Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Zdenìk,
zítra Milena.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Amerika, Amerika - Cesta
Za hlubokého re¾imu, zvaného totalita, zhruba v roce 1973 se moje nejlep¹í kamarádka provdala za amerického obèana. Na dálku.
V té dobì jsem mìla i já na výbìr.
Obì jsme se "uèily" jazyk anglický a v rámci zdokonalení jsme si psaly s nìjakými dvìmi amíky. Korespondence to musela být velmi pozoruhodná a asi tak podnìtná, ¾e se oba rozhodli, ¾e nás nav¹tíví v na¹í socialistické vlasti.
Byli zhruba o dvacet a¾ dvacet pìt let star¹í, ne¾ my. Byli oba úplnì zvlá¹tní a bezvadní! Kolem nás se regionálnì míhali brigádníci, kteøí pøijeli budovat ostravsko - karvinské doly a najednou pøed námi trèeli dva nefal¹ovaní "zápaïáci", s touhou si nás obì odvézt a pojmout za man¾elky. Poøád se smáli, nic nebyl problém (to u¾ jsem tedy znala) a bìhem tøí týdnù se kamarádka rozhodla, ¾e se provdá, já ¾e nikoli.
 Jo, ve dvaceti jsem nebyla takový ïas jako nyní, ve vìku tlejícího stromu.
S touto kamarádkou jsem se setkala a¾ po 25ti letech v Reno - ale o tom pozdìji.
Nyní jsem jen vzpomínala jak se chystala na cestu ona a jak já. Jí maminka nasma¾ila vepøové øízky, na krk si upevnila papundeklovou ceduli s údaji kdo je, cíl cesty, èíslo letadla a hodinu odletu a pøestupu v Londýnì. Dobøe holka udìlala!
Odmítla jsem py¹nì a sebevìdomì øízky i ceduli a tato trestuhodná lehkomyslnost se mi mìla sakramentsky vymstít!
®ila jsem v pøesvìdèení, ¾e anglicky umím. A¾ do osudného momentu, kdy jsem se setkala face on face s "rodilým mluvèím". Pøedtím jsem ov¹em bravurnì pro¹la Ruzyní, nasedla do letadla smìr Londýn a za nezi¹tné a nemalé pomoci mého scestovalého synovce se odlepila ze zemì rodné a míøila do zemì zaslíbené.
Co¾ o to, nasednout do letadla, kde minimálnì tøetina lidí hovoøila èesky, vystoupit v Londýnì - dál to taky neletìlo, tak to opravdu nebyl ¾ádný problém.
První pøeká¾ka, dle mého názoru smrtelná, nepøekonatelná a ví Bùh, jak mne dostala na kolena a do hlubokého pøedklonu nastala v momentì, kdy jsem se ocitla na jiném leti¹ti ne¾ na pra¾ském. To jsem znala. Dále znám leti¹tì v Ko¹icích, Brnì, Ostravì, Budape¹ti, Dubrovníku (kdysi dávno.), Var¹avì. S tímto "vybavením" jsem s klidnou myslí vystoupila v Londýnì a - vytøe¹tila oèi.
Nutno pøedeslat, ¾e jsem se narodila s vrozenou vadou. Nemù¾u za to. Ani po usilovném  tréninku, ani po znásilòování mého já se mi tuto "vlastnost" nepodaøilo za  mého pomìrnì barevného ¾ivota zvládnout. Nikam netrefím. Nikdy.
Ve vlastním mìstì se doptávám kam mám jít, proto¾e pøedevèírem tady byl sekáè, dneska tu je banka! Tím mne ti kapitalisti dokonale blbnou, neustálým pøemís»ováním cenných orientaèních bodù.
V lese staèí, kdy¾ se otoèím o pár stupòù nìkam a jsem v háji. Tedy v lese, ale bez absolutního sebemen¹ího ponìtí kudy ven. Znám akorát li¹ejník, který prý roste na severní stranì stromù, tím ov¹em ve¹keré znalosti o orientaci konèí.
To je les, èeský les, kde je pøece jen nadìje, ¾e maximálnì po týdnu bloudìní objevím na konci lesa chaloupku èi pochodující penzisty, kteøí hovoøí èesky. V obchodním domì u¾ to je hor¹í, kdy¾ vyjdu jiným vchodem ne¾ jsem ve¹la. Nachází-li se tento obchodní dùm v Budape¹ti, katastrofa hotová. Za¾ila jsem, pamatovala si a dodnes mnou obchází hrùza, kdy¾ si vzpomenu na laxní pøístup v¹ech kolemjdoucích, na nezodpovìdné spolusouputníky JZD Pr¾no, kteøí mne nechali napospas Maïarùm. Oni mne sice hledali, ale ne¾ mne - zoufalou, breèící, ne¹»astnou a schopnou skoèit pod první vlak, který tam bohudík nejel na¹li, uplynulo pìt hodin èasu. To byla jen malá odboèka, asociace, vzpomínka, která mne mìla varovat. Nevarovala!
