Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tai chi - cvièení pro tìlo i duši
aneb „Nikdy není pozdì!“


Lidé litují, jak špatnì vyu¾ili èasu, který je u¾ za nimi, ale to je nepøivede k tomu, aby lépe vyu¾ili èasu, který jim k ¾ivotu zbývá.
Jean de La Bruyére


Tai chi, jistì jste nìkdy tento výraz zaslechli. Budete-li se o toto cvièení zajímat více, objeví se pøed vámi jiný pohled na váš svìt. Tai chi je cvièení pro ka¾dého, kdo chce nìco udìlat pro své fyzické i duševní zdraví a pohodu. Tai chi nebo prostì „taj èi“ je jedna z forem èínského bojové umìní, které je oblíbené nejen jako úèinná sebeobrana, ale pøedevším jako relaxaèní a zdravotní cvièení. Je zalo¾eno na kombinaci dechových a pohybových technik a harmonizuje mysl a tìlo.


Cvièí se velmi pomalými pohyby, a v dobøe provedeném cvièení mizí hranice mezi obranou a útokem, mezi tìlem a myslí, mezi klidem a pohybem a cvièení dostává meditaèní podobu. Je vhodné pro všechny vìkové kategorie a ka¾dý, i ten co teprve zaèíná, brzy pocítí jeho pøíznivé úèinky ovlivòující fyzickou i psychickou stránku. Tai chi zvládne ka¾dý, kdo je schopen aspoò chùze. Vìk, kondice, zvláštní schopnosti, pøedchozí dovednosti - nic z toho není dùle¾ité a nemá význam. Jediné, co potøebujete, je chu» cvièit. Cvièení Tai chi vás protáhne, uvolní, posílí fyzicky i psychicky, nevy¾aduje ¾ádné velké úsilí, a proto je vhodné i pro ménì pohyblivé lidi.


Kdy¾ jsem loni v létì s Tai chi zaèínala, nevìdìla jsem pøíliš do èeho vlastnì jdu, ale byla jsem odhodlaná se je nauèit. Cvièení jsem postupnì naprosto propadla, a tak jsem se rozhodla se s vámi o své dojmy podìlit. U¾ na první pohled vypadá cvièení velmi nezvykle. Jsou to pomalé, klidné a plynulé pohyby. Cvièící má soustøedìný výraz a jeho tìlo provádí cviky, které tak trochu pøipomínají pohyb ve vodì. Jde o velmi pøesné pohyby, které mají svou posloupnost a úèel. Jejich zvládnutí a následné pravidelné cvièení pomohlo a pomáhá bezpoètu lidí.


V Ostravì se nabízí hodnì mo¾ností, kde zaèít cvièit. Já jsem si náhodnì jednu z nich vybrala a zdá se, ¾e jsem mìla š»astnou ruku. Aby mé povídání nebylo jednostranné, tak jsem na jednom víkendovém cvièení v pøíjemném prostøedí Beskyd vyzpovídala také nìkolik svých kolegù a po¾ádala je, aby vyjádøili své pocity.


Polo¾ila jsem jim tyto otázky:
1. Jak (kde) jste se o Tai chi dozvìdìli?
2. Proè jsem se dal(a) na Tai chi?
3. Co Vás osobnì na Tai chi baví nejvíce?


Dana K.
O Tai chi jsem vìdìla u¾ døíve. Zúèastnila jsem se Tai chi rozcvièek v Itálii u moøe, kde jsme mávali rukama ve vodì a chytali pomyslný míè. Mìla jsem pocit, ¾e je to jen "mávání" rukama. Byl to jakýsi pomalejší aerobic.
Hanka - kolegynì z práce, je velká propagátorka tohoto cvièení, neodolala jsem pozvání na semináø, abych do tajù Tai chi více vnikla. Motivovalo mì hlavnì to, ¾e se celkovì potøebuji zklidnit a nauèit se relaxovat.
Ještì nemohu mluvit o "bavení", proto¾e sestavu se zatím uèím. Velice pozitivní je to, ¾e pøi cvièení je èlovìk závislý pouze na sobì a svých pro¾itcích. Mù¾e cvièit kdekoliv, také v pøírodì, co¾ jsem na semináøi velice ocenila.


Ludìk K.

- Obecné povìdomí o obsahu a náplni cvièení jsem mìl. Školu jsem si vybíral pocitovì pomocí internetových vyhledávaèù. A vybral jsem dobøe...
- Chtìl jsem provést zásadní zmìny dosavadních ¾ivotních návykù a pravidelné cvièení tohoto typu se mi zdálo ideální. Mìl jsem ze sedavého zamìstnání a celkového nedostatku pohybu. ji¾ znaèné problémy s páteøí. Tìchto potí¾í jsem se zbavil ji¾ po pùl roce cvièení…
- Dokonale propracovaná metodika cvièení, u které se rozhýbe opravdu ka¾dý sval, spojení cvièení s celkovým filosofickým náhledem na svìt, bojová stránka cvièení. Ze cvièení si kromì patøièného potýrání tìla zvláštì cením zlepšení motoriky, koordinace a celkové hybnosti tìla. Cvièení pak provázejí pro mì donedávna naprosto netušené "energetické" zá¾itky. Zcela zvláštní kategorií je pak cvièení se zbraní - pøímým meèem, které je zcela jiným zá¾itkem ne¾ bì¾né formy.


Danuše P.
- O Tai chi jsem se dozvìdìla z letáèku ve schránce.
- Líbí se mi jeho bojový nádech a hlavnì jsem chtìla vzhledem k vìku pravidelnì cvièit a udr¾ovat si kondici, co¾ se mi daøí a cvièení prospívá i mému zdraví. Cítím se stále fit, jak fyzicky, tak i duševnì. Tai chi mì naplòuje energií a dodá-vá mi sílu. Doporuèuji všem vìkovým kategoriím mu¾ù i ¾en.
- Jeho bojový duch a po cvièení vznášející se pocit.


Jana K.
- O Tai chi jsem se dozvìdìla na Slavnosti bojových umìní kde vystupoval mùj syn (kung-fu). Byla to pøehlídka rùzných bojových stylù a mezi tím byla i ukázka Tai chi.
- Po zhlédnutí ukázky na zmiòovaných slavnostech, kde se halou šíøila pøíjemná atmosféra - u¾ v tuto dobu jsem vìdìla, ¾e se Tai chi chci nauèit.
- Cítím, ¾e pøi cvièení se úplnì uvolním jak psychicky tak i fyzicky.

 


Myslím, ¾e odpovìdi hovoøí za vše. Teï u¾ patøí jen podìkovat skvìlým cvièitelùm a prùvodcùm do svìta Tai chi panu Vasilenkovi a paní Riplové.
www.taichi.estranky.cz


Ludmila Holubová

 

Další èlánky autorky:

Profesionálka roku
Rozhovor s Michalem Vieweghem
S Jarmilou Kratochvílovou
S Marií Èernegovou - Advent a Vánoce 
Za lékárnickou tárou
 
  
  
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 07.02.2019  20:38
 Datum
Jméno
Téma
 07.02.  20:38 Peta
 09.07.  20:23 Líba
 09.07.  18:16 Mirek
 09.07.  17:23 ferbl
 09.07.  16:51 Tonda
 09.07.  10:40 Jarek
 09.07.  08:09 Lenka
 09.07.  06:44 Milan