Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Valorizace dùchodù


Od lednové splátky roku 2013 se zvýší všechny dùchody vyplácené z èeského dùchodového systému, které byly pøiznány pøed 1. 1. 2013. Zvýšení provede Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) automaticky, není potøeba o nì ¾ádat.


Zvyšují se dùchody starobní (vèetnì pøedèasných starobních), invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i tøetího stupnì), vdovské, vdovecké a sirotèí dùchody. Základní výmìra dùchodu (stejná pro všechny druhy dùchodù) se zvýší o 60 Kè (z 2 270 Kè na 2 330 Kè). Procentní výmìra dùchodu, která je individuální v závislosti na získaných dobách dùchodového pojištìní a dosahovaných pøíjmech, vzroste o 0,9 %. V záøí o tom rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních vìcí vyhláškou è. 324/2012 Sb.


Pøíklad valorizace starobního dùchodu:
Pobírá-li v roce 2012 dùchodce starobní dùchod napøíklad 10 765 Kè (prùmìrná výše starobního dùchodu ke konci záøí 2012), tvoøí ho základní výmìra 2 270 Kè a procentní výmìra 8 495 Kè. Od lednové splátky dùchodu v roce 2013 se základní výmìra zvýší o 60 Kè na 2 330 Kè, procentní výmìra se zvýší o 0,9 %, tj. o 77 Kè (èástka zvýšení se v¾dy zaokrouhluje na celé koruny smìrem nahoru). Celkem tedy dùchod vzroste o 137 Kè. Po valorizaci tak bude nále¾et starobní dùchod ve výši 10 902 Kè mìsíènì.


Zvýšení dùchodù se týká také tzv. dílèích dùchodù, které byly pøiznány podle koordinaèních naøízení Evropské unie nebo podle mezinárodních smluv o sociálním zabezpeèení. V tomto pøípadì se procentní výmìra dùchodu zvýší také o 0,9 % své hodnoty. Základní výmìra dílèího dùchodu se však zvýší pouze o pomìrnou èást z 60 Kè (odpovídající pomìru èeské doby vùèi celkovì získané dobì pojištìní).


Vyhláškou è. 325/2012 Sb. Ministerstvo práce a sociálních vìcí rozhodlo, ¾e se od lednové splátky 2013 zvýší také pøíplatky k dùchodu, pøiznané pøed 1. 1. 2013 podle naøízení vlády è. 622/2004 Sb., o poskytování pøíplatku k dùchodu ke zmírnìní nìkterých køivd zpùsobených komunistickým re¾imem, ve znìní pozdìjších pøedpisù, a dále podle zákona è. 357/2005 Sb., o ocenìní úèastníkù národního boje za vznik a osvobození Èeskoslovenska a nìkterých pozùstalých po nich, ve znìní pozdìjších pøedpisù. Pøíplatky se zvýší o 0,9 % èástky pøíplatku, která nále¾í ke dni, od nìho¾ se pøíplatek zvyšuje. Zvýšení se však netýká zvláštního pøíspìvku k dùchodu podle zákona è. 357/2005 Sb.


Všichni po¾ivatelé dùchodù obdr¾í o zvýšení dùchodu oznámení. Osobám, kterým dùchod vyplácí v hotovosti Èeská pošta, bude oznámení pøedáno poštovním doruèovatelem spolu s výplatním dokladem pøi výplatì zvýšeného dùchodu za leden 2013. Klientùm, kterým je dùchod poukazován na bankovní úèet, bude oznámení zasláno bì¾nou listovní zásilkou na adresu, která je evidována v ÈSSZ, a zvýšený dùchod jim bude pøipsán na úèet v lednu 2013.


Na zpùsobu výplat dùchodu se nebude v roce 2013 nic mìnit - budou probíhat jako dosud podle po¾adavkù klientù buï v hotovosti prostøednictvím Èeské pošty, s. p., nebo bezhotovostnì na úèty bank nebo spoøitelních a úvìrních dru¾stev, které si klienti zvolili. Tedy zpùsobem, který umo¾òuje platný zákon o dùchodovém pojištìní (z. è. 155/1995 Sb.).

 

 

 

ÈSSZ pøipomíná klientùm zmìnu prosincového a lednového termínu  výplaty dùchodù


Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) oznamuje svým klientùm, ¾e v prosinci 2012 dojde ke zmìnì nìkterých výplatních termínù dùchodù. Mìní se kvùli svátkùm a dnùm pracovního klidu, které stanovuje zákon o státních svátcích.


