Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miloš,
zítra Zora.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dnes má svátek Silvestr
 

Kdo byl svatý Silvestr? Narodil se v Římě kolem poloviny 3. století. Je patronem - ochráncem zvířat, patronem dobré úrody a patronem za dobrý rok. Knězem se stal v době pronásledování křesťanů, několik let se proto skrýval v lese, od toho se také odvozuje jméno (silvestris znamená latinsky lesní). Za vlády císaře Konstantina pronásledování ustalo a Silvestr byl zvolen římským biskupem. Zemřel 31. prosince 335 v Římě. Stejně jako ostatní životopisy ranných křesťanských světců je i ten Silvestrův opředen legendami o zázracích.

Podle legendy Silvestr I. vyléčil z lepry a následně pokřtil římského císaře Konstantina Velikého, který mu z vděčnosti daroval pozemek. Nyní se na tomto pozemku nachází Vatikán. Podle jednoho spisu Konstantin přenechal vládu a světskou moc Silvestru I. a jeho nástupcům nad Římem, Itálií a nad celou západní Evropou a přenesl sídlo Římské říše do Cařihradu (Istanbul) a přejmenoval ho na Konstantinopol. Tímto dokumentem dodnes mávají stoupenci Vatikánu. Naštěstí je dokázáno, že dokument je falzifikát a pochází až se 7. století.

 

Do Silvestrova života spadá také 1. všeobecný nicejský koncil, kde Silvestr také nařídil zhotovovat do té doby dřevěné oltáře z kamene. Zemřel 31. prosince 335 a je pochován v bazilice sv. Priscilly v Římě.

 

O svatém Silvestru toho moc nevíme, ale jedno je jisté. Není patronem bujarých oslav s alkoholovou smrští. Z počátku na jeho počest lidé navštěvovali kostel, děkovali za dobré prožití uplynulého roku a modlili se za dobrý průběh nového. Veselí a zvyky z pohanských dob však církev nepodporovala. Teprve klesající vliv církve dodal silvestrovské noci větší význam a jiný způsob oslav s množstvím pokrmů a především nápojů.

 

Také zvyk jíst o půlnoci ovar a křen s jablky pro štěstí pochází z 19. století. V ulicích, v restauracích i v domácnostech se organizovaly velkolepé zábavy a show, bohaté hody a stále nákladnější a velkolepější ohňostroje. Teprve v poslední době byly nejrůznější pochoutky vystřídány nazdobenými chlebíčky, obloženými mísami a nejrůznějšími slanými a sladkými zákusky. Stoupalo i množství vypitého alkoholu. Od konce 19. st. je běžným zvykem půlnoční přípitek šampaňským s přáním všeho nejlepšího v nadcházejícím roce.

 
* * *

Zvyk oslavovat konec starého a začátek nového roku se objevil až v 16. století, kdy podle gregoriánského kalendáře připadl začátek nového kalendářního roku na 1. leden. Samozřejmě i tento svátek měl kořeny v pohanských veselicích. Silvestrovské oslavy nabraly na bujarosti až mnohem později a to s nástupem nového tisíciletí na Silvestra 1899, do té doby lidé většinou poslední den roku poděkovali v kostele za rok uplynulý a 1. ledna se zas modlili za zdar toho nadcházejícího.
  
 
Silvestrovské zvyky
Na venkově dříve obcházely stavení chudé ženy, kterým se říkalo ometačky, protože ometaly plotnu, aby v novém roce měla dobrý tah, nepřipalovala jídlo, šířila teplo domova a rodiny se drželo štěstí. Možná i proto se jedním ze symbolů štěstí stal kominíček, kteří tento starý zvyk ometaček donedávna dodržovali  a koncem roku obcházeli domácnosti a přáli štěstí. Rozšířenou pověrou, která se mnohde dodržuje dodnes, byl strach z prádla pověšeného přes silvestrovskou noc, protože do domu lákalo smrtku.

Většina zvyků spojených se Silvestrem (ovar s křenem a jablky, půlnoční čočka, ohňostroj nebo přípitek šampaňským) pochází teprve z 19. století.
 
Silvestr je také příležitostí, kdy si dopřejeme trochu alkoholu navíc. Ačkoli je toto "dopřání" lidské, přece jenom se nám někdy projeví v podobě pěkného bolehlavu.
 
 
V tom případě přidáváme několik praktických rad:
Nic není horšího, než probuzení po bouřlivé a společensky náročné noci, jako je oslava příchodu nového roku. Mezi lidmi je velmi rozšířené povědomí, že šálek silné kávy postaví na nohy společensky unaveného kamaráda. To je ale velký omyl. Kofein podporuje krevní oběh, a namísto aby se nám ulevilo, účinky alkoholu se projeví podstatně výrazněji. Káva je vhodná až později. Než se nám uleví, měli bychom raději pít čaj bez citronu. 
 

Jak vlastně vzniká kocovina?

Pokud do sebe nalejete víc alkoholu, než je vaše tělo schopné snést, z neodbouraného zbytku se přes noc vytvoří látka, která doslova otráví vaše buňky. Takže kocovina je v podstatě menší otrava alkoholem. Pokud se probudíte s kocovinou, máte dvě možnosti. Buď ji necháte přirozeně odeznít, což ale bude trvat několik strastiplných  hodin, anebo s ní budete bojovat. Zkuste bojovat třeba prostřednictvím zeleninových šťáv či bylinek.

 

Čerstvá zelná šťáva
Vynikající prostředek, který pomáhá překonat kocovinu téměř okamžitě. K přípravě můžete použít červené i bílé zelí. Z poloviny středně velké hlávky připravíte v odšťavňovači asi jeden šálek šťávy.


Šťáva z červené řepy
Obsahuje organické minerální soli, které obnovují tkáně, poškozené konzumací alkoholu. Můžete si ji naředit mrkvovou šťávou nebo šťávou z listové zeleniny, aby to chutnalo líp. I když to není žádná pochoutka, je to pro oslabená játra to nejlepší, co jim můžete dodat.

 

Zeleninový koktejl
Nápoj, namíchaný ve stejném poměru ze šťávy ze zelených fazolových lusků a šťávy z rajčat, vám pomůže také ozdravit silvestrovskou nocí zdevastované tělo. Pro přípravu šťávy ze zelených lusků se doporučují celé lusky i se stopkami. Do mixeru či odšťavňovače je dobré přidat malé množství vody.

Z bylinných čajů doporučíme třeba  mátu peprnou, heřmánek pravý, kopřivu, ale divy umí dělat i zelený čaj.  

Jan Kareta

 

 



Komentáře
Poslední komentář: 31.12.2024  22:24
 Datum
Jméno
Téma
 31.12.  22:24 Kamila
 31.12.  20:43 KarlaA
 31.12.  20:20 Milena
 31.12.  19:32 Jitka
 31.12.  14:16 lenkaP
 31.12.  14:09 zdenekj