Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Lysá Hora si zasluhuje ochranu...
 
V prosinci loňského roku vyšla kniha "Fenomén Lysá hora". V knize je mnoho informací o královně Beskyd, o historii a současnosti chat, o turistických trasách (doplněných mapami), o místní fauně i flóře, osobnostech současných i z dob minulých, závodech zde pořádaných, o místním dění, obcích a zajímavých místech v okolí.

Nechybí ukázky lidové slovesnosti, místního nářečí, dobové i aktuální fotografie. Autorka paní Pavla Zemaníková patří mezi nesčetné příznivce Lysé hory.

 
Paní Pavlo, jak Vás napadlo napsat knihu o Lysé hoře? Čím Vás Lysá hora fascinuje a co bylo potřeba před napsáním knihy udělat?
"V zimě 2021 mě oslovila redaktorka nakladatelství Albatrosmedia, že by chtěli do edičního plánu zařadit knihu o Lysé hoře a že zkoušejí dát dohromady kolektiv autorů, který by se na knize podílel. Sešly jsme se a bylo víceméně jasné, že nikoho dalšího nepotřebuje shánět, že to všechno obsáhnu já. Měla jsem k dispozici určité materiály, které mi umožnily prezentovat beskydskou královnu v uceleném pohledu. Jelikož do té doby nic o nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd nebylo vydáno, byla to pro mne obrovská výzva. Na zpracování knihy bylo relativně málo času, text musel být odevzdán do poloviny srpna. Jelikož pracuji ve státní správě a dojíždím z Ostravice do Frýdku-Místku, tak to bylo docela náročné. Ale myslím si, že jsem to v rámci možností zvládla."
 
Lysá hora patří k hodně navštěvovaným místům. V poslední době se to na vrcholku turisty jen hemží. Jak by se měli turisté v přírodě chovat?
"Narůstající množství lidí mířících na Lysou horu se začalo projevovat v uplynulých řekněme deseti letech. Ať už se jedná o návštěvníky hor či běžce, kteří pojali výstupy/výběhy jako vhodný trénink k nejrůznějším extrémním horským závodům. Ne všichni se samozřejmě chovají tak, jak by se lidé v přírodě chovat měli. Jedná se o odhazování odpadků, zkracování trasy, či nepřiměřený hluk, a to zejména v případech, kdy se nahoru vydávají větší skupiny. Jak se ovšem lidé chovají, to si musí uvědomit především oni sami, a právě v oblasti Lysé hory by si měli uvědomit, že je to oblast, která zasluhuje ochranu kvůli svému jedinečnému přírodnímu bohatství." 
  
c
Pohled na Lysou horu z Malenovic
 
Víme, že jsou lidé, kteří vylezou na vrchol Lysé hory i několikrát denně. Co na to říkáte a nepatříte k nim také? V jednom z minulých čísel jsme psali o panu Čupovi, otužilci, který už k Lysé hoře patří, a i v zimě chodí na vrchol svlečený do půl těla.
"Před pár lety jsem také chodívala “na kopec” poměrně často. Ale to jsem ještě pracovala ve Frýdlantě n. O. a stihla jsem to i přes týden. Vzhledem k tomu, že hora začala být přelidněná, vyhledávám od jisté doby různé zajímavé trasy jinde. V Beskydech je stále co objevovat. Abych si odpočinula, mám ráda trasy, kde téměř nikoho nepotkám a dokonale si tak vyčistím hlavu.  Řada lidí se dlouhodobě upnula právě na tuto horu, ale pokud jim to tak vyhovuje, pak je to v pořádku." 