Zmìna se týká následujících výplatních termínù:
dùchody splatné ve ètvrtek 20. 12. 2012 budou vyplaceny ve støedu 19. 12. 2012
dùchody splatné v sobotu 22. 12. 2012 budou vyplaceny ve ètvrtek 20. 12. 2012
dùchody splatné v pondìlí 24. 12. 2012 budou vyplaceny v pátek 21. 12. 2012


Klienti ÈSSZ, kteøí dostávají výplatu dùchodu bezhotovostnì na své úèty v¾dy 2. den v mìsíci, budou mít lednovou výplatu pøipsanou na svých úètech výjimeènì ve ètvrtek 3. ledna 2013. Jde o mimoøádné opatøení související s tím, ¾e finanèní prostøedky urèené na výplaty dùchodù v roce 2013 mù¾e ÈSSZ èerpat a¾ dnem 2. 1. 2013.


Klienti, kteøí dostávají dùchody na úèet v¾dy 4. a 6. den v mìsíci ji¾ obdr¾í lednovou splátku v øádném termínu.


V dalších mìsících ji¾ bude ÈSSZ zajiš»ovat výplatu dùchodù bì¾ným zpùsobem a klienti s výplatním termínem stanoveným na 2. den v mìsíci budou mít nejpozdìji tento den výplatu dùchodu na svých osobních úètech.


Na zpùsobu výplat dùchodu se nebude v roce 2013 nic mìnit - budou probíhat jako dosud podle po¾adavkù klientù buï v hotovosti prostøednictvím Èeské pošty, s. p., nebo bezhotovostnì na úèty bank nebo spoøitelních a úvìrních dru¾stev, které si klienti zvolili. Tedy zpùsobem, který umo¾òuje platný zákon o dùchodovém pojištìní (z. è. 155/1995 Sb.).

 

 


Doby dùchodového pojištìní lze snadno zkontrolovat


Pøedevším lidem, kteøí pøemýšlejí o odchodu do dùchodu, doporuèuje Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ) zkontrolovat si v dostaèeném pøedstihu doby dùchodového pojištìní. Staèí po¾ádat o zaslání výpisu dob pojištìní. Výše dùchodu je pøímo závislá na délce získané doby pojištìní a na výši výdìlkù. Kontrolou výpisu dob dùchodového pojištìní si lidé ovìøí údaje v evidenci ÈSSZ, které jsou podkladem pro budoucí rozhodnutí o jejich dùchodu.


®ádost o výpis dob pojištìní – tzv. informativní osobní list dùchodového pojištìní (IOLDP) - lze zaslat písemnì na adresu: ÈSSZ-Odbor správy údajové základny, Køí¾ová 25, 225 08 Praha 5, elektronicky (email musí být opatøen zaruèeným elektronickým podpisem) nebo prostøednictvím své datové schránky. Kromì rodného èísla, jména, pøíjmení (i všech døívìjších pøíjmení) je dùle¾ité uvést i adresu, kam má být IOLDP odeslán. Informativní list odešle ÈSSZ do 90 dnù ode dne doruèení ¾ádosti. Výpis obsahuje pøehled dob dùchodového pojištìní (zamìstnání, podnikání, dobu dobrovolného dùchodového pojištìní), pøípadnì náhradních dob pojištìní ulo¾ených v evidenci ÈSSZ a pøehled vymìøovacích základù (výdìlkù) od roku 1986. ®ádat o IOLDP je mo¾né jednou za kalendáøní rok.


Nìkteré doklady o náhradních dobách pojištìní ÈSSZ neeviduje. Jde o doklady o studiu, péèi o dítì a vojenské slu¾bì. Tyto doklady se pøedkládají a¾ pøi podání ¾ádosti o dùchod na pøíslušné okresní správì sociálního zabezpeèení. Doklady o dobách pojištìní v zahranièí si ÈSSZ vy¾ádá u pøíslušné zahranièní instituce v rámci dùchodového øízení.


Co dìlat, kdy¾ chybí doba zamìstnání? K této situaci mù¾e dojít, kdy¾ zamìstnavatel nesplnil svoji povinnost tím, ¾e nevyhotovil evidenèní list dùchodového pojištìní (ELDP) a neodeslal jej ÈSSZ. Pokud zamìstnavatel existuje, je nutné ho po¾ádat pøímo nebo prostøednictvím pøíslušné okresní správy sociálního zabezpeèení, aby splnil svou povinnost a ELDP vyhotovil dodateènì. V pøípadì, ¾e zamìstnavatel ji¾ zanikl a jeho èinnost pøevzala (vèetnì zamìstnancù) nástupnická organizace, pøebírá tím i povinnost vyhotovit ELDP. Tuto povinnost pøebírá i pøípadný insolvenèní správce èi likvidátor.


Nepodaøí-li se chybìjící dobu zamìstnání prokázat ELDP, mohou za dùkaz poslou¾it náhradní doklady, napø. potvrzení zamìstnavatele, zápoètové listy a dále výplatní pásky nebo mzdové listy potøebné zejména po 31. 12. 1995. Pokud lidé ¾ádné náhradní doklady nemají, mohou se obrátit na nìkterý z archivù. Pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení mají k dispozici seznamy archivních míst a mohou poradit, kam se v konkrétním pøípadì pøi dohledání dokladù obrátit, a které z nich jsou dostateènì prùkazné. Radu poskytnou i pracovníci call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle: 257 062 860.


Dohledané doklady prokazující získanou dobu pojištìní slou¾í jako podklad okresním správám sociálního zabezpeèení k vyhotovení ELDP za zaniklého zamìstnavatele, pøípadnì se pøedkládají pøi podání ¾ádosti o dùchod. Ve výjimeèných pøípadech po dohodì s OSSZ lze chybìjící dobu zamìstnání prokázat svìdeckým prohlášením alespoò dvou svìdkù.


A¾ pøi samotném zahájení dùchodového øízení mù¾e chybìjící dobu došetøit i ÈSSZ. V praxi to ale èasto zpùsobí prodlou¾ení doby øízení o dùchod. „Klientùm proto doporuèujeme, aby se sami v pøedstihu podíleli na dohledání dokladù o chybìjících dobách pojištìní. Pøeci jen je i v jejich zájmu dolo¾it neevidované doby pojištìní, které ovlivní nárok na jejich dùchod. Zájem o stav dùchodového pojištìní by mìl pøijít 1 a¾ 2 roky pøed plánovaným odchodem do dùchodu,“ radí ústøední øeditel ÈSSZ JUDr. Petr Poncar.

 

 


Evidence na úøadu práce se pro nárok na starobní dùchod i pro výši dùchodu hodnotí v omezeném rozsahu


Lidé mívají èasto nejasnosti v tom, jak se jim pro nárok na dùchod bude hodnotit doba nezamìstnanosti, tj. období, kdy byli vedeni v evidenci úøadu práce jako uchazeèi o zamìstnání. Doba vedení v evidenci úøadu práce je tzv. náhradní doba pojištìní a v souèasné dobì platí, ¾e rozsah zápoètu doby evidence u úøadu práce je závislý na tom, v jakém období byla doba získána a zda byla vyplácena podpora v nezamìstnanosti.

 

Podle nyní platné právní úpravy:
doba vedení v evidenci uchazeèù o zamìstnání pøed 1. 1. 1996 se zapoèítává plnì bez jakéhokoliv omezení
doba vedení v evidenci uchazeèù o zamìstnání po 31. 12. 1995 se zapoèítává v¾dy, kdy je vyplácena podpora v nezamìstnanosti nebo podpora pøi rekvalifikaci
doba vedení v evidenci uchazeèù, po kterou podpora není vyplácena, se zapoèítává v rozsahu nejvýše tøí let; tato doba tøí let se zjiš»uje zpìtnì ode dne vzniku nároku na dùchod s tím, ¾e z doby, která byla získána pøed dosa¾ením 55 let vìku lze hodnotit pouze jeden rok.

 

Jestli¾e byla náhradní doba pojištìní z titulu vedení v evidenci úøadu práce získána do 31. 12. 2009, hodnotí se pro posouzení nároku na dùchod (pro získání potøebné doby pojištìní) plnì, ale pro výši dùchodu jen v omezeném rozsahu 80 %. Doba evidence u úøadu práce získaná po 31. 12. 2009 se pro nárok na dùchod i jeho výši hodnotí pouze v rozsahu 80 %.

 

Pøíklad:
®ena narozená 1. 2. 1953, vychovala 2 dìti, dosáhla dùchodového vìku dne 1. 6. 2012 a od tohoto data ¾ádá o pøiznání starobního dùchodu. Poprvé byla vedena v evidenci uchazeèù o zamìstnání od 1. 1. 1992 do 31. 3. 1993, tj. podle pøedpisù platných pøed 1. 1. 1996. Podruhé byla vedena v evidenci úøadu práce od 1. 3. 2005 do 30. 4. 2007, tj. pøed dosa¾ením 55 let. Prvních 6 mìsícù pobírala podporu (tehdy hmotné zabezpeèení uchazeèù o zamìstnání). Tøetí vedení v evidenci uchazeèù bylo od 1. 1. 2010 do dne pøiznání dùchodu, tj. do 31. 5. 2012. Prvních 11 mìsícù pobírala podporu v nezamìstnanosti.

 

Doba nezamìstnanosti (vedení v evidenci úøadu práce) se zapoèítá takto:
Z prvního období evidence se pro nárok na starobní dùchod plnì zapoète doba od 1. 1. 1992 do 31. 3. 1993 - jednalo se o dobu pøed 1. 1. 1996 (¾ádné omezení zápoètu doby nezamìstnanosti nebylo stanoveno).
Z druhého období evidence bude zapoètena bez omezení doba èerpání podpory v nezamìstnanosti v délce 6 mìsícù (tzn. doba od 1. 3. 2005 do 31. 8. 2005) a ze zbylé doby se zapoèítá pouze 1 rok, proto¾e ¾adatelka byla mladší 55 let (tzn. doba od 1. 5. 2006 do 30. 4. 2007 - poèítáno zpìtnì ode dne vzniku nároku na dùchod).
Z tøetího období evidence se opìt bez omezení zapoète doba pobírání podpory v nezamìstnanosti v délce 11 mìsícù (tzn. doba od 1. 1. 2010 do 30. 11. 2010) a zbylá doba (tzn. doba od 1. 12. 2010 do 31. 5. 2012) také bez omezení, proto¾e ¾adatelka ji¾ byla starší 55 let.
Pro nárok na dùchod budou doby první a druhé evidence, tj. 1. 1. 1992 – 31. 3. 1993 a 1. 3. 2005 – 31. 8. 2005. a od 1. 5. 2006 do 30. 4.2 007, hodnoceny plnì - byly získány do 31. 12. 2009. Doba tøetí evidence, tj. 1. 1. 2010 – 31. 5. 2012, bude hodnocena pouze v rozsahu 80 %. Pro výši dùchodu budou všechny zapoètené doby nezamìstnanosti po 31. 12. 1995 zkráceny na 80 %.

 

Kromì doby evidence uchazeèe o zamìstnání u Úøadu práce ÈR patøí ze zákona mezi náhradní doby pojištìní v období po 31. 12. 1995:
doba studia na støední (vyšší odborné škole) nebo vysoké škole v ÈR po dobu prvních šesti let po 18. roce vìku získaná v období pøed 1. 1. 2010; doba studia po 18. roce vìku získaná po 31. 12. 2009 ji¾ není náhradní dobou pojištìní
doba teoretické èi praktické pøípravy osob se zdravotním posti¾ením na zamìstnání
doba vojenské slu¾by v ozbrojených silách ÈR
doba civilní slu¾by do roku 2004
doba osobní péèe o dítì do 4 let vìku
doba péèe o osobu mladší 10 let, závislou na péèi druhé osoby v I. stupni závislosti
doba péèe o blízkou osobu nebo osobu ¾ijící ve spoleèné domácnosti závislou na péèi druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti
doba pobírání plného invalidního dùchodu a invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì z èeského dùchodového pojištìní
doba doèasné pracovní neschopnosti po skonèení výdìleèné èinnosti, vzniklé v dobì této výdìleèné èinnosti nebo v ochranné lhùtì.

 

Náhradní doby pojištìní získané pøed 1. 1. 2010 se pro nárok na dùchod (pro splnìní podmínky doby pojištìní) hodnotí plnì, tedy 100 %. Pro výši dùchodu se hodnotí plnì jen doba vojenské slu¾by, doba péèe o dítì a doba péèe o závislou osobu. Ostatní náhradní doby získané pøed 1. 1. 2010 se hodnotí pro výši dùchodu pouze v rozsahu 80 %.

 

Náhradní doby pojištìní získané po 31. 12. 2009 se pro nárok na starobní dùchod i pro výši dùchodù redukují na 80 %.

 

„Lidé èasto nevìdí, co pøesnì oznaèuje termín náhradní doba pojištìní. Náhradní doba pojištìní je období, za které není odvádìno pojistné na sociální zabezpeèení, a pøesto se tato doba zapoèítává pro nárok na dùchod i jeho výši. Podmínkou zápoètu náhradní doby je, ¾e byla získána v zákonem stanovené vazbì na Èeskou republiku, napøíklad na území ÈR nebo v dobì úèasti na èeském zdravotním pojištìní, a dále ¾e osoba získala alespoò jeden rok doby pojištìní,“ vysvìtluje ústøední øeditel ÈSSZ JUDr. Petr Poncar.

 

V praxi mù¾e dojít k tomu, ¾e se náhradní doby pojištìní navzájem kryjí (napø. doba studia a doba péèe o dítì) nebo se kryje náhradní doba pojištìní s dobou pojištìní (napø. pobírání invalidního dùchodu a doba zamìstnání). V tomto pøípadì se pro nárok na dùchod i jeho výši zapoète jen ta doba, její¾ zápoèet je pro obèana výhodnìjší.

 

Pro dùchod se nezapoèítává náhradní doba pojištìní získaná do 18 let vìku a po vzniku nároku na dùchod.

 

Bli¾ší informace o náhradních dobách pojištìní a jejich hodnocení pro dùchodové úèely podají pracovníci okresních správ sociálního zabezpeèení nebo call centra pro dùchodové pojištìní na telefonním èísle: + 420 257 062 860.

 

Jana Buraòová, ÈSSZ



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma