Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Miloslav,
zítra Gizela.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Síla slova, Slavomír Ravik

O babylonském zmatení jazyků (7)
 
Jak se to stalo? Plochostí a nepřesností myšlení. Svědčí o tom vyjadřování mocných, kteří se protlačili až ke kormidlu dějin a tím pádem i do našich osudů.  Špatně vychovaní absolventi nepřesvědčivého vzdělání, jazykoví diletanti, kteří si průběžně nedoplňují mezery četbou, tedy užívají jazyka jako prostředku k manipulaci, zejména ve chvíli, kdy se chystají do provozu volební urny. S klesající účastí prostého člověka v této průhledné hře si uvědomujeme, že příští adepti mocenské struktury vědomě užívají novodobého šifrování jako kouřové clony, zastírající nechutné ambice zápasících stran.
 
Slova se stala směnným prostředkem, který ovšem prošel neslýchanou inflací. Inflace je pojem z finančního světa. Jenomže jak shledáváme, to, co se odehrává na bankovních kontech, probíhá i ve veřejném ringu, kde dochází k jazykové devastaci, k plytkým výrokům státníků a prohlášení mocných. Nemají myšlenky, které by nám předávali, užívají frází jako prefabrikátů pro budování svých babylonských věží, čímž ovšem devastují naši slovní výbavu a tradice, zatímco kultivované osobnosti pracují jen v tichosti svých pracoven. A jak by řekl filosof Emanuel Rádl, velké myšlenky se rodí, ovšemže v skrytu, když svět ještě spí a mlha se teprve zvedá nad zamženým údolím. 
 
Této skutečnosti si byly vědomy i dávné osobnosti, právě tak jako Jan Amos Komenský, který snil o velikosti jedince, jenž je svým vlastním knězem, zpovědníkem ba i filosofem a učitelem. V proměněných kulisách doby se k tématu vyjádřil Karel Havlíček, o něco později George Orwell, jehož sci-fi se stávají v dnešní době realitou. Sám jsem přispěl do tohoto mlýna nezávisle na předchozích autoritách svou Totální krizí psanou v hlubokých vodách minulého zápasu bezmocných s hrubou silou moci. Co se týče Orwella, ten shledal, že angličtina (a de facto každý jazyk) je řečí špatnou, ošklivou a nepřesnou, neboť i naše myšlenky jsou buď povrchní, nebo hloupé. A tedy špatný slovní projev nemůže být než jen pádem do ještě vydatnějšího a hloupějšího myšlení. Inu shledáváme, že autor projevu – většinou před televizními kamerami, nám nemá co říci, a ve své neobratnosti mu vlastně nezáleží ani na tom, zda mu lidé rozumějí, zdali prohlédli jeho umdlený projev či dočká-li se obecného souhlasu.
 
Že je vám při čtení toho, co dnes a denně slýcháváme špatně? Inu toto nadělení, které formuje myšlení občanstva, kazí dobré mravy a vede k úpadku ducha, je dnes naším údělem, pokud opotřebováváme - při nedostatku času a vysoké ceně kvalitní literatury - vlastní slovní zásobu. A tak jedinou útěchou je tušený duchovní platino-iridiový metr, jímž bude jednoho dne všechno násilí, podfukářství, chytračení i  soudobé elitářství   postaveno na  své místo. I dojde, jak známe z biblických zvěstí, k oddělení zrna od plev.
 
Teprve v tom okamžiku shledáme, že tu bylo balastu a nečistot víc než skutečně zúročeného zrna.  Již nyní však docházíme   - na pozadí striptýzu moci – k jednoznačnému závěru, že úrovni jazyka, slova či myšlenek  předchází pád kultury a mravů.  O tom nás ostatně poučuje nejen historie veleříší, po nichž zbyly jen ruiny. Však se rozhlédněme i dnes kolem sebe.
 
Ilustrace z internetu
 
Připravila Olga Janíčková
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 11.07.2024  15:13
 Datum
Jméno
Téma
 11.07.  15:13 Von
 09.07.  21:31 Jaroslava