Oblíbeným cílem výletů nejen Moravanů, ale i turistů ze vzdálenějších krajů, je romantický hrad Sovinec ležící v překrásné krajině Nízkého Jeseníku. Lákají je sem nejen restaurované hradní budovy a věže, přitažlivé jsou i časté výstav, ale i ukázky sokolnictví.
Tento hrad si postavili někdy před rokem 1333 dva bratři, Vok a Pavel, kteří se podle něj začali psát „ze Sovince“. Jejich erbem byl štít způli červený a způli stříbrno-černě šikmo pruhovaný. Hrad tehdy ovšem neměl zdaleka svoji dnešní podobu, kterou získal teprve přístavbami a přestavbami v následujících stoletích. Třebaže již v jeho začátcích se objevovalo i německé pojmenování Eulenburg, tj. Soví hrad, byli jeho první držitelé příslušníci jednoho z patnácti prastarých moravských rodů spolu s pány z Boskovic, z Pernštejna atd. Během 15. století se dokonce německé pojmenování hradu přestalo užívat.
Petr ze Sovince připojil svou pečeť k protestní listině proti upálení Mistra Jana Husa a jeho hrad se stal oporou husitství z této části Moravy. Roku 1429 se tu dokonce sešel Prokop Holý se Zikmundem Korybutovičem, který se měl stát českým králem proti císaři Zikmundovi. O sto let později jeho držitelé, Pňovští ze Sovince, byli velkými přívrženci českých bratří.
Obec u hradu byla od roku 1492 uváděna jako městečko, kterému se dobře dařilo díky těžbě drahých kovů. Když se doly poměrně brzy vyčerpaly, začal s těžbou železné rudy nový majitel hradu a sovineckého panství, Vavřinec Eder ze Štiavnice, jehož erb dodnes zdobí jednu z hradních bran. Jeho zeť, který byl evangelík, však musel panství po bělohorské bitvě prodat a koupil je řád německých rytířů. Za třicetileté války dobyli hrad po dlouhém a úporném boji Švédové, kteří ho opustili teprve roku 1650, tedy dva roky po vestfálském míru, jímž válka skončila.
Později se stal Sovinec letním sídlem německého řádu, jemuž ho zkonfiskovali nacisti a za války ho změnili na zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Jeden z nich, kapitán Vincent Gilbert, tu zahynul, což dodnes připomíná pomník v obci. Znak městečka se objevuje na pečeti z poloviny 16. století a je v něm na štítu sova, tedy mluvící znamení, a to v češtině i v němčině. Stejná sova seděla i na přílbě jako klenot. Barvy tohoto znaku jsou známy teprve od minulého století: v červeném štítu sova stojící na pahorku.