Zářijoví patroni SVATÁ LUDMILA * asi 860 + 921; svátek 16. září
Ludmila pocházela z kmene Pšovanů (dnešní Mělnicko). Stala se manželkou prvního historicky doloženého knížete Bořivoje. Oba manželé byli pokřtěni svatým Metodějem na Velehradě. Ludmila, jako vdova, byla zavražděna na popud své snachy Drahomíry, která tak chtěla vyloučit její vliv na vnuka, pozdějšího svatého Václava, protože sama protěžovala mladšího Boleslava, pozdějšího bratrovraha. Právě před ním musela nakonec, po Václavově vraždě, sama prchnout.
Patronka
Svatá Ludmila je českou zemskou patronkou.
Pranostiky
Od Ludmily světice obouvej již střevíce. Svatá Ludmila ráda přináší vítr, déšť a nepohodu. Svatá Ludmila deštěm obmyla. Patronko česká, po létu se stýská.
KOSMAS A DAMIÁN + asi 305; svátek 27. září
Kosmas s Damiánem byli lékaři, křesťané, kteří léčili své nemocné zadarmo a získávali je svou obětavostí pro víru. Za to byli za Diokleciánova pronásledování křesťanů mučeni a nakonec sťati.
Jejich sousoší je umístěno i na Karlově mostě, těsně před malostranskými mosteckými věžemi.
Jejich jména lze vykládat tak, že na příklad Kosmas je paralelou kosmu a ztělesňuje tedy řád a věčnost. Damianos se vykládá jako pohostinná a laskavá osoba. To odpovídá jejich životu v pomoci druhým.
Patroni
Kosmas a Damián jsou patrony Florencie. Jsou též patrony lékařských fakult, lékařů, lékárníků, zubních lékařů, chirurgů, též fyziků a drogistů, holičů, cukrářů a kramářů. Oba světci jsou též patrony pro kojné a pomáhají proti nemocem koní, proti vředům a epidemiím.
Pranostiky
Na Kosmu a Damiána studeno bývá zrána.
SVATÝ VÁCLAV * 905-907 + 935; svátek 28. září
Svatý Václav, syn knížete Vratislava I a Drahomíry, byl nejvíce ovlivněn babičkou Ludmilou, která spolu s manželem, knížetem Bořivojem, byla pokřtěna samotným svatým Metodějem. Václav se vzdělával na latinské škole v Budči a byl to panovník nejen vzdělaný a státotvorný, ale i osobně statečný. S bratrem Boleslavem se neshodovali v představách o způsobu vládnutí a vznikající napětí vyvrcholilo dne 28.září ve Staré Boleslavi Václavovou vraždou.
V národě vznikl svatováclavský kult, jehož význam časem spíše sílí, jak o tom svědčí na příklad svatováclavský chorál, který vzniknul ve 14.století a dodnes se zpívá v těžkých chvílích národa. Václavův kult významně ovlivnil císař Karel IV, který o něm sepsal legendu a zasvětil mu novou skvostnou českou královskou korunu. Korunovační klenoty jsou uloženy právě v prostoru kaple ve svatovítském chrámu, zasvěcené svatému Václavovi.
Patron
Svatý Václav je největším českým patronem, stále uctívaný a vzývaný v nouzi. Je též patronem šlechty a kléru a též vinařů a sládků.
Pranostiky
Na svatého Václava babí léto nastává. Je-li na svatého Václava slunečno, je i dva týdny po něm. Na svatého Václava bývá slunce záplava. Na svatého Václava každá pláňka dozrává. Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí. Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.
Přijde Václav, kamna připrav! Svatý Václav zavírá zem.