Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mise na záchranu nejpašovanìjších savcù svìta zahájena: Èeští ochránci pøírody spouštìjí program na ochranu luskounù na Sumatøe
 
V návaznosti na Svìtový den luskounù èeští ochránci pøírody oficiálnì pøedstavují nový záchranný program na ochranu tìchto unikátních a ohro¾ených šupinatých savcù na indonéském ostrovì Sumatra. Kvùli poptávce po údajnì léèivých èi magických úèincích šupin luskounù a jejich mase jsou v souèasnosti luskouni nejpašovanìjšími savci svìta. Novì spuštìný záchranný program Trenggiling Conservation Program se na Sumatøe zamìøuje na pùvodní a dnes ji¾ kriticky ohro¾ený druh – luskouna ostrovního. Na ostrovì spolupracuje s místními lidmi a buduje specializované záchranné a rehabilitaèní centrum. Zoo Ostrava je hlavním partnerem programu.
 
Luskouni jsou v mnoha ohledech zcela unikátní. Pøedstavují evoluènì jedineènou, starobylou skupinu bezzubých savcù pøíbuzných šelmám, kteøí se specializují na pojídání mravencù a termitù. Bezpochyby nezamìnitelní jsou však pro svùj vzhled pøipomínající šišku – jako jediní savci na planetì mají toti¾ tìlo pokryté šupinami. Aèkoliv jsou tyto šupiny stejnì jako tøeba chlupy, kopyta èi drápy jiných ¾ivoèichù tvoøeny keratinem, pøedevším právì kvùli nim se luskouni ocitli na pokraji vyhubení. Nìkteré tradièní asijské a africké kultury toti¾ vìøí v jejich údajné léèivé èi magické úèinky. Pøesto¾e léèebný úèinek nebyl vìdecky potvrzen, obdobnì jako tøeba u nosoro¾èích rohù, lidé vìøí, ¾e prášek z luskouních šupin léèí ko¾ní a pohlavní nemoci, podporují krevní obìh a laktaci, léèí otoky, astma, abscesy, revma, artritidu atd. Kromì toho jsou však luskouni loveni i pro maso, které je v Asii pova¾ováno za luxusní delikatesu, symbol bohatství a vyššího spoleèenského postavení, v Africe pak pøedstavuje pøedevším základní zdroj bílkovin jako tzv. bushmeat („maso z lesa“). Tito tajemní a málokomu známí samotáøi jsou tak v souèasnosti nejvíce pašovanými savci svìta.

V reakci na kritickou situaci luskounù proto vznikl nový záchranný program na ochranu tìchto unikátních savcù na Sumatøe v Indonésii nazvaný Trenggiling Conservation Program (trenggiling je indonéský výraz pro luskouna). Program zašti»uje indonéská nadace PASAL Foundation, kterou v roce 2017 zalo¾ili èeští ochránci pøírody. Ti se nyní spoleènì se svými indonéskými kolegy zaèali zamìøovat na kriticky ohro¾eného luskouna ostrovního (Manis javanica), který se na Sumatøe pøirozenì vyskytuje. V Indonésii je absolutnì chránìným druhem, za jeho¾ dr¾ení, zabití èi obchodování hrozí trest a¾ pìt let odnìtí svobody a pokuta v pøepoètu a¾ 150 000 Kè. I pøesto je podle odhadù mezinárodní organizace TRAFFIC, zabývající se odhalováním nelegálního obchodu s chránìnými druhy, v Indonésii ka¾dý rok upytlaèeno na 10 000 tìchto luskounù.

 

 

Budování specializovaného záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny_foto Jennie Simanjuntak

 
Cílem programu je proto sní¾it ilegální obchod s tìmito luskouny a úbytek jejich populací ve volné pøírodì. „Urgentní potøeba zvyšovat globální povìdomí o velmi vá¾né situaci luskounù a hledat funkèní øešení rezonuje celou ochranáøskou komunitou napøíè naší planetou. O tom svìdèí i velký dosah Svìtového dne luskounù, který se koná ka¾doroènì tøetí sobotu v únoru. Symbolicky krátce po jeho konání jsme se proto rozhodli oficiálnì pøedstavit náš nový záchranný program Trenggiling veøejnosti. Aèkoliv to bude tì¾ký bìh na dlouhou tra», i my se pokusíme udìlat pro záchranu tìchto jedineèných ¾ivoèichù maximum,“ øíká mezinárodní koordinátorka programu a pracovnice ochrany pøírody v Zoo Ostrava Kateøina Holubová.
 


