Svatý Josef, s tváří milou, končí zimu plnou silou ... Svatý Josef zháší světlo...
Je to jedno z nejznámějších jmen v kalendáři. 19. března má totiž svátek Josef, Josefína či Josefa. Toto jméno uvádějí všechny světové kalendáře, samozřejmě i český. Základem jména je hebrejské slovo Jóseph a označuje toho, kdo bude pokračovat. Jméno Josef má mnoho podob jako například Jožka, ale i Jožin, Pepík, Pepa, Pepička či Pepina. Základem tohoto tvaru je italské Beppe, italská podoba jména Josef - Giuseppe, které Italové zkrátili v Seppe z čehož i vzniklo Beppe, tedy i náš Pepík.
Na Josefa bývala v Praze slavná jarní pouť, která se konala – kde jinde - na Josefském náměstí, což je dnešní náměstí Republiky. Náměstí bylo přejmenováno, pouť se zde již dávno nekoná, jen Josefa zde připomínají dnes opuštěné Josefské kasárny a na rohu náměstí tak trochu zastrčený, ale o to více navštěvovaný a mezi lidem oblíbený kostel svatého Josefa.
Patronem Josefů je manžel Panny Marie - Josef. Pocházel z královského rodu Davidova a povoláním byl stavitel a tesař. Byl zámožným mužem, když nalezl Marii s dítětem pod srdcem, vyzval jej anděl, aby si ji vzal za ženu.
Při sčítání lidu za císaře Augusta musel i s Marií jít do Betléma, odkud pocházel jeho rod, aby se tam dal zapsat. V Betlémě se Marii narodil syn Ježíš. Po jeho narození byl Josef andělem vyzván, aby uprchl s Marií a dítětem do Egypta a zachránil se tak před Herodovým pronásledováním, který nechal vyvraždit všechny v tu dobu narozené chlapce, aby odvrátil věštbu o novém židovském králi. Po Herodově smrti se celá rodina mohla vrátit domů, ale Josef příliš nedůvěřoval ani novému králi, a tak se raději usadili v Nazaretu v Galileji, kde se cítili bezpečněji. Josef se o syna pečlivě staral a předal mu před svou smrtí i svou stavitelskou živnost. Zemřel pravděpodobně ještě před Ježíšovým ukřižováním.
Podle legendy byl Josef o hodně starší než Marie, ale nemusí to být pravda, nikde v Bibli se o tom nepíše. Když bylo Ježíšovi 12 let, ztratil se rodičům v Jeruzalémě a ti ho hledali, až ho našli sedět v chrámě a rozmlouvat s kněžími.
Svatý Josef, zvaný také „Pěstoun Páně“ patří k nejuctívanějším církevním postavám vůbec. Je patronem církve a ochráncem české země. Najdeme jej znázorněného na mnoha obrazech spolu s Marií a dítětem. Nejznámější kompozicí je vyobrazení s malým Jezulátkem v náručí a s lilií, jakožto symbolem čistoty. Jeho dalšími atributy bývá tesařské nářadí - pila, sekera nebo úhelník, případně se někde objevuje rozkvetlá hůl jako symbol manželství s Marií.
Nesmíme ale zapomenout, že dnes také slaví svátek Josefíny a Josefy. Toto jméno v současné době opět zažívá renesanci. Některé jeho nositelky byly velmi slavné. Vzpomeňme manželku císaře Napoleona I. - jmenovala se Josefína a stejné jméno měla i tanečnice a zpěvačka Bakerová. Těmto ženám ležel u nohou doslova celý svět.
Jan Kareta
* * *
Jiná podoba jména - Josefov
Josefov je historické město ve východních Čechách vzdálené asi 25 km na sever od Hradce Králové známé především pro své podzemní chodby a historické centrum. Pevnost Josefov byla postavena v letech 1780 až 1787 z podnětu císaře Josefa II. Měla sloužit k ochraně zemských hranic proti výbojnému Prusku a hlavně - dobývání pevností patřilo tehdy k vojenské strategii každé evropské armády.
V poměrně krátké době vzniklo nad soutokem řek Labe a Metuje vrcholné dílo evropského urbanismu a fortifikačního umění, jedna z nejmodernějších a nejvýznamnějších pevností v habsburské monarchii. V případě obležení ji mělo bránit až 12 000 vojáků. Původně pevnost jménem Ples byla v roce 1793 pojmenována po svém zakladateli císaři Josefu II. Složitý obranný komplex tvoří osmiúhelníková Hlavní pevnost s předmostím Korunní hradby a redutou Brdce. V neposlední řadě nelze zapomenout na z velké části dochovaný podkopový obranný systém. Podzemí pevnosti Josefov přesahuje délku 60 km.
Prusko-rakouská válka roce 1866 však zpochybnila vojenský význam Josefova. Za první světové války byl v pevnosti velký zajatecký tábor, kterým prošly desetitisíce Rusů, Ukrajinců, Italů a Srbů. V roce 1948 byl Josefov sloučen s Jaroměří.
19. březen v pranostikách
Josef s Marií zimu zaryjí.
Nenajde-li led Matějova pila, najde Josefova širočina.
Josefova širočina ničí poslední ledy.
Svatý Josef přichází na led s pantokem.
Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.
Svatý Josef sklání bradu, pluje zima dolů s vodou.
Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou.
Mráz po svatém Josefu neuškodí květu.
Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.
Na svatého Josefa sníh - urodí se hojně bílého jetele.
Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy; a když z polské strany - bude zrní i slámy.
Pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok.
Na svatého Josefa den když jasný, hospodář čeká rok krásný.
Na svatého Josefa když jest krásný čas, bude úrodný rok; prší-li nebo padá sníh, bude mokro a neúroda.
Je-li na svatého Josefa hezky, urodí se málo obilí.
Znáte-li pranostiku, která zde ještě není uvedena – přidejte ji do komentáře.