Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Gigavèela


(Ze série „Významné, ale málo známé objevy“)


Z historie vìdy je známo, ¾e byly a jsou pøípady, kdy k velkým, nìkdy a¾ pøevratným objevùm došlo zcela neèekanì, náhodnì a pøi èinnosti, její¾ cíl byl zcela odlišný. Jako dva pøíklady je mo¾no uvést Roentgenovo náhodné objevení úèinku katodového záøení, nebo Galvaniho elektrický èlánek, k nìmu¾ došlo pøi pøípravì obìda ze ¾abích stehýnek. A zhusta pøesto, ¾e mnohdy byli objeviteli lidé zcela odlišného, ba nìkdy i ¾ádného vzdìlání. Jedním z té druhé skupiny byl i ten, kdo pøed lety objevil dalšího obyvatele této planety, svìtové vìdecké obci dosud zcela neznámého.


Hádáte-li diluviální latimerii, mìli byste pravdu, kdyby šlo o rybu (ostatnì objevenou u¾ roku 1934), leè pøedmìt tohoto pojednání je ze zcela jiné ¾ivoèišné øíše, z øíše hmyzu. Je to toti¾ vèela. Ovšem vèela zcela mimoøádná, a to nejen svými rozmìry, ale i jinými ohromujícími vlastnostmi oproti té, kterou èlovìk zná a vyu¾ívá po celá staletí. Kde se tu náhle vzala? Jak to, ¾e ji dosud nepotkal ¾ádný entomolog? Na tuto otázku nedá asi vìda v dohledné dobì odpovìï, najde-li ji vùbec.


Tento pozoruhodný výtvor pøírody objevil mladý masajský lovec jménem Bimbo v jeskyni, kam se uchýlil za zcela banálním úèelem. Vypil toti¾ ráno svou obvyklou dávku ještì teplé kravské krve obílené mlékem, ale nedopatøením, bohu¾el, z kusu napadeného AIDS. Smìs tìchto dvou produktù odebraných úmyslnì naka¾enému skotu je v této zemi známým a velice úèinným (i cizím turistùm podávaným) laxativem, a proto nemohl tento omyl skonèit jinak ne¾ silnou diareou. Je¾to v buši dosahovala teplota a¾ k 50° C, pou¾il náš objevitel k vyprázdnìní svých útrob chladivou skalní sluj.


Proto¾e nemusel stahovat kalhoty, ¾ádných nemaje, došlo k erupci sotva zaujal pozici pro celé lidstvo stejnou. A právì tak rychle se na èerstvý produkt vrhl roj podivných velkých much, které jeho odér vylákal z temnot doupìte, a døepící v okam¾iku pocítil v okolí koneèníku silné pálení. Nicménì vydr¾el a svùj úkon naštìstí dokonèil. A opìt dùvod k otázce: proè naštìstí? Inu proto, ¾e dvì neopatrné „mouchy“ byly proudem str¾eny a pod vrstvou exkrementu pohøbeny, tak¾e je bylo mo¾no následnì exhumovat a pro vìdu a studium zachránit.


Kdy¾ mìl mladý Masaj pozdìji pøed figurkou svého boha pøíse¾nì uvést mimo jiné i poèet útoèných jedincù, je zajímavé, jak se mu to podaøilo bez znalosti èíslic. Oznaèil to dvojím mávnutím obou rukou se všemi rozta¾enými prsty a poklepem na tøi prstce na levé noze zleva doprava. Je¾to v masajské aritmetice znamená ka¾dý prstec jednièku (mimo palce, jen¾ pøedstavuje èíslovku 10), bylo tìch velkých much 23, jak usoudila komise muzea v Nairobi, vedená Dr. O. N´kyombem. Ta po návratu do hlavního mìsta oznámila tu senzaèní zprávu „urbi et orbi“, èím¾ rozpoutala ve svìtové entomologické obci pozdvi¾ení.


