Naše přerostlá zahrada potřebovala malou úpravu. Hlavně stromy trochu přistřihnout. Ten největší uprostřed zahrady měl velké rozpětí větví, které zasahovaly až k oknům obývacího pokoje. Strom “Box Elder” byl parádou naší zahrady. Na jaře kvetl, v létě se zelenal, na podzim listy červenaly, žloutly a opadaly. Sem tam jsem mezi řečí prohodila, že musím někoho zavolat, aby poradil, jak by bylo nejlepší zahradu upravit.
U známé jsem viděla chlapíčka, jak přistřihuje větvičky u menších stromečků v její zahradě.
Zeptala jsem se, jestli by neměl zájem upravit stromy taky v naší zahradě? Zájem byl, a tak jsem pověřila Vladimíra, ať na vyžádané číslo zavolá a domluví schůzku. Mladý zahradník došel, ale když viděl ten náš skoro desetimetrový strom a to jeho rozpětí větví, vymluvil se, že nemá úrazové pojištění a že v naší zahradě s mírným spádem je to nebezpečné. Prostě se necítil tu práci vykonat. Měl však odvahu říct, že ho máme dál doporučovat.
„To byl žert?“ Odvětila jsem, když mi Vladimír líčil situaci naší zahrady. Mimo jiné jsem si všimla, že velkému listnatému stromu chybí okrajové větve.
„Rozhodl jsem se upravit si stromy sám, když jsme u zahradníka nepochodili.”
Syn Daniel měl zrovna dovolenou a nepozdávalo se mu, jak Vladimír strom ořezal. Navrhl, že s úpravou pomůže.
Když jsem se na druhý den odpoledne vrátila z práce domů, úlekem jsem zkoprněla. Ze stromu zbyl kmen a pár tlustých větví. Celá ta krása stromu byla najednou pryč. Pravdou je, že z obývacího pokoje byl teď nádherný výhled, ale vyrostou stromu další větve s listy? Nejhorší šok jsem měla z břízky u plotku k sousedům. Ze země trčel pouze kmen a na třímetrové bříze ani jedna větev, pouze na samém vrcholku trčela malá čupřinka větviček.
Bylo mi do breku. Blížilo se k jaru, kdy všechno kolem dokola kvete, a na naší zahradě zbyly oholené stromy. Ještě že v té razii nenapadli malou “Balerina” jabloňku a okrasný čínský stromeček. Mýlila jsem se. Další den po spoušti se v mé nepřítomnosti pustil zahradník Vladimír samostatně do dalšího ruinování zahrady, jako by toho nebylo dost, a ty dva stromky tak prořezal, že už jsem se nezmohla ani na jednu slzu.
„Co tě to, prosím tě, napadlo? Okrasné stromy se takhle neprořezávají. Jabloňku jsme úmyslně zakoupili, že je miniaturní a výše než dva metry nevyroste. Čínský stromek to samé. Měla jsem radost, že konečně zhoustl a stačilo přistřihnout větévky, co přečuhovaly. Teď zbyl holý kmen a tři postranní větve.“
Ze zoufalství jsem začala křičet a hned jsme měli několik dní tichou domácnost.
Chodila jsem ty chudinky hladit a prosit vyšší síly, aby neumřely. V říjnu, druhý měsíc jara v Austrálii, stromy začaly malinko obrůstat listy, bohužel břízka se zmohla jen na jednu malou zelenou odnož a čupřinka na vrcholku uschla. Chodila jsem za ní a zpozorovala, že trochu života v ní přece jen třímá, ale proč ten vršek uschl? To snad ne!!! Další neblahé zjištění mě rozladilo. Vladimír zespodu její kmen obalil igelitem a na ten poházel ozdobnou kůru stejně jako i v celé části spodní zahrady, aby prý pořád nemusel setkat trávu. Bylo mi z toho všeho nanic. I když jsem strom pravidelně zalévala, voda se tou „praktickou“ úpravou k němu nedostávala a já jsem si toho včas nevšimla. Volám na mého zahradníka a on se dokonce divil, co pořád mám za problémy. Obnažili jsme břízce kmen a čekáme na zázrak.
Prosila jsem muže i syna, ať na zahradu zapomenou. Daniel mě usvědčoval, že stromy se vzpamatují, že dělám zbytečný povyk a z blechy velblouda. Naopak tvrdil, že stromy zkrášlí. Soused se škodolibě smál, že budou potřebovat další úpravu tak za tři roky. Snad se mně do té doby podaří sehnat vhodného zahradníka, jestli ovšem nějaké stromy ještě budou naši zahradu krášlit.