Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Otec evropského ptactva
 
Tento titul patøil od roku 1933 panu Heinrichu Lumpemu, od jeho¾ narození uplynulo nedávno 165 let (16. 2. 1859). Pocházel z vesnice Doubice u Krásné Lípy a své dìtství pro¾il uprostøed pøírody. Jeho bezdìtný strýc, majitel známého ¾elezáøství a koloniálu v Ústí nad Labem potøeboval nástupce a svého synovce se ujal.

 
Poslal ho na zkušenou do Nìmecka a brzy mu pøedal své podnikání. Heinrich byl úspìšný, firmu rozšíøil a také zalo¾il firmu na výstavbu vodních dìl. Osobnì se zabýval dostupností pitné vody pøi rozvíjejícím prùmyslu a pøibývajícím poètu obyvatel ve mìstì. Také se podílel na výstavbì vodovodu na horu Snì¾ku v roce 1908. V tém¾e roce zakoupil kopcovitou èást pozemku nedaleko Mariánské skály v centru mìsta. Zaèal tam budovat první støedoevropskou ptaèí rezervaci. Park byl osazen velkým mno¾stvím budek a hlavním zámìrem byla ochrana ptactva, proto pùvodnì nebyl veøejnosti pøístupný. Pozdìji bylo zpøístupnìní veøejnosti omezeno na dobu hnízdìní a v zimì, kdy bylo ptactvo dokrmováno. On sám tam chodil ve zvláštním klobouku se širokou krempou, ze které mu ptáci zobali zrní.
 
Nebyl odborník, také se domníval, ¾e kdy¾ pøipraví ptactvu vhodné podmínky, uchrání je, pøed nebezpeènými cestami za teplem. Vše dìlal s maximálním zápalem a schopnostmi realizovat své smìlé plány. Vìnoval tomu veškerý volný èas a finanèní prostøedky. Dokázal v Itálií pøes Mussoliniho prosadit zákaz lovu zpìvného ptactva. V parku nechal vybudovat øadu atrakcí a kuriozit. Z Durynska nechal pøivést 20 vagonù unikátního materiálu Tufu vypadající staøe a omšele a z toho vytvoøit stovky ptaèích úkrytù, umìlé prohlubnì s vodou, jeskynì, trpaslièí hrádek s pohádkovými postavami, vèetnì perníkové chaloupky i Krakonoše. V malebném údolí pak jezírko s vodotryskem ozdobeném lekníny a rybami. Na holé skalní sráze nechal navést úrodnou pùdu a k tomu bylo zapotøebí nìkolik set povozù. Spolupracoval s odborníky, propagoval ochranu ptactva po celém svìtì.

 
 
Patøil mezi zakladatele Svìtového spolku na jejich ochranu, získal mnohá èestná ocenìní jak tady, tak i v cizinì. Vìnoval se tomu 28 let a jeho dramatická smrt pøinesla ohlasy ve vìtšinì evropských státù i na øadì míst v USA. Jeho majetek vèetnì ptaèí rezervace zdìdil jeho syn Alfréd Lumpe. Po roce 1945 byl jeho majetek zkonfiskován, z ptaèí rezervace se stal veøejný park. V roce 1949 byl zmìnìn na zoologickou zahradu. Zpoèátku se park trochu udr¾oval, ale jeho stavby byly ponechány svému osudu, co¾ mnohé nepøe¾ily. Ještì jako dìti jsme sedávaly na Krakonošovu ruku a mnozí máme i fotografickou památku doma z této doby. Z trpaslièího hrádku byly ji¾ zøíceniny a byl na nìho strašidelný pohled. V 70 letech se plocha Zoo rozšíøila na 30 ha, Lumpeho stavby byly zapomenuty a mnohé jako Krakonoš a jeho kamenný les skonèily jako sutì, odvezeny neznámo kam.

 
 
 
Po roce 1990 se zaèíná pøipomínat jeho èinnost.  Jako první vlaštovkou byl vznik nauèné stezky s 10 zastaveními zamìøená na nejmladší generaci tak, jak to dìlal pan Lumpe. Vzniká nový projekt s názvem „Poklad jménem Lumpepark“, se snahou obnovit pùvodní stavby. Do toho projektu se zapojila ZOO, univerzita JEP, ústecké muzeum.

 
 
 
Muzeum bude dokumentovat co se zachovalo a popisovat hodnotu areálu z hlediska stavebního, památkového, geologického i pùvodní výsadby. UJEP pak zpracuje geodetické zamìøení pùvodních staveb vèetnì dokumentace. Jak to dopadlo s projektem Poklad jménem Lumpepark? To se mi bohu¾el zatím nepodaøilo zjistit, doufejme, ¾e se na nìm stále pracuje.
 
A co stalo z jeho prodejny? Pøesto¾e dál dlouho slou¾ila u¾ pod názvem Domácí potøeby, starousedlíci nakupovali dál u Lumpeho. V 70 letech minulého století došlo k zbourání celé ulice a tím zanikla i prodejna. Doufejme, ¾e Lumpepark nedopadne jako ta prodejna.
 
Krejèová Jaroslava
* * *
Foto: Sudety na pohlednicích, aneb historie našeho pohranièí | Facebook

Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 27.04.2024  16:31
 Datum
Jméno
Téma
 27.04.  16:31 Von
 27.04.  11:25 Vesuviana
 27.04.  09:49 zdenekj
 27.04.  06:11 KarlaA