Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Liliana,
zítra Dorota.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Fenomén Telefon
 
Telefon z jednoho pohledu technické zařízení, přístroj, který se však během několika let jeví jako fenomén s mimořádným dopadem a vlivem na život lidí. Od užití pro záchranu života, zdraví, ochranu majetku, poučení, poskytnutí zábavy, až po možnosti zneužití lumpy a zloději.
 
Uvedené funkce však překonává vlivem na celkový život lidí, zejména mladých.
 
Vývoj užití telefonu mohu do jisté míry ilustrovat na vlastním životě. Během mládí, dospívání řekněme do maturity jsem telefonoval tolikrát, že by k součtu stačily prsty na rukách, a jiné to nebylo do konce studia. Teprve po nástupu do zaměstnání jsem měl k dispozici telefon.
 
Do jisté míry jsem si to v dalších letech vynahradil telefonáty přes polovinu zeměkoule z Tokia, kde jsem měl možnost vidět další technický pokrok telefonu, myslím tím fax před jeho oficiálním zavedením v etapě vývoje v laboratořích firmy NEC a též využití telefonu pro videokonference u společnosti Sony.
 
Pokud se jedná o použití mobilu, tak bych se asi měl přiznat, že jsem se tomu do poslední chvíle bránil, bránil jsem se jeho přidělení v zaměstnání, nikoli pro technický nezájem, ale z důvodu že to znamenalo konec detailně nekontrolovatelných mých několikadenních služebních cest ředitelem cizí firmy, kde jsem pracoval.
Před vybavením mobilem jsem služební jednání časově prokládal „vlastním programem“, což po přidělení mobilu se stalo problematické.
 
Na rozdíl od většiny technických zařízení, strojů, přístrojů telefon prošel skutečně radikální změnou, z přístrojů, které byly spojeny dráty, se stal přístrojem umožňujícím spojení bezdrátové, prakticky všude s přístupným signálem, současně však s možností indikovat místo, kde se nachází, odkud se používá.
 
Přechod od telefonu klasického k mobilu se promítl i do detektivek, mám na mysli všechny ty příběhy detektiva Colomba, Poarota a dalších s voláním z pevného telefonu od těch moderních detektivek, které bez mobilu by nemohly existovat. Jenom si však nemohu vybavit, jak to bylo s Jessicou Fletcherovou v těch vraždách co napsala. Její přechod od psacího stroje k psaní na počítači je v seriálu zadokumentovaný, ale pokud jde o její volání, tak bych uvítal nápovědu.
 
Pro mne osobně je ilustrací vlivu mobilu občasná jízda metrem, tramvají. Naprostá většina cestujících, studenti všichni, hledí do mobilu, něco tam mačkají…
 
A druhý nový fenomén v té MHD je, že většina cestujících na rozdíl od malého mobilu v ruce, má ohromný ruksak na zádech a soustředěním na ten mobil si to neuvědomují, když se pohybují.
 
Jaroslav Petřík
* * *
Zobrazit všechny články autora


Komentáře
Poslední komentář: 17.03.2024  14:38
 Datum
Jméno
Téma
 17.03.  14:38 Jaroslava
 17.03.  13:31 Přemek
 17.03.  10:30 Von