Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pulèiny - skalní labyrint


Je mnoho krásným míst na svìtì. Jsme ochotni za nimi jezdit tisíce mil, ale nìkdy si nevšimneme, ¾e hodnì krásy je i u nás skoro za humny. Tak to bylo i u mne v pøípadì Pulèinských skal. Poprvé jsem se o nich dozvìdìla od Marty (hera), která se zmínila, ¾e si tam udìlala výlet. Hroznì jsem se divila co¾e to jsou za skály o nich¾ jsem do té doby vùbec neslyšela. Posléze Marta o zá¾itcích z výletu napsala èlánek (èlánek klikni). Od té chvíle jsem o skalách vìdìla, ale nìjak nebyl èas se do nich vypravit. Nedávno pøišla nabídka od jednoho spøáteleného kulturního zaøízení v Ostravì. Dìlali tam s dìtmi zájezd a volná místa nám dali k dispozici.

Vyu¾ili jsme toho a koneènì jsem mnì neznámá místa navštívila. Zá¾itky byly ú¾asné! Podívali jsme se na nádherný kus pøírody, který vytvoøila matièka pøíroda na Moravì. Konkrétnì nedaleko Vsetína na Valašsku. Oficiálnì nese jméno Pulèínské skály, ale lidovì se mu øíká Pulèiny.


Výchozím bodem do Pulèin pro nás byla vesnice Lideèko. Na parkovišti u motorestu jsme chvíli obdivovali skalní stìnu, která s nazývá Èertova skála. Ale náš cíl byl opaèným smìrem a tak jsme Èertovu skálu nechali za zády a vystartovali k Pulèinským skalám.


Ke skalám jsme dorazili asi po 3 km po modré turistické znaèce. Ukrývaly se v hlubokých beskydských lesích a uvidìli jsme je a¾ jsme pøišli k nim. Svou velkostí asi nemohou konkurovat skalním mìstùm v Èechách, ale i tak jejich návštìva byla pro nás velkým zá¾itkem. Skály se nacházejí v masivu kopce Hradisko (767 m n. m.), vstupní branou k nim je rozcestí turistických cest pod vesnicí Pulèín. Odtud, kolem Ludmiliny skály (ani jsem netušila, ¾e tam nìjakou skálu mám:-)) a Zbojnického kostela jsme zaèali stoupat vzhùru labyrintem skal.

Oblast Pulèínských skal musí být obdivuhodná ve všech roèních obdobích. Vegetace se skládá pøevá¾nì z listnatých lesù a na podzim to tam musí být moc krásné. Stoupali jsme témìø liduprázdnou krajinou a spoleènost nám dìlali jen ptáci a šumìní stromù. Balzámem na duši byl z nejvyššího místa výhled na Vizovické vrchy a vzdálené vrcholky Bílých Karpat. Na nejvyšší vyhlídce se nachází schránka s vrcholovou knihou. Kupodivu tam k dispozici bylo i péro na zapsání.


Nevím jak se rozepsat o Pulèinských skalách, aby to bylo správné a výsti¾né a tak pou¾iji citaci z webu:


Souèástí malebné valašské pøírody jsou i Pulèínské pískovcovo-slepencové skalní stìny a vì¾e, které tvoøí zajímavý prvek. Stojí tu jako nìmí svìdkové pradávných dob a jejich stáøí se pohybuje mezi 30 a¾ 60 miliony let. Z geologického hlediska vznikly ve tøetihorách, pøevá¾nì v epoše paleogénu a jsou souèástí flyšového pásma Západních Karpat. V západní èásti Javorníkù, kde se blízko nejvýše polo¾ené vesnice na Valašsku – Pulèína, v masivu kopce Hradisko, nachází nejrozsáhlejší skalní systém našeho regionu: Pulèínské skály. Je to komplex skal, který se dìlí na nìkolik výrazných celkù. Vrchol Hradiska a èást západního svahu tvoøí labyrint skalního mìsta, nazvaný Izby, nebo» pøevislé skalní bloky a jeskynì poskytovaly døívìjším obyvatelùm Pulèin pøirozené úkryty pøed nepøíznivým poèasím, dravou zvìøí a nájezdníky. Pod útvarem Kazatelna je známá jeskynì Velryba, pùvodními obyvateli Pulèin nazývaná té¾ Hladomorna. Je to rozsedlinová jeskynì s délkou pøes 40 metrù a zimují v ní ohro¾ené druhy netopýrù. Názvy útvarù jako Kazatelna, Bratrský stùl a Bratrský sbor, pochází z sedmnáctého století, kdy se na Valašsku zaèala rozšiøovat jednota bratrská. Èeští bratøi byli za tøicetileté války pronásledováni a své bohoslu¾by museli konat tajnì a na odlehlých místech. Labyrinty Pulèínských skal jim poskytovaly ideální podmínky pro tuto èinnost a øíká se, ¾e zde nìkteøí bratøi i ¾ili. Zhruba 900 metrù od vrcholu Hradiska západním smìrem, vystupuje z lesního porostu skalní skupina Pìt kostelù. Jsou to impozantní útvary s pøevislými stìnami, vysokými a¾ 20 metrù. Pro horolezce jsou pojmem a lezlo se tady u¾ za protektorátu. Ve vrcholové èásti jihovýchodního svahu Hradiska se rozkládá romantické Skalní mìsto, nìkdy nazývané té¾ Ji¾ní mìsto. Pøi procházce jeho úzkými ulièkami vás zaujmou nejen tvary a struktura skalních stìn, ale i výskyt nìkolika druhù kapradin a mechù, které tvoøí výzdobu øíms a vrškù stìn. Pod Ji¾ním mìstem, na jihovýchodním svahu, porostlém krásnými, mnohotvarými bukovými lesy s pøímìsí jedle, se nachází Pulèínské plotny. Je to pøerušované defilé polo¾ených skalních ploch, s výškou a¾ 30 metrù. Skály mají úklon 45 a¾ 60 stupòù.
O Pulèínské skály se v minulých desetiletích zajímalo hodnì badatelù, a» u¾ to byli geologové, mineralogové, vlastivìdní pracovníci, ochrana pøírody atd. Archeologové zde dokonce pátrali po známkách osídlení z mladší doby kamenné, po významném keltském hradišti Eburon, èi po velkomoravském osídlení. Nejnovìjší prùzkumy však toto osídlení neprokázaly.

