Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Umìní vyjít se souèasnou výší pøíjmù,

aneb
Nejsme bohatí, ani chudí

 

Výzkumy veøejného mínìní, kterými se zabývá Sociologický ústav Akademie vìd ÈR a jeho Centrum pro výzkum veøejného mínìní, zùstávají spíše nepovšimnuty, veøejná média o nich informují jen zøídka. Bude-li mezi našimi ètenáøi o nì zájem, mohu o nich referovat pravidelnìji.

 

Nejnovìjší výsledky se týkají hodnocení ekonomické situace našich domácností, jak ji vnímají lidé v reprezentativním poètu dotázaných 1071 osob, a jak mi o tom poskytla svoji zprávu sociolo¾ka Mgr. Markéta Škodová. Základní otázkou bylo, jak je pro naše obèany obtí¾né vyjít s pøíjmy a zda svoji domácnost pova¾ují za bohatou èi naopak chudou, které potøeby si mohou ještì dovolit koupit a které u¾ nikoli.

 

Podle tohoto šetøení v øíjnu t. r. je pro dvì tøetiny našich domácností skuteènì slo¾ité vyjít se souèasnou výší pøíjmù. Konkrétnì pro 37 % osob je to „spíše obtí¾né“, pro 14 % „obtí¾né“ a pro deset lidí ze sta „velmi obtí¾né“. Pochopitelnì problémy s hospodaøením mají zejména lidé se základním vzdìláním, šedesátiletí a starší, nepracující dùchodci, nemluvì o nezamìstnaných, ekonomicky neaktivních lidech s dìlnickými profesemi, ale té¾ øadoví úøedníci, provozní pracovníci – a pøiznejme podle politické pøíslušnosti té¾ potenciální volièi sociálnì demokratické strany nebo ti, kteøí se pøiznávají, ¾e k volbám stejnì nepùjdou.

 

Tí¾ivou finanèní situaci poci»ují jak lidé se základním nebo støedoškolským vzdìláním bez maturity, a ještì nejvíce v této skupinì pøiznávají problémy ¾eny proti mu¾ùm. ®ivotní úroveò svých domácností také hodnotí jako velmi špatnou.

 

Pro více ne¾ tøetinu obèanù (36 %) nedìlá hospodaøení s pøíjmy vìtší problémy, avšak ve srovnání s podobným šetøením v minulém roce se ukazuje, ¾e se zvyšuje i v této skupinì poèet lidí, kteøí se svými pøíjmy vycházejí obtí¾nì. Jsou to osoby samostatnì výdìleènì èinné, vysoce kvalifikovaní odborníci, vedoucí pracovníci, - z velké vìtšiny s vysokoškolským vzdìláním a politicky orientovaní na Obèanskou demokratickou stranu.

 

Tøípìtinová vìtšina èeských obèanù nepova¾uje svoji domácnost ani za bohatou, ani za chudou. Pouze 6 % dotázaných oznaèuje své domácnosti za velmi chudé. Ovšem spíše bohatou vidí svou domácnost shodnì také 6 %, velmi bohatými se cítí u nás pouze 1 % obèanù.

 

Na co staèí i nestaèí pøíjmy? Velká vìtšina domácností (91 %) doká¾e svými pøíjmy uspokojovat základní potøeby (jídlo, obleèení, bì¾né potøeby). Více ne¾ polovina mù¾e z pøíjmù uspokojovat i své zájmy a koníèky. Více ne¾ tøetina obèanù doká¾e ještì spoøit a nakupovat zdravìjší nebo kvalitnìjší potraviny. S podporou rodièù (a» u¾ dìtí anebo obrácenì, kdy rodièe podporují rodiny svých dìtí) je to ji¾ horší. Své dìti a rodièe rozhodnì podporuje 5 % dotázaných, 18 % odpovídá „spíše ano“, ale zbývající „spíše ne“ èi „rozhodnì ne“.

 

Sociální slu¾by, zdravotní péèe a vzdìlání. Nejvìtší spokojenost vyjadøují lidé s mo¾nostmi pøístupu ke vzdìlání a zdravotní péèi. Velmi kriticky je však hodnoceno zabezpeèení lidí ve stáøí a zdravotnì posti¾ených obèanù. Neuspokojivì hodnotí svou pøíjmovou situaci 20 % mladých lidí, kteøí chtìjí zakládat své rodiny. V regionálním srovnání hodnotí celkovou situaci v sociálních slu¾bách, zdravotnictví nebo v zamìstnanosti, obyvatelé hl.m. Prahy, v jiných krajích je situace dosti rozdílná.

 

K výraznému poklesu proti minulým letùm došlo na trhu práce. Klesají mo¾nosti získat zamìstnání po urèitém o¾ivení ještì v roce 2007, stejnì tak do roku 1997 byla mo¾nost být zamìstnán vnímána jako dobrá, ale koncem 90. let u¾ dochází k soustavnému poklesu.

* * *

Podobné výzkumy by mìly zajímat pøedevším státní, veøejné a samosprávné orgány, nemluvì o politických stranách. Bohu¾el – opak je spíše pravdou.

Miroslav Sígl

 

 



Komentáøe
Poslední komentáø: 27.12.2009  14:34
 Datum
Jméno
Téma
 27.12.  14:34 kvìta
 27.12.  14:30 imraL
 27.12.  14:23 Kopøiva.
 27.12.  13:41 kvìta
 27.12.  13:16 her.vera
 27.12.  13:16 Milokoc
 27.12.  09:24 wiki