Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miloš,
zítra Zora.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Fraser Island ‐ Hervey Bay
 
Fraser Island je největší pískový ostrov na světě. Rozlohou 163 000 hektarů a 124 kilometrů dlouhý. Oplývá jezery s průzračnou vodou, dešťovými pralesy, a hlavně přitahuje odvážlivce za dobrodružstvím. Také tam je dobrý rybolov a turistika. Co však nejvíce láká turisty na ostrov jsou psi. Žije na něm čistá rasa psů Dingo.
 
Rozhodli jsme se Fraser Island navštívit. Vzdálenost ‐ 45 minut plavby od přímořského města Hervey Bay ve státě Queenslandu.
 
Výlet začal se zpožděním. Už jsme seděli v letadle společnosti Qantas, když se na rozjezdové dráze letadlo prozradilo hrozným zvukem. Stalo se nám to už jednou v minulosti, že jsme se museli vrátit a nikam jsme neletěli. Tentokrát nefungoval druhý motor a letadlo si vzali do parády inženýři. Nás cestující vsunuli na jiné lety, a tak jsme se nakonec šťastně dopravili i s přestupem v Brisbane. V Hervey Bay jsme byli ubytováni jen jednu noc, než jsme odcestovali na ostrov. Motel byl útulný. Nemuseli jsme vytahovat věci z kufrů, pouze pyžama a toaletní potřeby. Druhý den ráno nás autobus vezl k přístavu, odkud nás  loď,  které říkají Barge, převezla na ostrov.
 
45 minut plavby na Fraser ostrov uteklo strašně rychle. Na molu čekal turistický průvodce, zároveň řidič terénního 4wd autobusu s vysokými nápravami. Skočili jsme do vozidla, které s dvaceti turisty křižovalo ostrov skrz naskrz. Projížděli jsme lesíkem, dešťovým pralesem a po plážích.  Čekalo nás několik zastávek.  Počasí nebylo nejlepší, honily se na obloze černé mraky. Spustila se občasná sprcha a k tomu fučel vichr od oceánu. Vše působilo dost dramaticky. Jakmile jsme zastavili u vraku ztroskotané novozélandské nemocniční lodi Maheno z roku 1935 pořídili jsme několik fotografií. Na zpáteční cestě už to nebylo možné. Příliv vody výstup z autobusu už neumožnil. Terénní bus bez problémů projížděl po zatopené písečné pláži. Mysleli jsme, že ihned na ostrově uvidíme obávané psy Dinga. Čistá rasa psů je v oblasti chráněná. Několik příběhů z médií varovalo, být na pozoru před divokými psy. Ať jsme se namáhali koukáním z autobusu, jak nejvíc jsme mohli, po dvou hodinové jízdě se nám nepodařilo ani jednoho psa zahlédnout. Průvodce nedával záruku na úspěch.  Mají přirozený strach z lidí. Na ostrově jich žije přibližně kolem dvou tisíc. Podstrkovat jídlo nebo je plašit se nesmí. Pohybují se ve smečkách a zaslouží si respekt jako každé divoké zvíře. Případy, které média rozebírala ve zprávách se odehrály skoro vždy večer a neopatrností pošetilých lidí. Je přece nemožné bavit se s kamarády, nechat otevřené auto nebo nezajištěný stan s osamoceně spícím miminem? Psi jsou lovci a oportunisté. Počůrané a pokakané plenky miminek, odložené zbytky jídel přilákají psy do kempů. Vždy se příběh točí kolem psů a dětí. Na dospělého si málokdy troufnou. Výzvy nabádají rodiče, mít své děti vždy při sobě a nespustit z nich oči.

 
   
Najednou někdo z cestujících zakřičel: "Dingo". Autobus zastavil a my jsme měli možnost Dinga, odpočívajícího, ležícího na pláži z autobusu fotografovat. Za půl hodiny se nám podařilo zachytit běžícího samotáře po pláži. Nebyl ve smečce ani ten první. Porušili pravidla výkladu. Těšilo nás, že jsme měli možnost vidět aspoň dva. Uklidnili jsme se, že je lepší vidět dva než žádného.
 

Obědvali jsme v resortu, kde jsme měli i ubytování jedné noci. Druhý den po snídani jsme vyrazili na další prohlídku ostrova. Divili jsme se dešťovému pralesu v Pile Valley s krásnými gigantickými stromy, trčících z písku. V minulosti některé použili k vybudování Suezského kanálu. Hodinová procházka na Indian Head, kamenitý kopec byl zážitek. Výhled byl na otevřený Pacifický oceán a ve správném období lze pozorovat velryby a delfíny. Pokračovali jsme k Mackenzie jezeru s průzračnou čistou vodou. Psi Dingo jezero milují, a tak nebylo dovoleno si donést žádné jídlo, pouze vodu v lahvích. Na ostrově je 40 sladkovodních jezer. Hrabě a Hraběnka ze Sussexu, ostrov navštívili během australské návštěvy roku 2018.
 

Po dvou plných dnech na ostrově jsme v dovolené pokračovali ve městě Hervey Bay s ubytováním v tom samém Motelu, jako první noc pobytu před výletem na ostrov.
 
Půjčili jsme si auto a vyrazili prozkoumat blízké okolí. První cesta vedla do města známého výrobou rumu‐ Bundaberg. Rum se destiluje z cukrové třtiny, která se pěstuje kolem dokola města. Zavítali jsme do lihovaru prosperujícího od roku 1888. Ne jenom rumem je Bundaberg v Austrálii známý, ale i výrobou zázvorového nealko piva. Zpáteční cestou do Hervey Bay jsme se zastavili v botanické zahradě a obdivovali tropickou krásu stromů a květin. Na druhý den jsme se vydali do města, 20 min jižně do vnitrozemí Maryborough. To se zase proslavilo spisovatelkou Pamela Lyndon Traversovou 1899, která napsala soubor knih pro děti ‐ Mary Poppins. Narodila se v tomto kraji. Tím že působila a psala své knihy v Londýně, měli jsme pokroucenou představu, že je Angličanka. Zašli jsme do Mary Poppins Muzea. Po výletech a vrácení auta v Hervey Bay jsme se pohybovali po svých. Poslední den před odletem jsme zapůjčili kola a celé okolí jsme prozkoumali. Po takové dlouhé projížďce nás bolela zadní, měkká část těla.

Procházka k historickému Urangan molu, přezdívkou Stará Lady, nás unavila. Je tam ideální místo pro rybáře. Staré molo bylo v minulosti kilometr dlouhé. Hrálo důležitou roli lodím s exportem cukru a uhlí. Najednou se v roce 1985 molo uzavřelo s návrhem demolice. 239 metrů bylo ztraceno než se díky petici, demolování zastavilo.
 
V australské anketě, Hervey Bay vyhrálo druhé místo po městě Bendigo ve Victorii jako nejpříjemnější na bydlení a nejvíce kamarádské město v Austrálii. Okolí jsme si zamilovali a určitě opět do těchto míst zavítáme.
 
Jana Gottwaldová
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 18.09.2022  11:10
 Datum
Jméno
Téma
 18.09.  11:10 Vesuviana
 18.09.  10:04 olga janíčková
 18.09.  08:49 Ivan