Sluneční brýle
Pro někoho tvoří sluneční brýle jen ozdobu, ale spíše bychom je měli brát jako
potřebu. Umíte si vybrat ty správné?
Až desetinásobný růst zájmu o ochranu zraku prostřednictvím slunečních registrují v posledních letech optici. Mají z toho radost, stejně jako z pronikavého zvýšení kvality těchto výrobků. Jediná vráska zůstává na čele spotřebitelů, protože úměrně s kvalitou v tomto období vrostla i cena slunečních brýlí. Investice do ochrany očí se však vyplatí. Ale vybrat kvalitní a módní sluneční brýle je téměř věda. Před deseti lety byl největší problém rozlišit, zda brýle mají či nemají UV filtr. Zejména cenově lákavé zboží na tržištích bylo bez záruky, i když mělo nálepku, že filtr je do potřebných 400 nanometrů. Papír však snese všechno, oči ale ne. Každý však pochopí, že reklamace takového zboží patřila pouze do oblasti teoretické.
Pozor také ve stínu
O nutnosti používat sluneční brýle by vás měla přesvědčit tato fakta:
Ultrafialové záření může procházet čirým prostředím oka až na sítnici a
poškozovat při tom jednotlivé partie oka. Sítnice je sice částečně chráněna svým pigmentem, ale tato schopnost není tak silná u mladistvích zhruba do 20 let věku. Jejich "mladá" oční čočka je pro světlo dokonale propustná, a proto pohlcuje jen kolem 80 procent UV záření. V dospělém věku propustnost pro paprsky UV záření klesá.
Všeobecně je nutná ochrana zraku pomocí brýlí s UV filtrem celoročně, a to nejen na přímém slunci, ale pozor - i ve stínu. Zde UV záření působí o to zrádněji, že člověk není varován přímým sáláním slunce a situaci podcení. Odražené paprsky jsou však všudypřítomné!
Filtr není problém
Odborníci tvrdí, že situace se v tomto směru výrazně zlepšila a na sluneční brýle bez UV filtru narazíme jen zřídka - při doprodávání nějakých starých zásob. Tento artikl bychom však měli poznat, protože nebude dobově módní. Přesto místo na
tržiště, do drogerie nebo hypermarketu, by při nákupu slunečních brýlí měly naše kroky spíše vést do speciálních prodejen s oční optikou. Čeká nás tu kvalifikovaný personál, širší a kvalitnější sortiment a zejména záruka servisu a služeb. Zde nám také za mírný poplatek většinou ověří, zda námi vlastněné brýle mají UV filtr a podle toho se můžeme dále rozhodovat.
Řidiči, pamatujte, že při výběru slunečních brýlí na vás čeká několik nástrah:
* Jednou z nejhorších je, že levné zboží může "vyrábět" tzv. dioptrický efekt, kterému se říká projekční vada. V jejím nejvážnějším důsledku může být námi viděný předmět může být jinak vnímán. Co to znamená například pro řidiče, není třeba rozebírat. Proto v některých státech se pro řízení musí užívat pouze brýle odpovídající určitým normám. Jinak v případě nehody může být se řidičem zle. Právě nyní v době dovolených je dobré věnovat této zdánlivé maličkosti velikou pozornost.
* Zrádný může být i odraz paprsků. Brýle působí jako zrcadlo. Tady už nebezpečí nečíhá jen na řidiče, ale každého uživatele této pomůcky. Brýle s antireflexní vrstvou rozhodně neseženeme v tržnicích a za výhodnou cenu. Kupovat bychom
je měli u optika, dají se zhotovit i na zakázku. Tento požadavek se dá kombinovat i pro spoustu lidí s nutností zabudování dioptrických skel. Na takové zboží si v obou případech musíme připravit poněkud větší finanční částku..
Barva a obroučky
Nemile nás mohou překvapit i použité obroučky. Nekvalitní se mohou deformovat či lámat. Ještě horší je, když nám kovové obroučky způsobí kožní alergie, které nám dokáží znepříjemnit dovolenou. Výhodnější je kupovat brýle v plastových obroučkách, které navíc zabraňují oděru skel, protože ta jsou do nich zapuštěna. O sklech je třeba vědět, že tento výraz není zcela na místě. Optici dnes již totiž doporučují do slunečních brýlí plastová "skla". Jejich předností je pevnost a užití do extrémních podmínek.
