Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ingrid,
zítra Otýlie.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co praví legendy a pověsti

aneb


šuplík plný legend a pověstí...
 
 

Pověsti z hradu Žeberk
 
Starý hrad Žeberk byl založen v roce 1273 Albrechtem ze Žeberku. Nachází se v Krušných horách na vrcholu hory Jezeří u Horního Jiřetína v okrese Most. Leží na území národní přírodní rezervace, jihozápadně od zámku Jezeří ve výšce 707 metrů. Opuštěn byl před rokem 1383.  Zůstaly po něm relikty opevnění a zbytky zdí. A také zajímavé legendy.
 

O žeberské panně
 
Jeden mladý rytíř se zamiloval do překrásné dcery pána ze Žeberku. Ta však jeho náklonnost neopětovala a snažila se neodbytného ctitele zbavit. Na oko mu slíbila, že si ho vezme, jen musí na důkaz lásky podniknout pouť do svaté země k Božímu hrobu. Doufala, že nechtěný nápadník buď cestu nepřežije, nebo na ni po dlouhém odloučení zapomene. Mladý šlechtic neváhal a hned druhý den vyrazil na východ. Přežil spoustu těžkých bojů, přestál mnohá nebezpečí, a skutečně se dostal až do Palestiny. Na zpáteční cestě však upadl do otroctví a byl zavlečen do Egypta. Tam se stal oblíbencem svého majetného pána, který ho dokonce poslal studovat školu pro egyptské kněze. Zde se vyučil černé magii, s její pomocí se vysvobodil ze zajetí a mohl spěchat domů. Mezitím pán ze Žeberku zemřel, a jeho dcera se stala majitelkou hradu. Ještě před koncem doby smutku se zamilovala do velitele hradní posádky, na svůj příslib sňatku úplně zapomněla. Když se rytíř po návratu z dobrodružné výpravy dozvěděl o nevěře své milé, jeho láska se proměnila v nenávist. Než zapadlo slunce, třikráte objel na svém koni hradby a vyřkl strašlivou kletbu. Vzápětí se celý hrad s nevěrnicí i jejím milcem propadly do země. Od té doby se hradní paní každou Květnou neděli zjevuje v ruinách Žeberku v černém šatu. Vysvobodit ji může jinoch, který jí odejme klíče, které drží v rukách. Může si pak jimi odemknout hradní sklepení se žeberským pokladem.
 

 Panna se svazkem klíčů
 
V dubnu 1812 dva tesaři z Horního Jiřetína spravovali plot na lobkovickém panství u hradu Jezeří. Když snídali, přemýšleli o tom, proč se pramen u jejich nohou jmenuje „Guackbrunen“ (občerstvující). Povídali si také o panně, se kterou je spojen hrad Žeberk. Rozhodli se, že na hrad vystoupají a prohlédnou si zříceninu. Na cestu se vydali, když právě na věžních hodinách v Jezeří bylo tři čtvrtě na dvanáct. Sedli si na zbytek zdi a vybalili si svůj skromný oběd. Náhle uviděli dámu černě oděnou a zahalenou černým závojem. Kráčela zvolna k nim, prošla těsně okolo nich a její roucho se dotklo jejich kolenou. Ruce držela za zády, kde si pohrávala s klíči. A najednou zmizela. Oba tesaři si slíbili, že nic neřeknou o svém dobrodružství, aby se jim nedostalo výsměchu. Ale po nějakém čase se jeden z nich o svém zážitku svěřil své ženě, a tak se velmi rychle příhoda stala všeobecně známou.
 

Permoník na Žeberku
 
Dva houslisté se jedné noci vraceli ze zábavy domů. V místech, kde kdysi stával hrad Žeberk, ke svému překvapení spatřili překrásný palác. Před jeho branou hořel oheň a u něj seděl jakýsi mužíček. Když spatřil muzikanty, pokynul jim a požádal je, aby ho následovali do zámku. Uposlechli ho a byli uvedeni do překrásné haly. Tam je skřítek vyzval, aby zahráli. Jakmile spustili taneční kousek, začaly dovnitř ze všech stran proudit krásné dámy i vážení pánové v roztodivných oblecích, které již dávno vyšly z módy. Oběma šumařům přeběhl mráz po zádech. Uvědomili si totiž, že nehrají lidem z masa a kostí. Naštěstí dostali nápad zahrát „Ave Maria“. Po prvních tónech zbožné písně duchové přestali tančit, a v mžiku se doslova vypařili ze sálu. Mužíček ale zůstal klidný, vyvedl hudebníky ven k ohni, a každému z nich do plátěného obalu na housle nasypal pár žhavých uhlíků. Když ucítili, že plátno začíná doutnat, horký obsah vaků raději vysypali na zem, a chvátali domů. Ráno si jeden z houslistů uvědomil, že asi bude mít pouzdro samou díru, poprosil proto ženu, aby je prohlédla. Ta žádný problém nenašla, když však pytel obrátila, vypadl z něj zlatý dukát. Muzikant rychle běžel pro svého přítele, a společně utíkali do lesa k místu, kde se včera zbavili žhavého skřítkova nadělení. Žádné zlaťáky tam samozřejmě nenašli. Oba mohli jen trpce litovat, jak se unáhlili. Na Žeberk v noci se však už nikdy neodvážili.
 
Jaroslava Krejčová
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 12.09.2024  11:18
 Datum
Jméno
Téma
 12.09.  11:18 olga janíčková
 12.09.  10:45 Vesuviana
 12.09.  09:59 Von
 12.09.  09:22 Milena