Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Chvála přísloví
 
Na toto chválení jsem se docela dlouho těšil, už proto, že k němu bude opět zapotřebí notné dávky drzosti. A tuto „zajímavou“ lidskou vlastnost kupodivu s přibývající léty neztrácím, ale naopak tak nějak získávám. Dále bude zapotřebí opět pořádně provětrat internetové stránky, což je vlastně eufemistické pojmenování literární krádeže a mohu jen doufat, že mi to bude prominuto a odpuštěno.
 
Přísloví a rčení je snad více než zrnek písku na Sahaře. Přísloví má každý národ, každé lidské společenství a zcela jistě je vymýšleli jedinci, kteří měli pořádného fištróna. A je jasné, že je vymýšleli s nejlepším vědomím a svědomím, a s cílem vychovávat své okolí tu k obrazu Božímu, tu „pouze“ ku prospěchu a spokojenosti co nejširšího společenství. To samo o sobě by bylo velmi hodné chvály, ale ještě chvályhodnější je fakt, že tím dotyční, většinou neznámí  koumáci, založili a postupně dále vytvářeli základní morální postuláty. Málokdo si ale uvědomí, že si jednotlivé národy tato rčení v průběhu věků předávaly a některá velmi známá přísloví jsou stará doslova tisíce let!
 
Mezi pravděpodobně nejstarší rčení patří přísloví starých Sumerů, která se zachovala z knihovny města Nippuru, jehož rozvaliny leží asi 160 km jihovýchodně od Bagdádu. Tak na příklad naše známé – šaty dělají člověka – o čemž zpívali i naši velikáni V+W - je volným překladem sumerského rčení – každý má úctu k dobře oblečenému člověku.  Podobně pak snad ještě známější – kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá – je vlastně poloviční citace ze starozákonní knihy Přísloví – kdo kope jámu, padne do ní, a kdo valí balvan, na toho se zvrátí. Doufám, že jako nevtíravá malá osvěta by tyto dva příklady chvályhodnosti přísloví mohly stačit.

 
  

 
Přísloví jsou však také věčným a vděčným zdrojem lidové tvořivosti, když šťouralové mého typu si na ně posvítí svou potměšilou lucernou. Pak se totiž klidně může stát, že takoví drzouni posunou třeba jen nepatrně úhel pohledu na chvályhodná přísloví, a puritánům vstávají vlasy na hlavě a výhodu mají holohlaví. Jak to může dopadnout, to si dovolím uvést v následujících řádcích. Dá se totiž snadno dokázat, že některá přísloví jsou na pováženou a řada z nich si dokonce protiřečí. To ostatně už dávno odhalil doktor Vlach z Jirotkova Saturnina. Takže …
 
Bez práce sice nejsou koláče, ale o bezpracných ziscích toho bylo napsáno, že až! Co se vleče, prý neuteče, ale jistě to neznamená, že vlastně na všechno je času dost. Tím se možná řídí mnohem více lidí, než kategorickým příkazem – neodkládej na zítřek, co můžeš udělat dnes! Je jasné, že je sice – dobrá rada nad zlato, ale zároveň je třeba vzít v potaz, že – není všechno zlato, co se třpytí. Bohužel existují i přísloví, která jaksi vylamují otevřené dveře, jako na příklad – hlavou zeď neprorazíš. To snad nedělají ani berani. Jsou dokonce i taková přísloví, jež je třeba přímo zavrhnout – nehas, co tě nepálí! Co by tomu řekli bývalí požárníci a současní hasiči? Anebo – jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá – vždyť už malé děti se učí, že v lese je nejlépe zachovávat klid a neplašit zvěř.
 
Cynici pak snadno mohou poukazovat na to, že když – chudoba cti netratí, je to možná někdy i tím, že – s prominutím - kde nic není, ani smrt nebere. Osvědčené rčení – hlad je nejlepší kuchař – pak lidová tvořivost nyní pěkně upravila do moderního sloganu, že – hlad je jen přestrojená žízeň.
 
Známého přísloví – jak si usteleš, tak si lehneš – zcela jistě mají plné zuby všechny pokojské. Podobně pak příliš mnoho lidí poučil život, že – láska hory vždycky nepřenáší, a že z přísloví – láska kvete v každém věku – možná logicky vyplývá, že ale také bohužel v každém věku uvadá.
 
Kdyby se mělo brát doslova přísloví – kam nechodí slunce, tam chodí lékař – k Norům, Finům, Švédům i Eskymákům za polárním kruhem by se doktoři uchodili. Když už jsme u té chůze, tak kdyby opravdu vždy platilo, že – lež má krátké nohy – pak by možná většina lidí často chodila na chůdách. Jedno rčení se mi ale vždycky líbilo už jako malému klukovi a v posledních letech ho přímo zbožňuji zejména v předvolebních kampaních. Asi sami tušíte, které mám na mysli – jména hloupých na všech sloupích.
 
Ale – čeho je moc, toho je příliš – a tak raději s tímto podivným chválením pokorně skončím.
 
Obrázky internet
 
Vladimír Vondráček
* * *
Zobrazit všechny články autora
***


Komentáře
Poslední komentář: 27.03.2020  14:50
 Datum
Jméno
Téma
 27.03.  14:50 Von
 27.03.  09:52 Vesuvjana díky
 27.03.  09:42 Jana Reichova
 27.03.  08:10 Karla I.
 27.03.  07:58 Květa
 27.03.  07:22 miluna