Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miloš,
zítra Zora.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dnes má svátek Kateřina

Svatá Kateřina byla ve středověku jednou z nejpopulárnějších světic. Byla patronkou vzdělání, učenosti a filosofie. Na obrazech bývá zobrazována s mečem v ruce a s rozbitým kolem opodál. Někdy také šlape na postavičku pohanského krále.

 
To vše souvisí se svatokateřinskou legendou:   
V Egyptském městě Alexandrii žila někdy kolem roku 300 křesťanská panna Kateřina. Byla nejen krásná, ale i velmi vzdělaná. V té době panoval v oné části světa římský císař Maximinus. Při státní návštěvě v Alexandrii před něj panna Kateřina přestoupila a vytkla mu, že podporuje pohanské bohy. Maximinus, který jinak dával křesťany okamžitě házet lvům, zaujat její krásou, dal shromáždit své učence, kteří ji měli přesvědčit, že se ve svém křesťanském zaujetí mýlí. Ona je však přehádala, čímž prokázala, že je nejen krásná,  ale i moudrá, čímž se dopustila urážky majestátu. Nejdříve byla po dvanáct dní vězněna, ale když ani potom nepřišla ke křížku, dal jí císař lámat kolem. Dříve, než ji kat mohl do kola vplést, sjel z čisté oblohy blesk a kolo roztříštil. Jeho třísky zabily několik císařových lidí. Ten pak nechal Kateřinu sťat  mečem. V tu ránu se objevili dva andělé a odletěli s bezhlavou Kateřinou na horu Sinaj, kde ji pohřbili.
 
Od té doby se v křesťanském prostředí nazývá tato hora v Sinajské poušti horou sv. Kateřiny. O tom píše i jeden z českých pánů sťatých roku 1621 na Staroměstském náměstí, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1567-1621). Dříve než i on přišel o hlavu, vydal se roku 1598 na dlouhou cestu, kterou popsal ve spisu s nedlouhým názvem "Cesta z Království českého do Benátek, odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta a do velikého města Kaira, potom na horu Oreb, Sinaj a sv. Kateřinu, v pusté Arábii ležící".
 
Od 14. století bývalo také časté zobrazení mystického zasnoubení sv. Kateřiny s Ježíšem. Při něm přijímá klečíc prsten od Ježíška, kterého drží na klíně nebo v náručí Panna Maria. Tomu zpravidla přihlížejí další svatí.

Z českých malířů ztvárnil toto téma Karel Škréta. Jeho obraz "Svatá Kateřina, patronka filozofů" věnoval pražské univerzitě roku 1658 pozdější polský král Michal Wisniowiecki, který v Praze studoval.

Katky se dostaly i do lidového rčení:
Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu. ­ 
Mrzne-li na Kateřinu, na Barboru prší.
Chodí-li Kateřina po ledě, chodí Štěpán po blátě.

Také do českého zeměpisu se sv. Kateřina dostala. Jmenuje se tak obec na Šumavě.
Zde byl pohraniční přechod do Německa Svatá Kateřina-Rittsteig.

Jan Kareta

 



Komentáře
Poslední komentář: 26.11.2023  02:31
 Datum
Jméno
Téma
 26.11.  02:31 Vladimír Křiž
 25.11.  11:24 Von