Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ctirad,
zítra Drahoslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Invalidní dùchody, aneb na jaké dotazy nejèastìji odpovídají odborníci ÈSSZ
 
Úraz èi vá¾ná nemoc mohou bolestnì zasáhnout do ¾ivota. Zmìna zdravotního stavu mù¾e mít kromì jiného citelný dopad na schopnost pracovat a udr¾et si výdìlek. V této slo¾ité situaci nepochybnì vìtšina lidí oèekává, ¾e pomocnou ruku podá stát. Ten má k tomu v rámci sociálního systému rùzné nástroje, jedním z nich jsou invalidní dùchody, o kterých rozhoduje a vyplácí je Èeská správa sociálního zabezpeèení (ÈSSZ).
 
Se zdravotními komplikacemi a mo¾nou invaliditou však málokdo dopøedu poèítá a nová situace mù¾e èlovìka zastihnout nepøipraveného. A to jsou právì okolnosti, kdy se lidé potøebují rychle zorientovat a co nejdøíve zjistit, jakou pomoc a za jakých podmínek pro nì má stát. Ka¾dý pøípad je samozøejmì individuální, spoleèné však mají to, ¾e spolehlivým zdrojem informací je okresní (v Praze Pra¾ská, v Brnì Mìstská) správa sociálního zabezpeèení (OSSZ) èi call centrum ÈSSZ na telefonním èísle 800 050 248 nebo klientské centrum pøi pra¾ském ústøedí ÈSSZ. Základní orientaci v oblasti invalidních dùchodù nabízí sada odpovìdí na otázky, se kterými se odborníci ÈSSZ a OSSZ ve své praxi setkávají nejèastìji.
 
1. Pokud je èlovìk uznán invalidním, má nárok na invalidní dùchod?
Ne, tak to není. Nárok na invalidní dùchod nenastane automaticky s uznanou invaliditou. Vznik invalidity prvního, druhého nebo tøetího stupnì (na základì posudku vydaného posudkovým lékaøem OSSZ) je samozøejmì nutnou výchozí podmínkou, nicménì pro pøiznání nároku na invalidní dùchod je tøeba rovnì¾ získat potøebnou dobu pojištìní stanovenou zákonem o dùchodovém pojištìní. Získání potøebné doby pojištìní se nevy¾aduje jedinì v pøípadì, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, pøípadnì pokud se jedná o tzv. invaliditu z mládí.
_______________________________________________________________
Potøebná doba pojištìní pro nárok na invalidní dùchod èiní u pojištìnce ve vìku:
do 20 let ménì ne¾ jeden rok,
od 20 let do 22 let jeden rok,
od 22 let do 24 let dva roky,
od 24 let do 26 let tøi roky,
od 26 let do 28 let ètyøi roky,
nad 28 let pìt rokù.
Potøebná doba pojištìní pro nárok na invalidní dùchod se zjiš»uje z období pøed vznikem invalidity, a jde-li o pojištìnce ve vìku nad 28 let, z posledních 10 rokù pøed vznikem invalidity. Od 1. 1. 2010 platí, ¾e u pojištìnce staršího 38 let se podmínka potøebné doby pojištìní pro nárok na invalidní dùchod pova¾uje za splnìnou té¾, byla-li v období posledních 20 let pøed vznikem invalidity získána doba pojištìní alespoò 10 rokù.

______________________________________________________________
 
2. Co lze dìlat v pøípadì, pokud je ¾adatel sice uznán invalidním, ale nebyl mu pøiznán invalidní dùchod, proto¾e nesplnil podmínku potøebné doby pojištìní?
I tato nepochybnì nepøíjemná situace mù¾e nastat. V pøípadì, ¾e doba pojištìní skuteènì nebyla v potøebném rozsahu získána, invalidní dùchod pøiznat nelze. V takovéto sociálnì nepøíznivé situaci, pokud obèan zùstane zcela bez pøíjmu, je mo¾né obrátit se na pøíslušné kontaktní pracovištì krajské poboèky Úøadu práce ÈR poskytující dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi. ®adatelùm, kteøí pro nárok na invalidní dùchod nesplnili podmínku potøebné doby pojištìní lze rovnì¾ doporuèit, aby se obrátili s ¾ádostí o konzultaci na pøíslušnou OSSZ – ta jim poskytne informace, jak si pøípadnì zajistit nárok na invalidní dùchod doplacením chybìjící doby pojištìní.
 