Abychom neplýtvali místem, vynecháme popis následných diskusí a sporù, které nakonec po tøech letech pitvání a studiu tohoto dosud neznámého hmyzu vyústily v koneèný závìr. Svìtová entomologická spoleènost na konferenci ve Stockolmu vyhlásila své rozhodnutí, ¾e jde o gigantickou vèelu a urèila jí vìdecké jméno Apis gigans Bimboi po pastevci, jen¾ ji objevil (Èeská entomologická spoleènost ji dala národní název Bimbova gigavèela).

To je všechno jistì zajímavé a dokazuje, ¾e lidstvo i po milionech let své existence stéle ještì nezná vše o zemské pøírodì, ale samotným objevem tento pøíbìh nekonèí. Je tøeba uvést, jak a èím se tento druh lišil od vèely medonosné a jakým byl pro rùzné obory lidské èinnosti pøínosem.


První zajímavostí je, ¾e tato vèela nemá ¾ihadlo a brání se pouze vypuštìním leptavého sekretu zpùsobujícího bolestivé puchýøe, mìnící se rychle ve hnisavé boláky. Toho vyu¾il farmaceutický prùmysl k výrobì úèinného prostøedku proti dosud nevyléèitelné psoriáze a Severní Korea údajnì pro zvýšení produkce rý¾e.


Druhým velkým pøekvapením byl zpùsob ob¾ivy. Tento podivuhodný hmyz po¾írá a naprosto originálním zpùsobem zpracovává ve svém trávicím traktu š»ávy z rozkládajících se mršin a exkrementù ¾ivoèichù všeho druhu.


Tøetí a neju¾iteènìjší fakt pøedstavuje zjištìní, ¾e vèela neprodukuje med, nýbr¾ látku, je¾ sdílí s medem pouze stejný stupeò viskozity. Má však naprosto lepší vlastnosti, pro nì¾ se stala velice po¾adovaným a cenìným zbo¾ím zejména v prùmyslu kvasné technologie. Zbo¾ím tak vzácným, ¾e pøední svìtoví výrobci vín a podobných nápojù o tuto ingredienci bojují neobyèejnì tvrdì a bezohlednì. Poptávka po ní dosáhla v posledním desetiletí takové úrovnì, ¾e v jedné nejmenované jihoamerické zemi došlo i na zbranì.


Døíve, ne¾ toto pojednání skonèí, je tøeba ještì vysvìtlit, v èem spoèívá kouzlo oné obchodní komodity, pro ni¾ se i vra¾dí. Je to chemická slouèenina o slo¾itém vzorci a s nevyslovitelným názvem, jen¾ laikovi nic neøíká, ale ve styku s alkoholem a kyslièníkem uhlièitým propùjèuje nápojùm dosud neznámou chu» (pozor – netýká se piva a tvrdých lihovin). Kromì toho má na lidský organizmus a hlavnì psyché podobný, ale mnohem pøíjemnìjší, silnìjší a déle trvající úèinek, proto¾e její podstatnou èástí je látka s nomen omen serotonin, jen¾ je „odpovìdný“ za dobrou náladu a pocit spokojenosti èlovìka.


Tak¾e napijete-li se zase jakéhokoliv vína, od sladkých pøes extra brut a¾ k sektùm kterýchkoliv znaèek (zejména tìch nejznámìjších), bude vám mimoøádnì chutnat a dosáhnete pøíjemného rozpolo¾ení, vezmìte jed na to, ¾e v nìm polykáte i ingredienci sice velmi odpudivého pùvodu, ale zázraèné moci.


Ludìk «opka

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 19.06.2015  11:42
 Datum
Jméno
Téma
 19.06.  11:42 Vesuvjana díky
 15.06.  22:35 LUDÌK
 15.06.  13:22 ferbl
 14.06.  18:52 Blanka K.
 14.06.  10:16 Marta U. Gigavèela