Samotná barva skel je jedním z hlavních podnětů, podle kterých brýle zákazník vybírá. Neměli bychom však podlehnout svodům módních pastelových barev. Ty sice dobře vypadají, mohou však způsobovat nepříjemné odrazy či subjektivní zjasnění. Zdravotně mohou mít tyto vlastnosti negativní dopad na sítnici. Optimální je podle optiků vyvážený šedozelený odstín. Ani hodně tmavé brýle nejsou dobré. Mohou nám způsobit oslabení schopnosti adaptace na světlo, když brýle sundáme.
Zrada číhá na tržištích
Na našem trhu můžeme najít sluneční brýle asi dvaceti značek, ale také neznačkové zboží. Pro dobrý nákup je třeba vyhledávat značkové výrobce, a to se zbožím, se kterým máme příjemnou zkušenost. To platí i pro případ, že zvlášť budeme kombinovat sestavu ze skel a obrouček. Na tržištích můžeme vzhledově poměrně luxusní sluneční brýle koupit za pakatel. Navíc nás překvapí lísteček s deklarací požadovaných údajů, obranyschopností do 400 nanometrů a členění do skupin:
0 = komfort - preferuje se vzhled,
l = pro slabé sluneční záření,
2 = střední sluneční záření,
3 = velmi silné záření - nevhodné pro řidiče.
Zkušenosti specialistů napovídají, že deklarovaný UV filtr ve zboží s největší pravděpodobností bude. Výběr designu je věc každého, ale dělení do skupin je zřejmě obchodnický trik, který "staví" na pouhém zabarvení skel. Konečně, co bychom chtěli za jednu nerozlišenou cenu!
Víte o UV záření?
Ultrafialové záření se mezinárodně označuje jako ultraviolet, zkratkou UV. Patří do skupiny optických záření. Dělí se na tři podskupiny:
UV A o vlnových délkách 315 - 400 nanometrů (nm),
UV B s rozsahem 280 - 315 nm,
UV C záření zahrnující 10 - 280 nm.
Pro lidské zdraví nejškodlivější je UV B záření, které může při delším působení vyvolat ve tkáních, bez ochranného kožního pigmentu, nevratné změny buněk a jejich vážné poškození. Oči v tomto směru patří mezi velmi ohrožený orgán. Ještě UV A záření, v běžných dávkách považované za méně problematické, může být některým lidem nebezpečné, zejména starším. Naopak záření o vlnových délkách kratších než 200 nanometrů je vzduchem pohlcováno.
Měli byste vědět, že nejméně zkreslují čočky hnědé, šedé a zelené - přes takové slunění brýle vnímáte téměř originální odstíny barev.
Kategorie filtrů
Označení stupně ochrany najdete u dobrých slunečních brýlí na stranicích vedle označení CE, například CE5 - 2, přičemž:
* číslice 5 platí pro propustnost infračerveného záření,
* číslice 2 určuje stupeň prostisluneční ochrany.
Sluneční brýle označené CE odpovídají normám Evropské unie.
Existují čtyři normalizované kategorie filtrů:
0: bezbarvý nebo velmi světlý filtr s propustností viditelného záření 80 až 100 procent,
l: světlý filtr s propustností 43 až 80 procent,
2: středně tmavý filtr s propustností 18 až 43 procent,
3: velmi tmavý filtr s propustností 8 až 18 procent,
4: velmi tmavý filtr s propustností 3 až 8 procent.
Optici upozorňují: Tmavé čočky samy o sobě (bez označení CE) nevypovídají nic o ochraně před UV zářením!
Jaké jsou tedy hlavní požadavky na funkční sluneční brýle?
- nejdůležitější je UV filtr,
- nejvhodnější jsou plastové čočky, neboť jsou lehčí a nehrozí poranění oka.
- nejméně zkreslují čočky hnědé, šedé a zelené - přes takové slunění brýle vnímáte téměř originální odstíny barev.
Radka Hrubá