Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mít lidský přístup k lidem
 
Úřad zmocněnce vlády a jeho týmu není nejlevnější záležitost, ročně stojí zhruba tři miliony korun. Jsou takové výdaje vůbec efektivní? Profesor Zamarský je přesvědčen, že ano.
„Přes tento úřad jsme pro Moravskoslezský kraj získali dvacet miliard korun, především na sanace a rekultivace, prostě na vyčistění území od zátěží po důlní a hutní činnosti. Téměř čtyři miliardy z toho už jsou postupně čerpány. Navíc jsme jediným krajem v ČR, který zavedl financování podpůrného programu pro získávání peněz z fondů Evropské unie. Jde o tzv. Dotační titul číslo 4, jenž je zaměřen na zpracovávání projektové dokumentace. Ze 138 žádostí jsme vybrali 66 a pět z nich už má přiznány dotace v celkové výši 30 milionů korun.“
Na otázku, proč vlastně ve funkci vládního zmocněnce končí, profesor Zamarský odpověděl:
 „Právě teď, když spolu hovoříme, je má žena na operačním sále, což člověku samozřejmě nepřidá. Úřad vládního zmocněnce představuje velmi široký záběr a vždycky jsem zastával názor, že člověk má svoji práci dělat naplno. S velmi malým týmem máme za sebou desítky projektů s širokým tématickým spektrem pro rozvoj kraje a stovky hodin konzultačních činností s různými firmami i starosty obcí, pro jejich zapojení do rozvojových programů. Navenek to možná není tak vidět, ale přispěli jsme k úspěšnosti desítek firem. Jenže časy se mění. Na základě mé žádosti o uvolnění z funkce se uskutečnil konkurz na nového vládního zmocněnce. Výsledek už je znám, od dubna přijde na mé místo Doc. ing. Petr Wolf, CSc. Osobně pak mám v plánu, že se odtud vrátím na hornicko-geologickou fakultu VŠB.“
Při zpětném pohledu na  celé své funkční období profesor Zamarský přiznal, že některé věci by se současnými zkušenostmi prosazoval razantněji. „V každém případě bych se vyhnul své počáteční naivitě. Nejsem v žádné straně, a proto jsem nechápal, že stranická disciplína znamená mnohdy více, než snaha prosadit dobrou věc.“ Ale v tom zásadním by se podle jeho slov změnit nechtěl: mít lidský přístup k lidem a když to jde, tak pomáhat.
 
Vítězslav Zamarský: Každá věc, která jen trochu pomůže regionu, je dobrá
Vládní zmocněnec předal své žezlo
 
Mnoho dohadů, až mýtů, panuje mezi lidmi v názorech na funkci vládního zmocněnce. Jaké má poslání, jaké pravomoci a to nejdůležitější – jaké jsou konkrétní výstupy jeho činnosti?
Ačkoli otázky jsou naprosto jasné, s odpověďmi to zas tak jasné není. Jsou totiž ukryty v džungli úřednických postupů, lejster i nekonečných diskusí, včetně neochoty táhnout za jeden provaz a snahy přehazovat si zodpovědnost jako horký brambor.
Od roku 2000 byl zmocněncem vlády pro řešení problémů s revitalizací Moravskoslezského kraje Prof. ing. Vítězslav Zamarský, CSc. Původně vláda zvažovala na tuto funkci rovněž tehdejšího prorektora VŠB Tomáše Čermáka, ten byl ale s takovou nabídkou ihned hotov.
„Pro funkci zmocněnce by mi chyběla politická podpora.a mé názory se navíc rozcházejí se stanovisky některých ministerských úředníků," uvedl tenkrát. Tato slova lze označit téměř za prorocká, protože přesně vystihly nejzávažnější problém, se kterým se profesor Zamarský po celou dobu potýkal. Funkci vzal s přesvědčením, že každá věc, která jen trochu pomůže regionu, je dobrá a je důležité, aby zmocněnec mohl předkládat konkrétní projekty vládě.
„Přiznávám určitou naivitu, ze které jsem se léčil téměř celý první rok,“ říká dnes profesor Zamarský. „Bylo pro mě velmi obtížné přizpůsobit se faktu, že je normální, když jasné dohody neplatí.“
Nový úřad si na sociálnědemokratickém kabinetu vymínili především zástupci odborových svazů, takže vládní zmocněnec vede mimo jiné regionální tripartitu (sdružení odborářů, zaměstnavatelů a zástupců veřejné správy). Vedle toho měl samozřejmě tento úřad pomoci snížit vysokou nezaměstnanost. A tady je čertovo kopýtko, neboť jen slovními průjmy úředníků, ani popsanými lejstry, nezaměstnanost snížit nelze.
"V kraji bychom proti nezaměstnanosti měli táhnout všichni za jeden provaz, to se ale moc neděje," nechala se slyšet ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová. "A to nemám na mysli, že bychom měli různé noty, ale chybí tu dirigent. Někdo, kdo dokáže prosadit priority." Právě ke stanovení priorit v boji s nezaměstnaností vyzývá delší dobu i Vítězslav Zamarský, podle něhož by měl důležitou roli sehrát krajský úřad. Odezva však byla, jako když se píchne do vosího hnízda. "Boj s nezaměstnaností je hlavně věc vlády, ta ji musí řešit na centrální úrovni. Jde přece o nastavení daňové zátěže, systém odvodů do státního rozpočtu i celkové podnikatelské prostředí," říká náměstek hejtmana Pavel Drobil (ODS). „Vládní zmocněnec ať se obrací na vládu.“
Je poněkud zvláštní, že tak odmítavá stanoviska od úředníků nikdy neuslyšíte v případě, že se rozdělují peníze – vždy jen v případech, kdy se jedná o konkrétní zodpovědnost za řešení ožehavého problému... Přesto se opravdu nabízí otázka: k čemu je dobrá dvojkolejnost krajského úřadu a úřadu zmocněnce vlády?
V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC uvedl hejtman Evžen Tošenovský na adresu  vládního zmocněnce, že nemá pozici, která by měla sílu vládní. „Tato funkce je kopií francouzského ministra pro problematické regiony, který však má velkou kompetenci, skoro rozhodovací. Zmocněnec nemá tuto mocenskou silovou pozici a nemá ji ani politickou,“ prohlásil. A jak tuto problematiku vnímá profesor Zamarský? Uvedl, že funkce vládního zmocněnce vznikla v době, kdy krajské úřady ještě neexistovaly. „Kromě toho, nestandardně postižený region vyžaduje podporu centra. A v souhrnu lze říci, že ačkoli současná situace není právě ideální, v klíčových záměrech se s krajským úřadem shodujeme,“ prohlásil vládní zmocněnec Vítězslav Zamarský těsně před tím, než předal své žezlo.
 
