Pøíbìhy zemské atmosféry – aneb za vše mù¾e klima anebo poèasí (21)
Lidi chtìjí vìdìt, jak bude!
Lidé byli závislí na vlivech poèasí, co svìt svìtem stojí a samozøejmì se u¾ na úsvitu svých dìjin sna¾ili poèasí nejprve porozumìt, co¾ trvalo nìjakých tìch pár tisíciletí. A sotva pár tìch tajemství atmosféøe a pøírodì vyrvali, hned se sna¾ili poèasí pøedpovídat. A¾ do poloviny 16. století se o to pokoušeli – vìtšinou s nevalným výsledkem – astrologové. Výjimkou asi byla u¾ zde uvedená pøedpovìï poèasí na korunovaèní den anglické královny Al¾bìty I. v roce 1588.
Teprve po vynálezech základních meteorologických pøístrojù mohli nastoupit první seriózní prognostici a mezi opravdu první patøil nìmecký fyzik O. von Guerik. To u¾ se vìdìlo, ¾e tlak vzduchu prakticky neustále kolísá. V prosinci 1660 v Magdeburgu na vlastnoruènì sestrojeném tlakomìru zjistil náhlý a silný pokles tlaku vzduchu a pøedpovìdìl silnou vichøici, která se opravdu dostavila! Musíme pova¾ovat za raritu i to, ¾e jeho tlakomìr mìl více ne¾ 10 m vysokou trubici a v ní byla voda! Tlak vzduchového sloupce toti¾ vytlaèí tuto kapalinu do takové výšky. To byl ovšem ojedinìlý pøípad a na pravidelnìjší pøedpovìdi poèasí se ještì èekalo ještì asi dvì stì dlouhých let.
Slovo „synoptický“ je pùvodu øeckého a znamená – souèasnì pozorující. Prvnì tohoto termínu pou¾il v Anglii kontraadmirál R. FitzRoy koncem 50. let 19. století, ale první synoptickou mapu, ani¾ by ji tak ovšem pojmenoval, nakreslil nìkdy v letech 1816 – 1820 profesor matematiky a fyziky ve Vratislavi a v Lipsku H.W. Brandes. Pøesné datum bohu¾el neznáme, a ¾e se meteorologové – historici sna¾ili… Nejprve krátce o tom druhém, prvnímu pak vìnujeme mnohem vìtší pozornost.
Proto¾e poèátkem 19. století Brandes ještì nemìl dostateèné mno¾ství aktuálních namìøených hodnot tlaku vzduchu, pro zakreslení do mapy pou¾il starých údajù o poèasí z roèenek Mannheimské meteorologické spoleènosti. Na základì mìøení nìkolika desítek stanic ze západní a støední Evropy, z ji¾ního Švédska a severní Itálie zakreslil do mapy izolinie, které spojovaly stejnì veliké odchylky od prùmìrného tlaku vzduchu pro den 6. bøezna 1783.
Z tìch pak zjistil, ¾e v celé té oblasti byl tlak vzduchu podprùmìrný, pøièem¾ nejvìtší záporná odchylka od normálu byla nad ji¾ní èástí Severního moøe. Do mapy pak také zakreslil šipkami smìr pøízemního vìtru a první synoptická mapa byla na svìtì. Její význam je samozøejmì pouze teoretický, nebo» zmapovala situaci více ne¾ tøicet let starou. Praktický význam pro vlastní pøedpovìdi poèasí tedy nemìla, ale - byla první!
Robert FitzRoy po skonèení napoleonských válek vstoupil jako ètrnáctiletý v roce 1819 do anglického váleèného námoønictva, které nebylo zrovna v nejlepší formì a admiralitì neušlo, ¾e byl velmi nadaný nejen jako námoøník, ale i jako koumák-vìdec. Mimochodem – byl jediný, kdo závìreèné zkoušky slo¾il bez jediné chybièky! A tak se mladý FitzRoy v letech 1829 a¾ 1836 zúèastnil dvou významných výprav do Ji¾ní Ameriky a východního Pacifiku na lodi Beagle. Z té druhé, slavnìjší, které se zúèastnil i Ch. Darwin, se vrátil do Anglie u¾ jako kapitán britského váleèného námoønictva.
