JAZYKOVÝ KOUTEK
aneb co se nám už z hlavy vykouřilo
Před nějakým časem se v komentářích pod vyprávěním o souboji malého Vietnamce Taie se záludnostmi češtiny objevil nápad, aby se součástí magazínu stal jazykový koutek, který by pomohl omést prach z vědomostí, které jsme kdysi ve svém dětství do hlav pracně vpravili. A když se na osobu, která tento nápad vypustila z úst, nesneslo hromobití, byl nápad rozšířen o dotaz, zda bych se jazykového koutku neujala já. Ba dokonce se našla i taková „šprtka“, která slibovala, že si ořeže tužtičku a posadí se do první lavice, aby jí neušlo ani slovo! (Zapomněla ovšem, že největší „šprti“ sedí v lavici poslední a nevyznačují se ořezanou tužtičkou, nýbrž pytlíkem ovoce z vlastní zahrádky položeným nenápadně na učitelský stolek…) Nu což! Mateřština mě živila po několik desetiletí, tak se o takové malé poradenství pokusím. A když čtenáři nebudou spokojeni či pomine zájem, jazykový koutek prostě skončí…
Psaní velkých písmen
v názvech svátků a v místních názvech
aneb
Nový rok a nový rok netrvají stejně dlouho
2.část
Dnes se nejprve zastavíme u nejfrekventovanějších pojmenování svátků a významných dnů.
Na rozdíl od dřívějšího pravopisu se Vánoce a Velikonoce dnes již opět píší velkým písmenem (ale vánoční svátky, svátky velikonoční).
Jestliže napíšeme přátelům, že jim přejeme šťastný Nový rok 2009, přejeme jim šťastný pouze 1.leden. Chceme-li jim popřát šťastný celý nový rok, pak musíme napsat ve spojení nový rok obě písmena malá.
Jednoslovné názvy tradičních svátků píšeme písmenem velkým (Hromnice, Dušičky…), u víceslovných názvů významných dnů píšeme velkým písmenem jen první slovo (např. 28.září slavíme Den české státnosti).
Názvy obcí a městských čtvrtí
Pojmem „obec“ zde označujeme města i vesnice. Všimneme si opět těch, jejichž název je víceslovný.
Obecně v názvech měst píšeme velkým písmenem všechna slova kromě předložek, např. Ústí nad Labem, Nové Město na Moravě, Hradec nad Moravicí, Bystřice pod Hostýnem,Dlouhá Lhota u Mladé Boleslavě… Tyto případy jistě nebudou dělat potíže nikomu, protože pojmy Labe, Morava, Mladá Boleslav, Moravice, Hostýn apod. jsou obecně (nebo aspoň krajově) známé. Poněkud složitější je pravopis víceslovných názvů, které obsahují další víceslovný název. Takovým případem je např. známý Kostelec nad Černými lesy. Tady píšeme malým písmenem i slovo „lesy“, protože Kostelec leží nad oblastí zvanou Černé lesy, přičemž pravopis této oblasti se řídí pravidlem, že se obecně ve víceslovných názvech (kromě názvů obcí a městských čtvrtí) píše velkým písmenem jen první slovo. (Živě si vás představuji, jak se chytáte za hlavu a častujete mne nelichotivými názvy. Ale vydržte! Dalšími víceslovnými názvy se budeme zabývat příště. ) Takže stejným způsobem budeme psát např. i Herálec pod Žákovou horou, Deštné v Orlických horách, Albrechtice v Jizerských horách apod.
Stejným pravidlem jako u názvů obcí se řídíme i při psaní víceslovných názvů městských čtvrtí, takže píšeme např. Staré Město (pražské), Nové Město, Malá Strana, Zahradní Město (v Praze)…Černá Pole, Královo Pole (v Brně) apod.
Jestliže název ulice, náměstí či budovy začíná předložkou, píšeme velkým písmenem tuto předložku a první slovo, které za ní následuje, např. ulice U Kostela, ulice Mezi Zahrádkami, náměstí Pod Platany, hostinec Na Růžku, dům U Bílého jednorožce, lékárna U Zlatého lva apod.
Míla Nová