Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Èaj Støedohorák


Louky støedohorské vás potìší svoji neobyèejnou pestrostí barev. A tak jednoho loòského letního dne jsem se vydala na louky pod Lovošem. Pøivítaly mì fantastické a voòavé koberce pøevá¾nì fialových a ¾lutých kvìtù v trávì. Tato ú¾asná kombinace barev mi pøipomnìla krajinu pod Vesuvem. Jenom druh kvetoucích rostlin byl odlišný. Zaujaly mì nejen svojí krásou, ale i tím, ¾e to byly léèivky s podivuhodnými názvy.


Pøevládala fialová dobromysl obecná (Origanum vulgare L.) z èeledi hluchavkovitých, støednì vysoká vytrvalá bylina, která vyhledává svìtlé lesy a výslunné stránì se zásaditou pùdou. Má velmi pøíjemnou vùni. Dobromysli byla ve støedovìku pøisuzována kouzelná moc, vyu¾ívala se k posilnìní nervù - pro dobrou mysl (odtud její název), proti kašli a k léèení nemocí trávícího ústrojí.


Kvetla ještì ¾lutá a pomìrnì známá tøezalka teèkovaná (Hypericum perforatum) z èeledi tøezalkovitých. Je to støednì vysoká vytrvalá bylina, která má ráda výslunná místa, ale není nároèná na druh pùdy. Rostlina se vyu¾ívá v lidovém lékaøství k èištìní krve - povzbuzuje metabolismus, ale také trávení a má mírnì uklidòující úèinky.


Další léèivkou ¾luté barvy byl øepík lékaøský (Agrimonie eupatoria) z èeledi rù¾ovitých. Je to vyšší vytrvalá bylina vyskytující se také na proslunìných místech. U¾ívá se pro své stahující a protizánìtlivé úèinky k léèení zánìtu v ústní dutinì, je vhodná ke kloktání pøi angínì, èaj z øepíku podporuje trávení.


Mo¾ná, ¾e bych na louce našla i další léèivky, ale tyto tøi mì zaujaly natolik, ¾e jsem si cestu zopakovala tentokrát s nù¾kami a plátìnou taškou a nasbírala jsem si tyto byliny volnì v pomìru podle výskytu - nejvíce dobromysli s menším podílem tøezalky a nejmenším podílem øepíku. Usušila jsem je a promíchala.


Vznikla tak originální smìs èaje, který dostal název Èaj "Støedohorák". Má výbornou chu» a pøíjemnì voní. Jeho pití bylo pro mì posvátným obøadem, zejména na podzim, kdy s opadávajícím listím a mlhami mì obèas pøepadala melancholie. Èaj Støedohorák mi pak pøipomínal teplé a slunné dny strávené ve Støedohoøí.


Jana Haasová

Další èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 08.06.2010  12:45
 Datum
Jméno
Téma
 08.06.  12:45 Vesuvanka jisuch53 a Bobo
 08.06.  10:14 Bobo :-)))
 08.06.  07:55 jisuch53
 08.06.  00:20 Vesuvanka Karle I.
 08.06.  00:18 Vesuvanka EvìP., Karle I., Jelenì a Gabi-florce
 07.06.  18:18 Gabi-florka
 07.06.  15:58 Jelena
 07.06.  15:08 KarlaI.
 07.06.  14:12 EvaP
 07.06.  10:02 Vesuvanka KarleA
 07.06.  08:01 KarlaA