Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Patrik,
zítra Oldřich.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Sedm nových divů světa
 
V sobotu 7. července 2007,  v sedm hodin a sedm minut, bylo vyhlášeno v hlavním městě Portugalska - Lisabonu nových sedm divů světa.  Pořad byl vysílán do 170ti států světa a shlédlo jej prý přes miliardu a půl diváků. Mezi hosty byl i premiér Portugalska, José Sócrates, astronaut Neil Amstrong, Kofi Annan (bývalý předseda OSN) královna Rania z Jordánska, herečka Jennifer López a další. Asi před rokem a půl, vyhlásila švýcarská nadace “New7Wonders” a její představitel Bernard Weber anketu o získání titulů  sedmi nových divů světa. Jakýkoliv  “kandidát” na tento titul musel být výtvorem člověka a musel být postaven do roku 2000.
 
Přestože Unesco Weberův nápad neschválilo, naopak, tvrdě ho odsoudilo, v anketě hlasovalo přes 100 miliónu lidí z celého světa. A tak v sobotu, v sedmi zemích se oslavovalo a v dalších, které měly své kandidáty, a které se do seznamu nedostaly se kritizovalo.
Do posledního kola, ale ne už do konečného seznamu se dostaly například: pařížská Eifelovka, turecká Svatá Sofie, španělská Alhambra, australská opera v Sydney a další.
 
Nakonec to vyhrály památky, které byly seřazeny náhodně, ne podle počtu hlasů:
 
- Velká čínská zeď (Čína)
-  Skalní město v Petře (Údolí Aravá-Jordánsko)
-  Socha Krista Spasitele (Rio de Janeiro- Brazilie)
-  Machu Picchu (Peru)
-  Chichen Itzá   (Jukatánský poloostrov-Mexiko)
-  Koloseum (Řím - Itálie)
-  Tadž Mahal (Agra-Indie)
 
I když už se o všech nových divech světa psalo, pojďme si je připomenout.
 
Čínská zeď
Měří skoro 7 000 km a táhne se napříč celou Čínou. Prý je viditelná i z vesmíru (o čemž se diskutuje). Byla postavena před více než 2000 lety za vlády císaře Čchina (nebo Qinga) a dochovaly se z ní jen nepatrné úseky. Dnešní Velká zeď je z doby dynastie Ming.
 
Skalní město v Petře
Staré skalní město je situované na jihovýchodě Jordánska. Bývalo to hlavní město Nabatejského království a největšího rozkvětu se se mu dostalo za vlády Aretase III. (84-62 A.C..) Říká se, že nynější královská rodina žádala všechny obyvatele Jordánska aby hlasovali pro Petru.
 
Socha Krista Spasitele v Riu
Je to symbol nejen Ria de Janeira, ale i celé Brazilie. První kámen byl položen v roce 1922 a dokončena byla v roce 1931. Váží 1 145 tun a měří 38 m.  Je postavena na hoře Corcovado ve výši 710 m nad mořem.
 
Machu Picchu
Město, zvané “poklad Inků” je pokládáno za skvost předkolumbovské architektury. Bylo postaveno začátkem XV. století v peruánských Andách, ve výšce 2 400 m a na rozloze 32 592 ha. V dokumentech ze XVI. století se píše, že Machu Picchu bylo sídlem prvního Inckého krále Inca Yupanqui. Dochovaly se nejen skoro celé domy, ale i hydraulický systém a plošiny, kde Inkové pěstovali všechno potřebné k obživě.
 
Chichen Itzá
Situováno na tzv. mayské Riviéře ve státu Yukatán bylo založeno před rokem 800 (A.C..) na území, kde se rozkládaly menší vesnice. Svého času bylo centrem celé máyské civilizace. Máyové zde postavili nejen mnoho velkých chrámu (nejznámější je chrám - pyramida Kukulkana, obměna aztéckého boha Quetzlacoatla, opeřeného hada).
 
Koloseum
Myslím, že o římském Koloseu už toho bylo napsáno tolik, že jen připomenu, že bylo postaveno v prvním století (D.C) císařema dynastie Flaviů. Během XV. a XVI. století. Většina travertinského mramoru, kterým bylo celé Koloseum obloženo,  byla použita na různé římské stavby, například na palác Barberini. (Quod non fecerunt Barbari, fecerunt Barberini - co neudělali Barbaři, udělali Barberini).
 
Tadž Mahal (Taj Mahal)
Mauzoleum postavené mogulským vládcem Sahdžahánem na počest  své manželky, která zemřela ve věku 36 let při porodu jejich čtrnáctého dítěte. Sadžahán strávil poslední měsíce svého života v domácím vězení, ke ktéremu ho přinutil jeden z jeho synů. Prý celou dobu, až do své smrti se koukal z okna na mauzoleum a vzpomínal na svou mrtvou ženu.
 
Do letošního roku bylo sedm divů světa, ze kterých bylo možno opravdu vidět jenom dva, pyramidy v Egyptě a trosky chrámu bohyně Artemis v tureckém Efesu. Ty další už známe jenom z historie, obrázků, které se malovaly podle představ a fantasie. Pojďme si je ještě jednou připomenout:
 
Egyptské pyramidy
Egyptské pyramidy sloužily jako hrobky faraonů, jsou k vidění v Gize v Egyptě. Jsou  staré asi 4000 let. Největší z nich je Cheopsova pyramida. Pharao Cheops vládl v letech asi 2551 až 2528 před naším letopočtem. Nejstarší je pyramida stupňovitá, Džoserova. Pyramidy jsou staré asi 4000 let.
 
