Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Otýlie,
zítra Zdislav.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Humboldtova vyhlídka
 
Vyhlídka po cestovateli Alexanderu von Humboldtovi nedaleko zámečku a rozhledny Větruše byla v loňském roce nově upravena. Po odstranění náletových dřevin se nabízí jedinečný pohled do Labského údolí s nepřehlédnutou dominantou hradu Střekova nad Masarykovým zdymadlem. Okolní svahy a vrcholy Českého středohoří s Vysokým Ostrým, Varhoštěm a Vaňovským vrchem tvoří malebnou kulisu.

Rekonstrukce byla realizována dle návrhu skupiny ústeckých patriotů 1. stolní společnosti U vlastence a financována z participativního rozpočtu Ústečané společně. Na místo se dostanete od výletního zámečku Větruše po zelené a červené značce k Solní stezce. U informačního panelu ukazuje směrovka vlevo na lesní pěšinu, po které je to k vyhlídce pár kroků. A tam vás očekává sám pán Humboldt a přímo vybízí pod masivní zastíněnou lavicí k posezení a vnímání krásy okolí. Jistě i oceníte umělce pana Švejnohu z Kytlic autora tohoto zajímavého posezení.

 

Ovšem máme tady i druhou Humboldtovou vyhlídku pro náročnější turisty. Ta se nachází mezi obcemi Těchlovice, Zubrnice a Verneřice, kde nedaleko vysílače Buková hora se z čedičového kopce otevírají nádherné výhledy na Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, na Komáří vížku Krušných hor, údolí Labe a na Lužické hory. Pod televizní věž se dá zajet i autem a pak je to jen desetiminutová procházka. Ovšem zdatní turisté vystupují nahoru z Malého Března nebo Zubrnic. Na jihovýchodním svahu je Ledová jáma někdy ještě v létě se sněhem či ledem. A pochopitelně nedaleké Ptačí kameny což jsou až 15 metrů vysoké čedičové masivy a věže lákají lezce a horolezce.
 

A co nám o jeho životě říká Wikipedie? Celým jménem Friedrich Heidrich Alexander svobodný pán von Humboldt se narodil v Berlíně 14. 9. 1769 a byl německý přírodovědec světového významu a spoluzakladatel geografie jako empirické vědy. Zbýval se obory fyziky, chemie, geologie, mineralogie, vulkanologie, botaniky, zoologie, oceánografie, astrologií, klimatem,etnologii i demografii v Evropě, Střední a Jižní Americe i ve Střední Asií. Již během svého života dosáhl mimořádné popularity díky svým knihám a dočkal se i přízviska „druhý Kolumbus“, či „kníže vědy“. Na základě jeho měření uvedené v knize Cosmos byl po něm pojmenován Humboldtův proud.
 
Jaroslava Krejčová
* * *
Fotografie: https://www.kudyznudy.cz 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_von_Humboldt

Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 10.03.2023  14:18
 Datum
Jméno
Téma
 10.03.  14:18 Vladimír Kříž
 09.03.  10:36 Vesuviana
 09.03.  09:05 Von