 
Nadšení novému vládnímu zmocněnci v současné době nechybí
Peníze z Evropské unie patří mezi priority
 
Je úřad vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj sám o sobě přínosem?
Náměstek hejtmana Pavel Drobil si myslí, že do systému krajské samosprávy dobře nezapadá. „Je reliktem období, kdy se sociální demokraté nemohli smířit se situací, že sice krajské zřízení v parlamentu prosadili, nicméně v krajských volbách opakovaně drtivě prohráli a prostřednictvím tohoto úřadu chtěli ingerovat (vměšovat se – pozn. red.) do rozhodování krajů,“ tvrdí Pavel Drobil. Přesto připouští, že když se na Ministerstvu pro místní rozvoj projednávaly dotace na projekty v obcích, hájil vládní zmocněnec spolu s ním a s náměstkem Pavolem Lukšou návrhy vzešlé z rady kraje. Nepochybuje také o tom, že profesor Zamarský podpořil některé projekty Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. „Ale proč proběhl konkurz na nového vládního zmocněnce, to nevím a nechává mě to chladným,“ dodává náměstek hejtmana.
Vítězem konkurzu na úřad vládního zmocněnce se stal Doc. ing. Petr Wolf CSc., který říká: „Zatím žádná země plně nevyčerpala peníze z fondů Evropské unie a právě v tomto směru musíme udělat maximum.“
Tento chvályhodný cíl má ale mnoho úskalí. Jedním z nich je například fakt, že nedostatek pravomocí, na který si stěžují všichni vládní zmocněnci, lze zčásti nahradit silou vlastní osobnosti. Nebude to po profesoru Zamarském pro nového vládního zmocněnce až nezvládnutelný oříšek? „V nedostatku pravomocí skutečně nevidím problém, vládní zmocněnec nemá rozhodovat, ale upozorňovat a předkládat návrhy na řešení. A co se týče toho „oříšku“, kdybych se ho obával, nešel bych do toho. Ostatně, víte, kolik mi jen za poslední tři dny přibylo kamarádů?“ usmívá se Petr Wolf.
Kéž by mu úsměv zůstal i po volbách. Vládní zmocněnec má totiž regionu prospívat bez ohledu na to, která strana je u vlády. Nevnímá tedy Petr Wolf své členství v ĆSSD jako překážku tomuto principu a zároveň riziko, že po volbách může být jen kvůli tomu odvolán?
„Stranictví v takové funkci chápu ne jako bariéru, nýbrž jako přednost. Dokonce si myslím, že i profesor Zamarský by jako straník dokázal pro Ostravu více, nehledě k tomu, že téměř každý člověk má nějaké sympatie, nebo antipatie vůči různým stranám. A že po volbách mohu skončit? To je pravda, kterou beru. Ať si to vítěz postaví podle svého.“
V tomto ohledu má tedy nový vládní zmocněnec jasno. A jaké hodlá udělat první kroky?
„Chci co nejrychleji převzít administrativu a vyhodnotit priority. Je nezbytné, aby se v tomto regionu reálně čerpaly všechny finance na projektech revitalizace. Od příštího roku zároveň přijdou peníze z Evropské unie, ale na ně dosáhneme jedině tehdy, budeme-li mít kvalitní projekty. To je opravdový problém, ovšem jeho řešení musíme zvládnout. A pak je taky důležité omezit únik mozků z kraje, jinými slovy, ještě do voleb zajistit další finanční zdroje pro zaměstnávání bystrých a mladých lidí. To vše je nemyslitelné bez dobré komunikace mezi krajem, městem, hospodářskou komorou, agenturami a vůbec všemi, komu jde o dobro tohoto regionu.“
Jak je vidět, nadšení novému vládnímu zmocněnci nechybí. Uvidíme za dva měsíce.
Jiří Muladi



 


Komentáře
 
 Datum
Jméno
Téma