3. Pokud je èlovìk alespoò rok na „nemocenské“ vzniká mu automaticky nárok na invalidní dùchod?
V ¾ádném pøípadì, øízení o pøiznání invalidního dùchodu se zahajuje výhradnì na ¾ádost obèana. Pokud se nìkdo domnívá, ¾e jeho zdravotní stav je dlouhodobì nepøíznivý a odpovídá invaliditì, má právo podat ¾ádost o invalidní dùchod. Tyto ¾ádosti sepisují OSSZ podle místa trvalého bydlištì ¾adatele. Za obèany, kteøí kvùli svému zdravotnímu stavu nemohou sami podat ¾ádost o dùchod, ji mù¾e podat jejich zástupce na základì udìlené plné moci nebo jejich rodinní pøíslušníci, kteøí k tomu potøebují písemný souhlas ¾adatele o invalidní dùchod a potvrzení ošetøujícího lékaøe, ¾e nejsou schopni ¾ádost podat osobnì.
 
4. Platí stále, ¾e invalidní dùchod mù¾e být plný nebo èásteèný?
Toto ji¾ neplatí. Od 1. 1. 2010 zákon o dùchodovém pojištìní termíny plný invalidní dùchod a èásteèný invalidní dùchod nezná. Namísto tìchto dvou dávek byla zavedena dávka pouze jedna, a to invalidní dùchod. V závislosti na zjištìném stupni invalidity se invalidní dùchod nyní rozlišuje na invalidní dùchod pro invaliditu prvního, druhého a tøetího stupnì. Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spoèívá v míøe poklesu pracovní schopnosti pojištìnce (pokles o 35 % a¾ 49 % znamená invaliditu prvního stupnì, o 50 % a¾ o 69 % invaliditu druhého stupnì a o 70 % a více pak invaliditu tøetího stupnì). Dùchody èásteèné invalidní a plné invalidní pøiznané v období do 31. 12. 2009 se ze zákona zmìnily na invalidní dùchody pro invaliditu prvního, druhého nebo tøetího stupnì.
 
5. Pokud zále¾í na délce doby pojištìní, znamená to tedy, ¾e mladí lidé, kteøí byli pojištìni krátce, mají invalidní dùchody nízké?
Tak to není. Pravidla pro výpoèet invalidního dùchodu jsou zákonem stanovena tak, aby mladí lidé nebyli kratší dobou pojištìní poškozeni. Invalidní dùchod se (stejnì jako jiné druhy dùchodù) skládá ze základní a procentní výmìry. Základní výmìra je stejná (bez ohledu na stupeò invalidity) a v letošním roce èiní 3 270 Kè. Procentní výmìra invalidního dùchodu je individuální a závisí na délce doby pojištìní, pøíjmech dosahovaných pøed vznikem invalidity a na uznaném stupni invalidity. K dobì pojištìní získané do vzniku invalidity se navíc pøièítá i tzv. dopoètená doba, co¾ je zjednodušenì øeèeno doba od vzniku nároku na invalidní dùchod do dosa¾ení dùchodového vìku, kterou by hypoteticky mohl èlovìk odpracovat, pokud by se nestal invalidním.
 
6. Zapoèítává se doba, po kterou se pobírá invalidní dùchod, do nároku na starobní dùchod?
Ano, ale jen v urèitých pøípadech. Pro nárok i výši starobního dùchodu se zapoèítává pouze doba pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu tøetího stupnì (pøed 1. 1. 2010 plného invalidního dùchodu). Pokud obèan pøi pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupnì není výdìleènì èinný, resp. nevykonává èinnost zakládající úèast na pojištìní, samotné období pobírání tìchto typù dùchodù se mu nezapoèítá do doby dùchodového pojištìní pro nárok na starobní dùchod. Tato situace mù¾e negativnì ovlivnit výši budoucího starobního dùchodu a dokonce zpùsobit, ¾e nárok na nìj v budoucnu nevznikne, proto¾e nebude získána potøebná doba dùchodového pojištìní. Lidem, kteøí pøi pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu prvního èi druhého stupnì nepracují, lze proto doporuèit zaevidovat se na úøadu práce, který bude nápomocen pøi zprostøedkování vhodného zamìstnání èi rekvalifikace; doba evidence u úøadu práce se v urèitém stanoveném rozsahu zapoèítává pro budoucí starobní dùchod. Další mo¾ností je pøihlásit se na OSSZ podle místa bydlištì k úèasti na dobrovolném dùchodovém pojištìní.
 
7. Nále¾í invalidní dùchod do¾ivotnì?
Nikoliv. Pøiznání invalidního dùchodu (jakéhokoliv stupnì) nemusí být v¾dy a u všech trvalé, proto¾e závisí na vývoji zdravotního stavu, který zpravidla není nemìnný, a v prùbìhu èasu èi v dùsledku léèby mohou v urèitých pøípadech nastat zmìny. Zákon samozøejmì myslí i na situace, kdy se zdravotní stav objektivnì zhorší, a umo¾òuje podání ¾ádosti o zmìnu výše invalidního dùchodu. Poté následuje nové posouzení stupnì invalidity na základì aktuálních lékaøských zpráv a nálezù.
 
8. Lze pøi pobírání invalidního dùchodu pracovat/podnikat?
Ano, zákon nestanoví ¾ádné omezení. Lidé, kterým byl pøiznán invalidní dùchod v kterémkoliv stupni, mohou i pøi výplatì tohoto dùchodu podle svých mo¾ností a schopností pracovat. Pøedpisy o dùchodovém pojištìní neobsahují ¾ádné ustanovení, které by omezovalo jejich výdìlkové mo¾nosti. U osob, kterým byl pøiznán invalidní dùchod pro invaliditu prvního a druhého stupnì zákon pøedpokládá, ¾e vyu¾ijí svùj zbývající pracovní potenciál a budou pracovat tak, jak jim to zdravotní stav umo¾ní. Je tøeba si uvìdomit, ¾e pobírání invalidního dùchodu pro invaliditu prvního a druhého stupnì není dobou dùchodového pojištìní ani náhradní dobou pojištìní. Výdìleèná èinnost podléhající odvodùm na dùchodovém pojištìní vykonávaná pøi pobírání tohoto dùchodu tak zajistí, ¾e toto období bude moci být zapoèítáno pro budoucí nárok na starobní dùchod.
 
9. Pokud pøíjemci invalidního dùchodu vznikne nárok na dùchod starobní, pak pobírá oba dùchody?
Ne, oba dùchody brát nelze. Pokud pøíjemce invalidního dùchodu dosáhne dùchodového vìku a splní podmínku potøebné doby pojištìní, má mo¾nost prostøednictvím OSSZ podat ¾ádost o starobní dùchod. Jestli¾e vypoètený starobní dùchod bude vyšší ne¾ vyplácený invalidní, bude mu starobní dùchod pøiznán. V opaèném pøípadì nále¾í nadále invalidní dùchod v pùvodní výši. Tìm, kteøí pobírají invalidní dùchod (týká se všech stupòù invalidity) v dobì, kdy dosáhnou 65 let vìku, ho ÈSSZ ze zákona automaticky zmìní na dùchod starobní. Výše starobního dùchodu zùstává pøi této zmìnì stejná jako výše vypláceného invalidního dùchodu.
 
10. Nesouhlasí-li èlovìk se stanoveným stupnìm invalidity èi výší invalidního dùchodu, má mo¾nost se odvolat?
Ano, tato mo¾nost existuje. Proti samotnému posudku o uznání/neuznání stupnì invalidity není mo¾né podat samostatné odvolání (posudek je základním podkladem pro vydání rozhodnutí ve vìci ¾ádosti o invalidní dùchod). Teprve poté, kdy èlovìk obdr¾í rozhodnutí o invalidním dùchodu, mù¾e podat proti nìmu námitky (jedná se o opravný prostøedek v agendì dùchodového pojištìní), a to písemnì do 30 dnù ode dne doruèení rozhodnutí. Pøi nesouhlasu s výsledkem námitkového øízení je mo¾né podat soudní ¾alobu.
 
Informace o postupu a prùbìhu øízení pøi ¾ádosti o invalidní dùchod pøináší také leták Kdy a jak ¾ádat o invalidní dùchod.
 
Jana Buraòová, ÈSSZ


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma