Dnes má svátek Anna
Málokteré jméno má v Čechách takovou oblibu jako právě Anna. Toto krásné jméno nosily naše babičky a v současné době se opět vrací na výsluní zájmu rodičů. Oblíbené jméno je hebrejského původu a znamená „milostiplná“ nebo „milá“.
Občanský a církevní kalendář se dnes shodují, v církevních slaví navíc ještě Jáchym.
Anna a Jáchym jsou připomínáni spolu, protože to byli rodiče Panny Marie. (vpravo obr. - sv. Anna s dcerou Pannou Marií)
Uctívání Anny dosáhlo vrcholu v 15. a 16. století, když přijal roku 1481 papež Sixtus IV. Annu do římského kalendáře a v roce 1584 nařídil papež Řehoř XIII. svátek sv. Anny slavit. Její uctívání podporovaly všechny významné řehole. V mnoha zemích byly dříve slavné pouti sv. Anny, např. v Annabergu (Dolní Rakousko), Sulzbachu a Unterkreuzbergu v Bavorsku a samozřejmě také u nás.
Anna je patronkou Florencie, Insbruku a Neapole a lidé ji prosí za šťastný sňatek a manželství, za požehnání dětí, za šťastný porod a za svou si ji berou matky, vdovy, hospodyně, dělnice, domácí zaměstnanci, horníci, tkalci, soustružníci, umělečtí truhláři, mlynáři, kramáři, provazníci, krejčí, krajkáři, čeledíni a ještě mnozí další.
Jan Kareta
Vybráno z knihy Václava Rameše – Encyklopedie křestních jmen, kterou vydalo Nakladatelství Libri. Kniha podává přehled o vzniku a původu našich jmen jak je nalézáme v kalendáři, jakož i o mnoha významných osobách, které je nosily.
Pranostika pro tento den:
Svatá Anna – chladna z rána
Kolik dní před svatým Jiřím se vrba rozzelená, tolik dní před svatou Annou začnou žně.