Artemin chrám v Efesu
Bohyně Artemis byla "bohyně lovu se zlatými šípy, lovkyně krásná, jenž s oštěpem po horách chodí, ctihodná panna". Tak ji nazýval Homér. Sídlo měla právě v Efesu. Původní vzhled chrámu není znám. Ví se jenom, že stál v 8. století poblíž místa, kde jsou dnes zbytky svatyně. Začalo se se stavbou někdy v polovině 6. století a údajně měla tato stavba trvat přes 120 let. Chrám byl vypálen a Alexandr Veliký ho nechal obnovit. Po nástupu křesťanství byl uzavřen a zničen zemětřesením.
 
Rhodoský kolos
Měla to být socha 30 až 50 metrů vysoká, která měla stát rozkročena nad vjezdem do přístavu. Jiní tvrdí, že stála na vyvýšenině. Nejvěrohodnější se považoval popis Filona, který ho popsal jako volně stojícího muže, na podstavci z bílého mramoru a ve zvednuté ruce držel pochodeň. Socha byla zničena zemětřesením někdy kolem roku 225 před naším letopočtem.
 
Visuté zahrady Semiradiny
Ty se nalézaly v Mezopotámii ve městě Babylon. Zahrady nechala postavit pravděpodobně královna Šammuramat, řecky Semiramis, kolem roku 800 před naším letopočtem. Historické prameny ale uvádí, že zahrady nechal vybudovat král Nebukadnezr II.  Podle pověsti je nechal vybudovat pro svoji manželku, královnu Amytis.
 
Mausoleum v Halikarnasu v Turecku
Mausoleum nechala jako důkaz lásky postavit královna Artemísia svému zemřelému manželovi Maussollovi. Stavba byla spojením pyramid, řeckého chrámu a mezopotámského zikkuratu. Mausoleum stálo ještě ve 12. století. Ve 13. století ho poškodilo zemětřesení a zbytek byl zničen při stavbě pevnosti svatého Petra rhodoskými rytíři. Ti používali kámen z mausolea ke své stavbě. Zbytky mausolea byly objeveny až v 19. století.
 
Socha Zeuse v Olympii - Řecko
V Olympii se mezi troskami najdou pozůstatky velkého chrámu, který byl zasvěcen Zeusovi. Chrám byl postaven v letech 468 až 456 před naším letopočtem.Ve středním díle chrámu měla být socha boha Zeuse, kterou mě údajně vytesat Feidias. Její velikost musela ohromit každého návštěvníka. Socha měla být vysoká 13 metrů. Bylo na ni spotřebováno velké množství zlata a  slonoviny. Ohromný trůn by zhotoven z ebenového dřeva a slonoviny, ozdoben zlatem a drahokamy. Feidovi mělo trvat 8 let, než sochu dokončil.
 
Maják na ostrově Faru před Alexandrií
Faros je malý protáhlý ostrůvek těsně u pevniny a tím vytváří přístav, kde je možno vjet dvěma stranami. Nejzazší výběžek je skála, obklopená mořem. Zde postavil Sostratos věž z bílého kamene. Maják měl měřit kolem 135 až 180 metrů výšky na půdorysu 190 metrů. Zde měl stát palác s věží v každém rohu. Z jejího středu vystupovala čtverhraná věž vysoká asi 60 až 80 metrů.  Ta se zužovala a byla zakončena cimbuřím. Z toho vystupovala další věž, zakončená kameninovou plošinou, na které měla stát okrouhlá sloupová síň otevřená na všechny strany. Maják byl poničen Caesarovými vojsky  a byl rekonstruován za vlády Claudia a Nera. Ve 4. století ho poškodilo zemětřesení. Později sloužil jako denní maják, ale v 10. století ho poškodilo další zemětřesení. Lidé ho začali rozebírat jako stavební materiál. Zemětřesení v roce 1326 dílo dokončilo.
 
Jana de Galindo, Kolumbie
Olga Kotačka, Německo
 
 
 
Poznámka redakce: K článku připravila Jana i Olga prezentace v Power Pointu, které zajímavě doplňují článek. O prezentace si můžete napsat zde.
 
Další články autorky (Jana de Galindo):
Žiji v Jižní Americe
Vánoce v Kolumbii
Cartagena de Indias
El dorado
Teotihuacan - město bohů
 
Další články autorky (Olga Kotačka):
Valašský Slavín  


Komentáře
Poslední komentář: 11.07.2007  20:11
 Datum
Jméno
Téma
 11.07.  20:11 Ludmila T
 11.07.  17:08 VlastaV
 11.07.  12:57 Jana Vesuvanka díky
 11.07.  12:46 Ludmila
 11.07.  11:23 Kotacka
 11.07.  10:59 VlastaV
 11.07.  10:15 JanaS dobrá rada nad zlato
 11.07.  10:06 gagiknedlik
 11.07.  09:46 Ludmila problém
 11.07.  09:34 Ludmila
 11.07.  09:15 VlastaV
 11.07.  08:53 Ludmila prezentace
 11.07.  08:32 emach
 11.07.  07:59 denda04
 11.07.  07:51 Pavel
 11.07.  07:43 JanaJ Děkuji Olze a Janě
 11.07.  07:25 hera
 11.07.  06:21 wiki díky