…tolik citace.


Valašský kraj je také bohatý na rùzné báje a povìsti
Povìsti se vá¾í i na nìkolik skalních útvarù Pulèínských skal. Napøíklad Zkamenìlý zámek obýval prý rytíø Konrád, který se svou dru¾inou pøepadával v soutìsce Lomensko kupce a pocestné. Nebo smutná povìst o Ludmilinì skále poblí¾ hradu: Praví se, ¾e na Pulèínì ¾il kdysi hajný, a ten mìl krásnou dceru Ludmilu.Ta byla zamilovaná do syna bohatého sedláka, který její lásku opìtoval. Ale sedlák jejich známosti nepøál, a mìl pro svého syna vyhlédnutou bohatou nevìstu. Marné bylo synovo pøemlouvání, musel se podøídit otcovu rozhodnutí. Proto se mladý sedlák scházel se svou milou tajnì v Pulèínských skalách. Domluvili si schùzku i v den svatby mladého sedláka. Kdy¾ milenec Ludmily pøišel ráno na místo schùzky, èekal ho hrùzný nález – pod skálou le¾elo mrtvé tìlo jeho milované dívky. Ludmila radìji zvolila skok ze skály, ne¾ ¾ivot bez své velké lásky. Od tìch dob nese skála její jméno.

 

Po zvládnutí Pulèinských skal jsme se vydali do rázovité vesnièky Pulèín. Obèerstvili jsme se v typické valašské hospodì a také navštívili infocentrum, které bylo opraveno a znovuotevøeno v srpnu 2009. Souèástí centra je i galerie, v ní¾ vystavují èeští a slovenští fotografové a výtvarníci. Obec Pulèín patøí k nejvýše polo¾eným obcím na Valašsku. Však také silnièka, která tam vede, je velice úzká a pouze jednosmìrná. Sem také pøijel autobus a naše ménì zdatné turisty nalo¾il ke zpáteèní cestì. Ale my zdatnìjší jsme toho mìli málo a proto jsme se rozhodli jít zpìt k motorestu pìšky.


U motorestu jsme neodolali ještì prolézt Èertovy skály, které le¾í naproti a jsou vyhledávané horolezci. Masívu se øíká také Èertova stìna a pøipomíná èást zdi, která jakoby mìla pøehradit úzké údolí Vizovickými vrchy a Javorníky smìrem ke Vsetínu.
Bizardní kvádrovité bloky doslova odpovídají povìsti, podle ní¾ byl tvùrcem tohoto díla èert.
Povìst øíká, ¾e jeden mlynáø mìl pìknou dceru. Ta se zalíbila èertovi natolik, ¾e si jí chtìl vzít za ¾enu. Mlynáø z tohoto nápadníka ¾ádnou radost nemìl, a proto mu ulo¾il podmínku: Pokud do rána obrátí tok øíèky Senice, mù¾e si vzít dívku za ¾enu. Pekelník nejdøíve pozabíjel všechny kohouty ve vsi a pak zaèal stavìt hráz. Chytrý mlynáø si však jednoho kohouta uschoval a døív ne¾ se rozednilo, kohout zakokrhal. Èert, jak nesl kameny na hráz, je rázem upustil, a tak vznikly Èertovy skály.


Skálu se nám podaøilo obejít a po koøenech stromù jako po schodech se dalo celkem pohodlnì vylézt a¾ na vrchol.


Námi navštívená místa patøí opravdu k nejkrásnìjším na svìtì. Nekecám! Návštìvu skalnatého útvaru Pulèiny i Èertovy kameny mohu vøele doporuèit. Jsou tak zajímavé, ¾e se tam urèitì pøi první pøíle¾itosti opìt vrátím. Tak pokud nevíte co s volným èasem mù¾ete vyu¾ít k inspiraci.

Další foto ZDE


Ludmila Holubová

Další èlánky autorky:

Profesionálka roku
Rozhovor s Michalem Vieweghem
S Jarmilou Kratochvílovou
S Marií Èernegovou - Advent a Vánoce 
Za lékárnickou tárou
 
  
  
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 03.08.2010  12:16
 Datum
Jméno
Téma
 03.08.  12:16 Dixi
 02.08.  23:20 Polarka
 01.08.  14:34 Ludmila
 01.08.  12:04 wiki
 01.08.  11:24 jisuch53
 31.07.  21:34 Ludmila
 31.07.  19:22 Vesuvanka díky :-)))
 31.07.  15:00 Kopøiva.
 31.07.  12:19 Bobo :-)))
 31.07.  11:45 Milan
 31.07.  10:06 zdenekJ
 31.07.  09:50 hera
 31.07.  09:45 KarlaA
 31.07.  09:17 VlastaV
 31.07.  08:15 venca
 31.07.  07:32 Pavel