Právě pro své šupiny jsou luskouni nejpašovanějšími savci světa_foto Lucie Čižmářová
 
 Mezi hlavní aktivity programu patøí osvìta a vzdìlávání místních obyvatel, spolupráce s místními lidmi na pøímé ochranì luskounù. „Sna¾íme se vzdìlávat místní lidi o ¾ivotì a ohro¾ení luskounù a mj. také o postizích, které jim hrozí za porušení zákona – tedy za lov, prodej èi nákup luskounù a jejich šupin. V rámci práce s komunitami ale také zamìstnáváme bývalé lovce luskounù jako naše terénní asistenty. Ti díky tomu pøestali luskouny a další ohro¾ená zvíøata lovit, a naopak se stali jejich zapálenými ochránci. Tento zpùsob zapojování místních obyvatel je opravdu velmi efektivním nástrojem ochrany pøírody,“ popisuje øeditel záchranného programu Trenggiling a koordinátor mezinárodních in situ projektù Zoo Ostrava František Pøíbrský. Kromì toho na severu ostrova probíhá výstavba specializovaného záchranného a rehabilitaèního centra pro luskouny, které je první svého druhu na Sumatøe. „V centru bude luskounùm zabaveným indonéskými úøady z èerného trhu poskytnuta veškerá potøebná veterinární péèe, nebo» pøe¾ivší pašovaní luskouni èasto bývají ve velmi zubo¾eném stavu. Pøekupníci se toti¾ neostýchají tato bezbranná zvíøata násilnì 'vykrmit' sádrou, aby je pak díky jejich vyšší váze prodali za vyšší cenu. To je pro mnoho z nich fatální. Luskouni v centru projdou nezbytnou karanténou a rehabilitaèním procesem, jeho¾ vyústìním by v ideálním pøípadì mìlo být vypuštìní zotavených jedincù zpìt do volné pøírody. Mo¾nou lokalitu pro jejich návrat do divoèiny ji¾ nìkolik let systematicky monitorujeme a zajiš»ujeme ji proti mo¾nému pytláctví,“ vysvìtluje úèel centra koordinátorka veterinární péèe a welfare Lucie Èi¾máøová.
 


Vzdělávání dětí o luskounech a jejich ochraně_foto Lucie Čižmářová
 
 Zoo Ostrava je, spolu se Zoo Praha a Zoo Olomouc, hlavním partnerem programu. „Situace luskounù v pøírodì je natolik kritická, ¾e o jejich záchranu a ochranu je tøeba se sna¾it všemi mo¾nými prostøedky. Partnerství programu Trenggiling je dùkazem, ¾e o to usiluje i Zoo Ostrava. Chránit luskouny na Sumatøe však mù¾e pomoci ka¾dý návštìvník èi pøíznivec naší zoo. Na podporu programu jsme spustili veøejnou sbírku, do které lidé mohou pøispìt zasláním finanèního daru na sbírkový úèet (è. ú.: 123-658580267/0100), a¾ se zoo opìt otevøe, pak i vhozením mincí do mincotoèe v Pavilonu evoluce. Kromì toho mohou zájemci pøilo¾it nohu k dílu v Bìhu Zoo Ostrava pro luskouny, který se snad ji¾ bude moci uskuteènit v srpnu tohoto roku,“ øíká ke spolupráci povìøený øeditel Zoo Ostrava Tomáš Hanzelka.
 
Více o programu Trenggiling Conservation Program lze nalézt na nových webových stránkách www.trenggiling.org. Novinky ze záchranného programu mù¾ete sledovat na facebookové stránce vìnované ochranáøským projektùm Zoo Ostrava Ochrana pøírody v Zoo Ostrava.
 
Ilegální obchod s luskouny
Všech osm asijských a afrických druhù luskounù je na Èerveném seznamu ohro¾ených druhù IUCN (Mezinárodní svaz ochrany pøírody) zaøazeno mezi ohro¾ené druhy. Jeliko¾ spadají do Pøílohy I CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohro¾enými druhy volnì ¾ijících ¾ivoèichù a planì rostoucích rostlin), je jakýkoliv mezinárodní obchod s luskouny èi èástmi jejich tìl zakázán. I pøesto však bylo podle odhadù za posledních 10 let uloveno pøes milion luskounù. Nejvìtší èást obchodu s nimi probíhá v Asii, konkrétnì v Èínì, Vietnamu, Malajsii a Hong Kongu. Jejich obrannou strategií je stoèit tìlo do velmi pevného klubíèka, které je sice díky tvrdým šupinám chrání pøed predátory, proti pytlákùm jsou ale luskouni zcela bezbranní.
 
Více informací o ilegálním obchodu s luskouny naleznete na stránkách kampanì Ukradená divoèina.

 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 13.01.2022  17:07
 Datum
Jméno
Téma
 13.01.  17:07 Pøemek
 13.01.  12:43 Jaroslav
 13.01.  12:36 Vesuviana díky
 13.01.  11:15 Von