 
 
Lysá hora v zimě
 
V knize píšete o místní fauně i flóře. Jaké vzácné květiny na Lysé hoře rostou a jací zajímaví živočichové tam žijí?
"Chráněnou faunu i flóru uvádím v knize jmenovitě a je to obsáhlý seznam a ve skutečnosti by byl úplný výčet ještě rozsáhlejší. Já mám ráda na vrcholu se vyskytující jestřábník oranžový a v celém masívu Lysé hory je velmi efektní koncem léta rozkvétající hořec tolitovitý. Co se týče fauny, tak byl v okolí Lysé hory zaznamenán pohyb velkých šelem, ale mám zato, že vlci, medvědi a rysi se spíše zdržují v klidnějších lokalitách. Na co bych návštěvníky upozornila, jsou zmije, které se často vyhřívají na kamenech přímo na chodnících."   

Ve vaší knize jsou i báje a pověsti, vzpomenete alespoň krátce některou z nich?
"Určitě jsou nejznámější pověsti o jeskyních a o zbojníku Ondrášovi. Ondráš se svou skupinou bohatým bral a lup schovával právě v oněch jeskyních, kterým se říká Ondrášovy ďury. Mnozí se poklady vydávali hledat, ale jelikož chamtivost se nevyplácí, tak se jim buď něco zlého přihodilo nebo se jim zlaťáky doma proměnily v listí."
 
K Lysé hoře patří i turistické chaty…
"Od konce předminulého století je Lysá hora spojena s rozvojem turistiky a s tím samozřejmě souviselo i budování turistických chat. Na počátku minulého století byla vybudována Albrechtova chata, jejímž předchůdcem byla dřevěná noclehárna se skromným občerstvením. Ve třicátých letech minulého století byla vybudována Bezručova chata, na počest slezského básníka, který pravidelně s přáteli pořádal výplazy na Gigulu, jak nejvyšší beskydské hoře říkal. Obě chaty vyhořely, první v roce 1972 a druhá v roce 1978. Po dlouhých letech se podařilo opětovně je vybudovat, a tak nyní slouží opět jako zázemí pro turisty."  
 
Jste rodačka z Beskyd? A jaká jsou další Vaše oblíbená místa, případně zajímavé osobnosti spojené s Beskydami?
"Pocházím z Frýdku-Místku, na Ostravici bydlím od roku 1990. Postupně se snažím navštěvovat jednotlivé části Beskyd, ale musím říct, že nejraději mám Staré Hamry a Bílou. Právě v těchto končinách jsem potkala i řadu lidí, kteří zde žijí nebo chalupaří. Za všechny osobnosti uvedu paní Zdenku Tomáškovou (1929-2021), kterou jsem řadu let navštěvovala na bílanské části osady Javořinka. Paní Zdenka byla po dobu deseti let dobrovolnou sekretářkou Petra Bezruče a její vyprávění o této době, ale i o životě na Javořince jsou nezapomenutelná."
 
V úvodu zmiňujeme, že sbíráte také pohlednice. Kolik už jich máte a kterých si nejvíce považujete? Jakou máte nejstarší pohlednici a jak je zejména v dnešní elektronické době získáváte?
"Sbírku dobových pohlednic jsem si vybudovala zhruba před deseti lety a soustředím se zejména na údolí Ostravice. Z této oblasti jsou samozřejmě nejvzácnější motivy Starých Hamer, jejichž centrum bylo zatopeno vodním dílem Šance. Nejstarší pohlednici mám z počátku minulého století. Pohlednice se dají získat v antikvariátech, a to buď v klasických prodejnách nebo přes e-shopy."

 

Pavla Zemaníková na Lysé hoře
 
Další vysněné téma, o kterém byste chtěla napsat?
"Jelikož mám asi nejvíce ze všeho prochozené Staré Hamry a Bílou, tak bych se jednou ráda pustila třeba do nějakého místopisného dílka o těchto lokalitách. Ale to nastane, až budu mít tyto končiny prochozeny ještě více."
 
Děkuji za rozhovor!
Ludmila Holubová
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 07.08.2022  01:50
 Datum
Jméno
Téma
 07.08.  01:50 Jana Gotwaldová
 06.08.  17:21 olga janíčková
 06.08.  11:07 Vesuviana
 06.08.  10:38 Přemek
 06.08.  08:31 von
 06.08.  07:36 Dušan