Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Slavomír,
zítra Zdenìk.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Milovník slasti

 

Za zjednodušující výklad antických filozofù se u¾ pøíliš omlouvat nebudu. Na malém prostoru ani nelze obsáhle vysvìtlovat filozofické smìry, staré pøes dva tisíce let, navíc èasto zachované jenom ve zlomcích a odkazech. K Epikurovi mám ovšem trochu osobní vztah. Pro mne je epikurejec milovník slasti v tom øímském carpe diem – u¾ívej dne, a o to se také celý ¾ivot sna¾ím.


Epikúros ze Samu (341 pø. n. l. - 270 pø. n. l.) byl mladším souèasníkem Alexandra Velikého Makedonského a jeho hlavním pùsobištìm byla filozofická škola v Aténách, zvaná Zahrada, podle pozemku okolo domu jeho rodiny. (Aèkoliv byl rodákem z ostrova Samos.) Do své školy pøijímal demokraticky všechny, mo¾ná i to zpùsobilo øadu pomluv jeho nepøátel o nezøízeném ¾ivotì.


Své uèení dìlil na logiku, fysiku (se s…jako naukou o pøírodì) a etiku. Pro takové obvyklé zjednodušující zaøazení pøipomenu, ¾e vycházel z Demokritova atomismu a patøí tedy k materialistùm. V logice sází na pravdivost smyslových vjemù, ale nejpodstatnìjší a nejznámìjší slo¾kou jeho díla je právì etika. Základem š»astného ¾ivota je slast, tedy neexistence bolesti duševní nebo fyzické. Zdrojem bolesti je pøevá¾nì strach, a toho jsou podle nìj ètyøi druhy, pøièem¾ proti všem se dá bojovat: - ¾e nemù¾eme dosáhnout štìstí -z utrpení, - z bohù, -ze smrti.


S bohy dneska u¾ problém nemáme, ale s tím hledáním štìstí bych souhlasil. Staèí si uvìdomit, ¾e jediným dobrem je radost, které dosáhneme tak, ¾e budeme ¾ít rozumnì…prostì: u¾ívej dne. Epikuros doporuèuje ¾ít umírnìnì, ale pøíjemnì. Ale pozor – podle Epikura pokud nìkdo hledá slast pøíliš úpornì, dostaví se strast. Pokud èlovìk pøíliš pije, druhý den ho bolí ¾aludek. Tìlesné lásce, tedy sexualitì, pøíliš nefandil, naopak, velmi vyzdvihoval pøátelství.


S utrpením je to trochu slo¾itìjší, ale pøi dnešní úrovni medicíny asi také pøekonatelné. No a strach ze smrti øeší zpùsobem celkem známým a jednoduchým:
Proto¾e pokud jsme tu my, není tu smrt, a kdy¾ pøijde smrt, pak tu nejsme my. Tedy ani ¾ivých se smrt netýká, ani mrtvých, je¾to na ony se smrt nevztahuje a tito sami u¾ nejsou..."


Epikúros pøíliš na bohy nedal, soudil, ¾e ka¾dý je hlavnì sám strùjcem svého štìstí, bohové se o osudy lidí pøíliš nezajímají. Podstatné je, ¾e pro filozofa
lidé slast nejen vyhledávají, ale hlavnì ji mají vyhledávat, nebo» sama slast je dobrem.


Etika se vyvíjí jak v èase, odlišuje se také kraj od kraje. Vyprávìl mi jeden dávný známý, jak jel s jedním bývalým premiérem do arabského státu vymáhat dluh. Byl èlenem jeho doprovodu. V rámci dost vášnivé diskuse náš premiér èesky vykøikl: vy l¾ete. Pøekladatel se naklonil k mému kamarádovi a šeptal mu: ty vole, to já nemohu pøelo¾it, on by mu vypovìdìl válku. Øíct Arabovi, ¾e l¾e… Inu, jiný kraj, jiný mrav.


Odkazy Epikurova hedonismu potkáme v antickém Øímì, ve støedovìku i v souèasnosti. Mìjme poøád na vìdomí jeho víru:
Toho všeho poèátkem a vùbec nejvìtším dobrem je moudrost, proto má vìtší cenu ne¾ sama filosofie. Z ní toti¾ pocházejí všechny ostatní ctnosti, je¾to ona nás uèí, ¾e nelze ¾ít slastnì, ne¾ijeme-li moudøe, poctivì a spravedlivì, ani ¾e nelze ¾ít moudøe, poctivì a spravedlivì, ne¾ijeme-li slastnì.



Josef Hejna

Další èlánky autora




Komentáøe
Poslední komentáø: 07.06.2013  20:58
 Datum
Jméno
Téma
 07.06.  20:58 Inka
 07.06.  19:28 autor
 07.06.  17:55 venca
 07.06.  15:29 Zdenka
 07.06.  15:26 jisuch53
 07.06.  15:06 MilunaH
 07.06.  11:05 ferbl
 07.06.  08:35 LenkaP
 07.06.  08:15 Jarek
 07.06.  06:31 Blanka