Ilja Hurník, listováním životem
25. listopadu uplynulo sto let od narození významného skladatele Ilji Hurníka. K tomuto výročí uvádíme vzpomínkový článek...
Před sto lety se narodil ve slezské vsi Porubě, dnes ostravské čtvrti, Ilja Hurník (*25. 11. 1922 – †7. 9. 2013). Pro svou mnohostrannost bývá označován jako typ renesančního, „erasmovského“ tvůrce. Již v roce 1933 vyšly jeho první klavírní skladby. Od té doby pokračoval jeho vývoj plynule, bez slohových zlomů. V roce 1938 musela jeho rodina prchnout před sudetským záborem do Prahy. Ztrátu domova kompenzovalo to, že se stal žákem legendárních učitelů, Vítězslava Nováka v kompozici a prof. Viléma Kurze v klavírní hře.
Jeho práce všech oborů se vyznačují vytříbenou formou, sdělností, šarmem, noblesním humorem, životním kladem. Vrcholem kompoziční tvorby jsou jeho opery na vlastní libreto, kde spojil invenci hudební s literární, Symfonie in C, oratorium Noé a kantáty Esop a Maryka na slezské lidové texty. Jako pianista vynikl v interpretaci skladeb Debussyho (v nichž vedle impresionistické barevnosti vyzvedl jeho kresebnost, upevnil rytmus a formu) a Janáčka, jemuž věnoval i teoretické práce. Koncertoval spolu s Pavlem Štěpánem, pak se svou ženou Janou v klavírním duu. Jeho „Čtyřruční hra“, obsahující techniku, estetiku a psychologii tohoto oboru, speciální cvičení a etudy, je prvním dílem tohoto druhu vůbec. Spolu s Petrem Ebenem sepsal českou verzi Orffovy školy, která se stala vzorem obdobných adaptací v dalších zemích. Projekt Umění poslouchat hudbu se stal základním dílem v obor hudební pedagogiky.
K jeho tvorbě kompoziční a pianistické se přiřadila i rozsáhlá tvorba slovesná. Jsou to povídkové sbírky, eseje, paměti, rozhlasové hry, libreta k jeho operám, popularizační pořady rozhlasové a televizní, četba pro děti. Odkaz Ilji Hurníka je úctyhodný a nedocenitelný, stejně jako velká služba, kterou vykonal pro upevňování hudebnosti u dalších generací, včetně těch nadcházejících. (zdroj:Česká televize)
Rádi ještě uvádíme prolink na profesionální film, který byl před deseti lety natočen pod taktovkou hudebního režiséra a scenáristy Stanislava Vaňka.
Snímek byl natočen pro Českou televizi a to u příležitosti tenkrát devadesátých narozenin významného a skromného českého hudebního skladatele a spisovatele Ilji Hurníka. Nyní Česká televize opět odvysílala film jako vzpomínku k jeho nedožitým stým narozeninám.
Celý dokument doprovází svými hezkými vzpomínkami známé osobnosti jako Jiří Grygar, Jiří Menzel, Josef Somr, Marek Eben, Michal Kocáb, Pavel Trojan a další. Najdete-li si na film hodinku čas, tak určitě vás tento dobře natočený dokument zaujme a zpříjemní vám dnešní den. Pojďme si tedy zavzpomínat…