 

 

Radek Doupovec - Kolá¾


Nejvýraznìjším èeským tvùrcem pou¾ívajícím techniku kolá¾e byl básník a výtvarník Jiøí Koláø, který dal kolá¾i zcela nový rozmìr, vytvoøil celou øadu nových technik kolá¾e a jeho dílo patøí nejen k celosvìtovì nejvýznamnìjším poèinùm v oblasti kolá¾e, ale je také nejvýznamnìjším èeským výtvarníkem dvacátého století. Metoda kolá¾e má široký dosah, ovlivnila malíøství, zpùsob komponování, øešení obrazové plochy nebo pojetí tvaru. Uplatní se samozøejmì i v amatérské tvorbì.

 

 

Text podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kol%C3%A1%C5%BE
Ilustrace: internet, autorské stránky R.Doupovce, dále

http://udu.ff.cuni.cz/soubory/kubismus.futurismus,dada.pdf

 

Fotomontá¾

Fotomontá¾ je tvoøena specifickým pou¾itím techniky fotografických obrazù a pøedstavuje propojení dvou a více obrazù. Z hlediska techniky práce by fotomontá¾ mohla být nazvána fotokolá¾í.

 

Citro-kiwi


Nápad fotomontá¾e vychází z myšlenky hnutí Dada, které prosazovalo utváøení nových forem skrze fotografii a jako první tvoøili fotomontá¾e ji¾ kolem roku 19919. S rozvojem fotomontá¾e pøichází i její u¾ití v oblasti reklamy – plakáty, reklamní letáky, propagace a pozdìji zejména ve fotoreportá¾ích. Jestli¾e tohle jsou formy vyu¾ití tzv. aplikované fotomontá¾e, opakem tohoto pojmu je volná fotomontá¾, která má být vnímána jako umìlecká forma fotomontá¾e. Postupù bylo propracování nìkolik. Jen pro úplnost se zmiòujeme o montá¾i negativù, která v souèasné dobì zcela ztratila na významu.


Montá¾ pozitivù nebo montá¾ lepením. Fotomontá¾ pozitivù je výsledkem sestavování ji¾ existujících obrazù. Tato technika je také známá jako montá¾ lepením, proto¾e v nejjednodušší formì to není nic jiného ne¾ vyøezané nebo vytrhané motivy, které jsou slepené dohromady na rovném povrchu.


Digitální montá¾. Digitální montá¾ je dnes nejosvìdèenìjší a nejznámìjší technika fotomontá¾e. Sestavuje se pomocí poèítaèových programù na úpravu obrázkù a digitálních fotografií. Pøi profesionální digitální montá¾i autor vychází ze stejných principù jako pøi montá¾i pozitivù, toti¾ z vzájemné koordinace obrázkù.

 


Šneèí galaxie


Mo¾nosti fotografické montá¾e se staly v posledních letech sofistikovanìjší. Fotomontá¾ je nyní tak daleko, ¾e rozdíl mezi realitou a iluzí u¾ není témìø rozpoznatelný. Takové spojení fotografie a digitální manipulace mohou zpùsobit støet mezi estetikou a etikou - napøíklad pøi pou¾ití ve falešné zprávì s umìle vytvoøenými novináøskými fotografiemi, které jsou prezentovány pro svìt jako reálné. Pro ty pøípady napøíklad v USA organizace National Press Photographers Association (NPPA) stanovila etický kodex, který vy¾aduje správnost zveøejnìných obrázkù bez jejich manipulace.

Podle: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotomont%C3%A1%C5%BE

 

Doufám, ¾e na stránkách ST se brzy objeví i vaše výboje v této oblasti, milí ètenáøi, fotografové, malíøi, grafici a tvùrci všech zamìøení. Obrázky jsem vybral pro vaši inspiraci, doufám, ¾e vás zaujmou. Pro usnadnìní tvorby kolá¾í lze najít dokonce nìkolik programù, pøiznám se, ¾e mì neuspokojily, ale jde to docela dobøe v našem oblíbeném PhotoFiltre.


Imrich Lencz

Další èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 16.01.2012  16:48
 Datum
Jméno
Téma
 16.01.  16:48 Dixi
 16.01.  09:19 ferbl
 15.01.  11:48 Jarek
 15.01.  10:50 EvaP
 15.01.  10:32 Vesuvanka díky
 15.01.  09:48 LenkaP
 15.01.  09:34 KarlaA
 15.01.  09:13 Karla I.
 15.01.  06:19 Bobo :-)))