Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zora,
zítra Ingrid.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vliv hudby a zvuku na èlovìka

Zvuky a hudba provází lidstvo ji¾ od poèátku jeho existence. Teprve v roce 1995 archeologové našli ve Slovinsku artefakt starý pøes 45 tisíc let pøipomínající primitivní flétnu. Dr.J.Ateman podle pøedlohy vyrobil pøesný duplikát a zjistil, ¾e je mo¾no na nìj zahrát jednoduché melodie – pìt tónù v rámci stupnice. Jeho hypotézou je, ¾e byla pou¾ita na vábení partnerky k milostným hrám.  Zvukové vábení bylo a je v pøírodì bì¾ným jevem. Do té doby byly známé pouze flétny egyptské èi sumerské z dutých rostlin z doby pøed 3 tisíci lety pøed našim letopoètem.

Starovìcí filozofové Platon èi Aristoteles tvrdili, ¾e hudba utváøí osobnost èlovìka a rozvíjí prospìšné vlastnosti jeho duše.

Melodické zvuky pùsobí na naše emoce, ale mohou vyvolat i stavy hypnózy a formy halucinací. Proto hudbu vyu¾ívaly a vyu¾ívají všechny druhy nábo¾enství jako souèásti rituálù i duchovních iniciací.
Poslech hudby má pøíznivý vliv na dítì ještì pøed jeho narozením, to naši pøedkové znali od pradávna. Bì¾nì se zpívalo pøi i po práci, v rodinách se muzicírovalo a malým dìtem se zpívaly ukolébavky.
I v dnešní dobì se dokazuje léèivá síla zvuku jako je Parkinsonova èi Alzheimerova choroba, kdy se pou¾ívají rytmické zvuky, které urychlují a usnadòují svalovou pohyblivost a koordinaci. Kladný vliv má i na pacienty s rakovinou, AIDS èi na lidi trpící trvalými bolestmi.

Vhodnì zvolená hudba po operaci má pøíznivý vliv na rekonvalescenci. A klasická barokní hudba je vhodná pøi výuce cizích jazykù.

Léèivé úèinky má Mozartova hudba, jeho klavírní koncerty a symfonie pro housle a orchestr pomáhají pøi léèení dìtí s poruchami øeèi. Existuje a byla i úspìšnì testovaná pøi autismu, dyslexii, epilepsií. Pøi Mozartovì hudbì dochází k intenzivnìjší stimulaci myšlenkových procesù zvyšujících sebevìdomí, kreativitu a zlepšující pamì». Andante z 24 jeho symfonie, nebo Allegro Moderato z 2 houslového koncertu napomáhá zvýšení schopnosti myšlení a prostorové pøedstavivosti.

Proè právì Mozart? Má dokonalou formu a zvykové vibrace.

Na lidskou psychiku velmi dobøe pùsobí Gregoriánské chóry.

Ovšem hudba a zvuk pùsobí také negativnì. Zvuk doká¾e paralyzovat nervový systém èlovìka a jeho psychiku. Nacisté své vìznì dohánìli k šílenství jednotvárnì kapající voda. I v dnešní dobì podle zpráv z tisku se pou¾ívá tvrdá metalová pøi výslechu východních teroristù.

Negativní pocity vyvolávají i nìkteré klasické skladby. Pøi premiérovým uvedení Svìcení jara Igora Stravinského v roce 1913 v Paøí¾i, zvuky 120 hudebních nástrojù zpùsobilo u nìkterých posluchaèù takový stav šílenství, ¾e se fyzicky napadali mezi sebou. Wágnerova opera Tristan a Izolda zpùsobila, ¾e na stejném místì partitury dva dirigenti omdleli a tøetí dostal infarkt.
 
 
Ka¾dá skladba má vliv na nìkterou oblast v organismu èlovìka – pocit síly, energie pohybu. Jsou také skladby které více ovlivòuji city a vnímání a ty co mluví k srdci a duši. Zále¾í nejen na skladbì, ale také na pou¾itých hudbeních nástrojích. Na fyzické tìlo pùsobí bicí,basy, dechové nástroje a elektronická hudba. Na city pak nástroje døevìné a strunné. Na mysl smyèce, na duši a city harfa, varhany èi zvonkohry.

Pokud potøebujeme energii pro naše tìlo, tak volíme skladby silnìjších rytmù, rychlých melodií a výrazné kontrasty klavírní, trubky, lesní roh, tubu, saxofony a pozouny. Skladby se poslouchají krátkou dobu a ne moc hlasitì napøíklad Triumfální pochod z Aidy (Verdi), Slovanský pochod (Èajkovský), Turecký pochod (Beethoven) èi Radostný pochod (Strauss). Stejný úèinek mají i pøedehry napøíklad Mistøi pìvci Norimberští (Wagner), Karneval (Dvoøák), Netopýr (Strauss), Kouzelná flétna, Don Giovanni (Mozart), Slovanské tance (Dvoøák), Uherské tance (Brahms) .
A které pøedehry nás pomohou zbavit negativních pocitù a zloby? Wagnerùv Lohengrin, Beethovenova pøedehra k Egmontu, èi poslední vìta symfonie è.5 od Èajkovského.
 
Proti citovému stresu pùsobí zvuky flétny, hoboje, klarinetu, fagotu pokud hrají melodickou hudbu stávají se léèivými prostøedky.
 
Hudba, kterou necháme proniknout do našeho nitra umí ho vyèistit, odbourat blokádu citu i emoèní napìtí.     
 
Jaroslava Krejèová
* * *
Kolá¾e Marie Zieglerová a https://www.piqsels.com/cs

Zobrazit všechny èlánky autorky


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.06.2022  08:31
 Datum
Jméno
Téma
 14.06.  08:31 Von
 13.06.  12:20 Vesuviana a je¹tì...
 13.06.  12:14 Vesuviana díky
 13.06.  10:24 Ivan
 13.06.  09:40 olga janíèková
 13.06.  07:00 Kvìta