Bìhem této cesty vyvinul speciální smìs do tzv. „bouøkové sklenièky,“ která pak „fungovala“ na základì faktu, ¾e teplota a tlak vzduchu ovlivòují rozpustnost pøímìsí v kapalinì. Ve smìsi 33 ml destilované vody a 40 ml etanolu bylo rozpuštìno 10 g kafru, 2,5 g dusiènanu draselného a stejné mno¾ství chloridu amonného. R. FitzRoy zdokumentoval, jak tato sklenièka pøedpovídá poèasí! Èistá kapalina pøedpovídala jasno, zakalená zata¾eno s mo¾ností srá¾ek. Kdy¾ v ní byly malé teèky, oèekávalo se vlhké a mlhavé poèasí, zakalená kapalina s malými hvìzdièkami pøedpovídala bouøi, pokud se v horní èásti sklenice tvoøila vlákna, bylo vìtrno. V zimì pak krystaly na dnì znamenaly velký mráz, malé hvìzdièky v kapalinì za sluneèného dne vìtšily blí¾ící se snì¾ení, a velké vloèky zata¾eno a snì¾ení. FotzRoyva oficielní obsáhlá cestovní zpráva pak kromì popisu cesty obsahovala i komplexní hodnocení všech jeho výzkumù, vèetnì tìch hydrometeorologických.
Pak pøišel „úkrok“ stranou od vìdy. V roce 1841 se dal Fitzroy pøemluvit a byl zvolen do parlamentu za konzervativní stranu. Po dvou letech byl jmenován guvernérem u protino¾cù – na Novém Zélandu, pobyl tam jen tøi roky, pøi nich¾ poznal, ¾e do politiky nepatøí a vysvobodila ho od ní admiralita. Na její doporuèení byl toti¾ jmenován vedoucím stálého meteorologického oddìlení, které na ¾ádost rejdaøù a námoøní pojiš»ovny zøídilo v Anglii Ministerstvo obchodu v roce 1846.
První profesionální meteorolog Fitzroy zaèal spolupracovat s telegrafní spoleèností a pro britské lodì získával první pravidelné informace o poèasí v jednotlivých oblastech i pøístavech. Vìdìl, ¾e to nestaèí, a ¾e by mìly být pou¾ity pro pøedpovìï. Tyto návrhy byly však deset let odmítány! Na základì svých map tak „pouze“ vydával výstrahy na nebezpeèné bouøe. Teprve kdy¾ v øíjnu 1859 ztroskotal na pobøe¾í Walesu v silné vichøici parník a zahynulo 450 pasa¾érù, byl Fitzroy povìøen, aby zjistil meteorologické pøíèiny tohoto velkého neštìstí. Inspirací k tomuto kroku bylo zcela jistì francouzské vyšetøování pøíèin tragické bouøe za Krymské války pøed pìti lety v roce 1854.
A tak se zaèínají i v Anglii rodit další synoptické mapy, na kterých jsou poprvé v reálném èase u¾ smluvenými znaèkami zakreslovány souèasné údaje o poèasí, pøedané telegraficky, samozøejmì pouze z britských ostrovù. Fitzroy na základì tìchto ka¾dodenních map zjistil, ¾e se oblasti ni¾šího i vyššího tlaku, i oblasti s deštìm èi silnìjším vìtrem na mapách „stìhují“, a ¾e na základì dosavadního postupu je mo¾né pøedpovìdìt, kam se pøesunou a urèit tak poèasí na pøíští den. Tak vznikla synoptická meteorologie.
I kdy¾ byl Fitzroy u¾ v roce 1857 jmenován kontraadmirálem, pøi zavádìní svých metod nemìl na rù¾ích ustláno. Od února 1861 zaèal vydávat výstrahy na silnìjší bouøe a vichøice a od srpna dokonce pøipravoval pravidelné pøedpovìdi poèasí. Bohu¾el opìt narazil u èlenù Královské vìdecké spoleènosti. Ti se domnívali, i kdy¾ pravý opak je pravdou, ¾e tyto pøedpovìdi jsou jaksi „nevìdecké“, vlastnì šarlatánské, a ¾e mají co do èinìní s magií!
A tak tento opravdový zakladatel synoptické meteorologie dopadl špatnì. V roce 1863 byl sice ještì jmenován viceadmirálem, ale za dva roky, zøejmì z pøepracování a v depresi spáchal 3. dubna 1865 sebevra¾du a po jeho smrti Královská spoleènost okam¾itì zakázala vydávat jakékoliv pøedpovìdi! Opravdu pøesmutný konec velkého génia! Opìt se ukázalo, ¾e doma není nikdo prorokem…