Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Poznávejme Euroregion Glacensis
a zavítejme do malé polské vesnice Czermna, nějakých 5 km od příhraniční Kudowy – Zdrój (čteno zdruj) kouske za Náchodem. Nelekněte se, bude to trochu hororu.
 
Už zase najíždějí české autobusové nájezdy na polská příhraniční tržiště a pomalu, pomaloučku se rozvíjí  přeshraniční turistický ruch. A tak místo toho, aby autobus jen profrčel  s koupěchtivými třeba přes  Dušníky, teď se tam zastaví a lidé pokojně dojdou ke kostelu Petra a Pavla a podivují se   světové raritě – kazatelně v podobě rozevřené tlamy velryby, nebo jak říkají Poláci wieloryb, to na připomenutí Jonášova příběhu z bible.
 
My se dnes  vrátíme k česko – polské hranici a přes centrum lázeňského městečka Kudowa – Zdrój (víte, že se to česky řekne správně Chudoba?)  u  benzínové pumpy zahneme vlevo a dojedeme ke kostnici v oné Czermné.
Historie té kostnice  je spojena s tamním českým knězem Václavem Tomáškem, to hovoříme o poslední čtvrtině 18. století, který za dost dramatických okolností odkryl na místním hřbitově mohylu s  desítkami tisíc lidských kostí a lebek, nejspíš obětí dvou válek slezských či války sedmileté. Mimo jiné ho šokovalo, že psi ty ostatky roztahávali po vsi. Pan farář  se rozhodl –  mezitím vykonal pouť do Říma - že s tím hrůzným nálezem  něco udělá.
 
Do kaple a její krypty – řečeno slovy církevními - do sanktuária „Zamyšlení nad životem“ postupně přemístil přes 20 tisíc lebek a další tisíce kostí. Dnešní stav? Asi desetina lebek je vystavena a konzervována, zbývající nekonzervovaná větší část je v kryptě, kde jak návštěvníkům ukazuje otrlý průvodce, se jejich vrstva slehla o dva metry. Omlouvám se, že jsem vás zavedl do této, jak říkají Poláci Kaplicy czaszek a jak v nemotorném překladu na ní je česky napsáno Kaple lebku. S krátkým“u“ a s „b“ uprostřed. Tahle kostnice je  z východních Čech nejblíž, ale jestli chcete do obdobné kostnice u nás, pak doporučuji Kutnou Horu. Jinak v Evropě je najdete už jen v Itálii, Rakousku a prý v Portugalsku.
  
Josef Krám
Další články autora:
Já chci také hvězdu
Zmiják
Políbila ji múza
Pium falsum
Byl Ferda Mravenc v Rychnově?
Rozhovor s Luborem Bořkem
Unikátní nález
O Rychnovácích, co unesli válečnou loď


Komentáře
Poslední komentář: 26.10.2008  12:00
 Datum
Jméno
Téma
 26.10.  12:00 Ludmila druhý článek
 26.10.  11:52 jisuch53
 26.10.  11:42 Růžena
 26.10.  07:46 Honza