Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nedávno opublikovaný èlánek „Neobyèejná setkávání s M. Zikmundem“ mne velmi zaujal a oslovil. Mám rád lidi, kteøí jsou všestranì talentovaní, jen tak se nièeho nezaleknou a pustí se i do vìcí jim nebezpeèných. Mezi nì urèitì patøí i spisovatel, cestovatel a velký pøítel Miroslava Zikmunda a hudebního skladatele moøeplavce Eduarda Ingriše - Vladimír Køí¾. A tak jsem se rozhodl ho ètenáøùm více pøiblí¾it.

Jedna pozoruhodná a zajímavá pøíhoda jeho ¾ivota se stala, kdy¾ Vladimír Køí¾ byl jmenován v komunistickém Èeskoslovensku honorárním konzulem malého monarchistického kní¾ectví HUTT RIVER v západní Austrálii. Krátce po jmenování kní¾etem Leonardem I. se stal komunistùm trnem v oku. Státní tajná bezpeènost byla povìøena, aby tohoto pro nì nebezpeèného èlovìka, sledovala. Co všechno se kolem toho odehrálo se ètenáøi dovìdí z následujících øádkù.
Václav ®idek

* * *
 
Jak honorární konzul kní¾ectví HUTT RIVER vzbudil zájem STB

Dr. Vladimír Køí¾ se narodil 20. 7. 1948 v Jihlavì. Po absolvování jihlavského Gymnázia a vojenské slu¾bì studoval pedagogiku a vzdìlávání dospìlých a byl metodikem pro mimoškolní vzdìlávání na tehdejším okresním kulturním støedisku v Jihlavì. Jeho první cesty vedly do východního Nìmecka, Bulharska, Rumunska a pozdìji také do Uzbekistánu, Kyrgistánu, Mongolska a severní Koreje. Reportá¾e a èlánky, které napsal ze svých cest po tìchto zemích a doprovázel je vlastními fotografiemi, vycházely v èasopisech Lidé a Zemì, Ahoj na sobotu, Naše rodina a mnoha dalších. Ze svých cest psal i básnì, které vydával jako novoroèenky pro své pøátele. O svých cestách pøednášel Vladimír Køí¾ na mnoha místech naší republiky. Byl èlenem Orient Klubu v Pøelouèi, aktivnì se úèastnil jeho akcí a pøednášel také na setkáních cestovatelù v Muzeu dr.Emila Holuba v Holicích.
 

V roce l976 navázal korespondenèní styky s Leonardem I., panovníkem malého kní¾ectví HUTT RIVER v západní Austrálii severnì od Perthu. Státeèek vznikl v roce 1970 na základì starých zákonù a uznání anglickou královnou. Vladimír Køí¾ byl v tém¾e roce kní¾etem a vládou této zemièky jmenován  honorárním konzulem v tehdejším Èeskoslovensku. Spolu se svými pøáteli a pøíznivci se vìnoval propagaci malé monarchie (propagaèní letáèky, které byly rozesílány po celé republice, mapky jak cestovat do kní¾ectví atd.). Ve svém bytì v Jihlavì zøídil konzulát, kam se sjí¾dìli zájemci o cestování do Austrálie, ale také zástupci vìdeckých nebo obchodních institucí. Jeho aktivity ale vzbudily také zájem tehdejší STB, Vladimír Køí¾ musel brzy nato odejít ze zamìstnání v kultuøe a pùsobil jako prùvodèí na ¾eleznici a pozdìji recepèní a noèní vrátný v malém hotelu. Byl mu odebrán pas, tak¾e mu bylo znemo¾nìno cestovat a po zákazu novinám a rozhlasu také publikovat. Policie také kontrolovala a zabavovala veškerou korespondenci se zahranièím. Rozhodl se proto emigrovat a v roce 1984 odešel s pomocí vlastnoruènì vystaveného diplomatického pasu (roku 1979 ho kní¾e staèil ještì jmenovat øádným konzulem) pøes Rumunsko do Jugoslávie a Rakouska, odtud o rok pozdìji do Spojených státù, kde se usadil v San Francisku a pracoval v kulturním a kongresovém centru.
 

O svém útìku napsal knihu "Neobyèejné cesty", která je zároveò i cestopisem, proto¾e v ní popisuje své cesty po Mongolsku, Rusku, severní Koreji a Støední Asii.Vyšla v roce 1992 a v tém¾e roce ji uvedl jako èetbu na pokraèování èeský rozhlas na stanici Praha.

V Kalifornii se stal blízkým pøítelem a spolupracovníkem známého skladatele, cestovatele a moøeplavce Eduarda Ingriše, od kterého èerpal vìdomosti a poznatky k cestám po severní, støední a ji¾ní Americe a do Tichomoøí. Podnikl cesty po Spojených státech východní Austrálii, Kanadì, Aljašce, Mexiku, Guatemale, Kostarice, Hondurasu, projel Peru, Brazílii, Argentinu, Ji¾ní Koreu. Z ostrovù pak napø. Portoriko, ostrovy Havaje, Tahiti a Fid¾i. V roce 1991 se Vladimír Køí¾ vrátil do Èeské republiky a od té doby ¾ije støídavì v Jihlavì a v San Francisku, kde vyšla jeho kniha v angliètinì pod názvem "The Road". Vydal také své básnì, inspirované toulkami po mnoha zemích "Pozdravy z cest" a knihu cestopisných reportá¾í "Na dalekých toulkách".

Vladimír Køí¾ je èlenem Obce èeských spisovatelù a èestným èlenem Klubu cestovatelù Hanzelky a Zikmunda GLOBE v Prosimìøicích, kde vyšla jeho další kní¾ka reportá¾í z exotických cest svìtem "Znovu na toulkách". V San Francisku byl nìkolik let zpravodajem rádia Impuls, nyní pùsobí jako zahranièní zpravodaj rádia Vysoèina v Jihlavì, pøednáší o svých cestách a aktivnì se úèastní ka¾doroèních setkání klubu Globe v Prosimìøicích.

Autoøi Internet Geographic Magazine
Více o spisovateli Vladimíru Køí¾ovi


Komentáøe
Poslední komentáø: 22.02.2022  08:03
 Datum
Jméno
Téma
 22.02.  08:03 Vladimír Køí¾
 13.02.  11:54 Jaroslav Kovaøíèek Zajímavý èlánek
 13.02.  00:30 Stanislav Vanìk
 13.02.  00:18 Evussa zapomnìla jsem
 13.02.  00:09 Evussa
 12.02.  23:07 Pøemek
 12.02.  19:23 Václav Podìkování
 12.02.  15:43 Bohumil K.
 12.02.  12:36 Von
 12.02.  10:33 Vesuviana díky
 12.02.  10:30 olga janíèková
 12.02.  09:03 zdenekj