Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Patrik,
zítra Oldřich.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tip na výlet – Velký Javorník
 
K   nejnavštěvovanějším oblastem, a to v zimě i v létě, patří bezesporu Beskydy. Tentokrát vás pozveme na výlet do Veřovských vrchů. Je to pásmo kopců, které postupuje od Radhošťských Beskyd k západu.  Tvoří je řetěz vrchů Velký Javorník (918 m), Dlouhá (862 m), Krátká (785 m) a Trojačka (715 m). Na severozápadním svahu Trojačky se nachází studánka se zvláštním zeměpisným jevem, bifurkací; ze studánky vyvěrají dva prameny, z nichž jeden teče do Zrzávky a odvádí vody do Baltického moře, druhý se vlévá do Krhovského potoka a do Dolní Bečvy a patří Černému moři.
Veřovské vrchy jsou částí vodního předělu mezi uvedenými moři.  Naše trasa povede  do obce Veřovice. Je to rázovitá podhorská obec při řece Jičínce. Nářečím i svérázným veřovským krojem patří etnicky k Moravskému Valašsku. Obec byla založena začátkem 14. století a náležela vždy ke statku štramberskému, od roku 1624 patřila však ke zboží novojickému. V 18. stol. byl postaven dřevěný kostel, který byl roku 1852 stržen a na jeho místě byl postaven nynější kostel Nanebevzetí P. Marie. U vchodu do kostela je na zdi vlčí hlava vytesaná z pískovce, která drží v tlamě dítě, má to být podle pověsti památka na  stavbu původního kostela, kdy vlk uloupil ženě dítě, když donesla oběd tesaři, zaměstnanému na stavbě.
Z Veřovic je snadný výstup na hřeben Veřovských vrchů.  Na nejvyšší vrchol Veřovských vrchů je naše pozvánka  na výlet.  Velký Javorník je kopec přístupný a hojně navštěvován ve všech ročních obdobích. Každý víkend na vrcholek vystupuje mnoho turistů, z nichž někteří tak činí s urputnou pravidelností téměř každý týden – i v zimě! Proto se nebojte, když tam půjdete v zimě, zcela jistě tam bude vyšlapán chodníček i v metrových sněhových závějích.
V horní části Veřovic se vydáte po  žluté  značce (tato značka začíná na vlakovém nádraží). Po této půjdete mírně do kopce po asfaltové cestě a ze začátku máme po stranách chatkovou oblast a louky, později již z obou stran les. Přijdete k mostku s parkovištěm, kde pokračujete vlevo přes mostek a za ním stoupáte vpravo  do prudšího kopce serpentinami nahoru, až na vrchol vyhlídkové hory. Občerstvení si můžete dát  v oblíbené turistické chatě. Chata stojí na vrcholu  ve výšce 905 m. n. m.
Její prvopočátky sahají ke sklonku 19. století, přesněji do roku 1897. Olomoucký arcibiskup Dr. Th. Kon na žádost německého Beskyden-vereina postavil na tomto místě loveckou chatu. Vzhledem k tomu, že tehdejší národnostní poměry byly velmi vypjaté, sloužila jak pro české, tak pro německé turisty. V roce 1915 vyhořela,  údajně ji vypálili pytláci. Později byla obnovena, dokončena a slavnostně otevřena  5. srpna 1935.  Projektantem stavby byl architekt Aleš Parma a náklady dosáhly výšky 130 000 Kč.
 
Chata má celoroční provoz:
V létě 8 až 18 hod.
V zimě  9 až 17 hod. denně mimo pondělí.
(neposkytuje ubytování)

Sestoupit  můžete na druhou stranu po zelené  značce  do Frenštátu.
Zelená značka: Velký Javorník - Horečky – Frenštát pod R. (5,5km)

Horečky – část Frenštátu jsou tradiční oblastí turistiky na  sv. výběžcích Velkého Javorníka. . Zde najdete Valašskou kolibu, valašskou hospodu U Bartošů, přírodní amfiteátr, skokanský areál se třemi můstky s umělou hmotou a sedačkovým výtahem. Cesta vede kolem památného stromu - Lípa "U obrázku".
 
Vaše putování skončí v centru Frenštátu pod Radhoštěm. Je to  starobylé  město a jeho začátky spadají k přelomu 13. a 14. stol. Za zakladatele se považuje držitel hukvaldského hradu. Značného rozkvětu tu dosáhla cechovní výroba, hlavně se tu dařilo plátenictví. V roce 1479 bylo městečko přepadeno uherskými vojsky a vydrancováno; značně trpělo i později, zejména za třicetileté války. V 16. stol. se začala v okolí města zpracovávat ruda v hamrech. V roce 1884 zde vznikl první český turistický spolek „Pohorská jednota Radhošť“. Tento spolek si vytýčil jako hlavní cíl zpřístupnit Radhošť a Beskydy turistice. Informaci o práci a úspěších tohoto spolku vám přineseme  někdy příště.
Ludmila Holubová
 


Komentáře
Poslední komentář: 29.09.2006  16:19
 Datum
Jméno
Téma
 29.09.  16:19 hera
 29.09.  12:04 denda04