K Žofii se lidé modlili, aby je ochránila před pozdními mrazy a podpořila růst polních plodin. Ještě dnes mnozí pěstitelé vystavují balkónové květiny až po jejím svátku. Dnešní den je také nazýván dnem studené nebo uplakané Žofky, který uzavírá triumvirát ledových mužů Pankráce, Serváce a Bonifáce. Po něm by tedy mělo už natrvalo přijít teplo.
Žofie bývá někdy zobrazována s mečem a neckami. Snad to naznačuje její smrt setnutím, ale její obraz lze spatřit s knihou a palmou.
Ženské jméno Žofie dnes zdobí občanský i církevní kalendář a vzniklo z řeckého slova sofía, které bychom přeložili jako"moudrost". Proto jsou všechny Žofinky, Žofky, ale i Sophie považovány nejen za ženy krásné, ale i moudré. Žofie je oproti svým třem předchůdcům mnohem rozšířenější jméno.
K možné variantě můžeme přiřadit i jméno Soňa. Na Slovensku mají Žofiu, Srbové Sofiju stejně jako Bulhaři a Rusové. Jméno Maďarek je Zsófia, Polky jsou Zofije, Francouzky Sophie. V arabském světě jsou oblíbené Sufíji.
Patronkou dnešního dne je Žofie Římská, mučednice a „ledová světice“, která se narodila ve třetím století v Římě. Přijala evangelium a v době císaře Diokleciána, kdy vrcholilo pronásledování křesťanů, podstoupila asi roku 305 mučednickou smrt. Kolem roku 846 přenesl papež Sergius II. její ostatky do kostela svatého Martina v Římě, kde je pochoval pod hlavním oltářem.
Pranostika říká: „Svatá Žofie políčka často zalije“.
Podle údajů meteorologů nepřichází májové ochlazení v posledních desetiletích přesně na dny "ledových světců", ale následuje většinou po velmi teplých dnech s letními teplotami, které bývají v první polovině května.
Od roku 1994 byl 15. květen Organizací spojených národů vyhlášen Mezinárodním dnem rodiny.