V Praze jsem se svìtácky ptala (nejsem blb, ¾e ano.), jestli letadlo, letící z Londýna do San Francisca hostí také jiného Èecha, nejen mne. Sympatická, mladá a ¾ivota neznalá osùbka mi s úsmìvem odvìtila, ¾e nikoliv. Moje teze, ¾e se ho chytnu za nohu a budu se tváøit, ¾e jsem jedno z jeho zavazadel tudí¾ vzala za své.
Vsugerovala jsem si, ¾e nejsem úplnì pitomá, kdy¾  tolik milionù lidí dennì cestuje sem a tam a docestují, dorazím na místo urèení i já.
To jsem si myslela do  momentu, kdy jsem s proudem lidí, kteøí vystupovali z letadla, uvízla na nìjakém obrovském prostranství, které jsem odhadovala na deset spartakiádních stadionù.
Vá¾ení pøátelé, ano! Leti¹tì v Londýnì  JE (!) veliké.
Proud spìchajících lidí "nìkam" mne strhnul, chvilku jsem s nimi pochodovala, odevzdanì a s pocitem, ¾e kdy¾ nìkam míøí taková spousta lidí nìco na konci této pouti bude.
V momentì, kdy se dav zaèal tøí¹tit do men¹ích proudù jsem znejistìla. U¾ nebyl jeden mohutný proud, zástup se dìlil do malých øíèek a posléze potùèkù a já netu¹ila, ke kterému se pøipojit.
Vzpomnìla jsem si na Budape¹». Hlavnì se nesmím vracet, otáèet èi jinak mìnit smìr. Zùstat stát a èekat!
Chvilku jsem tedy stála na místì. Kolem mne proudily v¹echny národnosti svìta v¹ech kontinentù.  Proletáøi v¹ech barev se spojili.
Zaèalo mne být horko a vzápìtí zima. ®e jsem nemìla sebou øízek, to bych pøe¾ila, nakonec, bez jídla prý se dá pøe¾ít i nìkolik dnù. Ale ta papundeklová cedule, ta mnì sakra scházela!
Jeliko¾ mám testy ovìøeno, ¾e nemám IQ blí¾ící se debilitì usoudila jsem, ¾e pøi mé inteligenci se "nìjak" z tohoto problému dostanu. Navíc - s mou znalostí cizích jazykù! ®ila jsem v domnìní, ¾e mám nadání pro øeèi. Plynule jsem mluvila èesky, slovensky, rusky, polsky díky kdysi mnohem lep¹ím programùm v televizi. Z nìmèiny jsem maturovala za dvì a v Jugoslávii jsem vesele ¾vatlala s Italy i Chorvaty. Anglicky jsem se "uèila" u¾ dvacátý pátý rok. Zpívala jsem si spoleènì s Beatles a dokonale jsem s nimi splývala (foneticky ov¹em).
Vytvoøit v hlavì jednu vìtu, která by obsahem odpovídala mé situaci bylo zcela jednoduché. "Prosím Vás, mohl byste mi pomoci? Hledám pøípoj do San Francisca. Dìkuji, jste velmi laskav."
Pro úplné uklidnìní jsem v ruce tøímala letenku, na které bylo urèitì napsáno, odkud, v kolik, kam. to jsem vìdìla. Ov¹em - mé brýle byly nìkde za¹antroèené, jeliko¾ jsem je odmítala vzít na vìdomí. U¾ dva roky jsem nepøeèetla bez brýlí ani jízdní øád a v obchodech jsem trpìla, proto¾e a¾ u pokladny jsem zji¹»ovala, kolik co vlastnì stojí.  Nicménì jsem se poøád tváøila, ¾e jsem mladá a brýle nepotøebuji.
Osudné to bylo.
Od tohoto okam¾iku a¾ do mé "smrti" to byla snad moje nejvìt¹í chyba. Nebo aspoò jedna z nejvìt¹ích. Momentálnì jsem ale stále trvala na svém a sama sebe pøesvìdèila, ¾e brýle jsou zatím zbyteèností a hrdì jsem èelila v¹em nástrahám pro poloslepé obèany.
Tedy - v hlavì slo¾enou vìtu, velmi preciznì pøelo¾enou do angliètiny,  nìkolikrát jsem si ji v duchu zopakovala, vypilovala pøízvuk a teï jen koukala kolem sebe koho poctím mou otázkou.
Kolem mne se poøád støídalo tolik lidí! V¹ichni - nevím proè - nìkam spìchali. Oèi upøené vpøed  jako na budovatelských plakátech - vstøíc lep¹ím zítøkùm.
 U¾ dvakrát jsem se nadechla, ale vzápìtí rychle zase vydechla. Kolem mne byl celý svìt. Na relativnì malém prostoru v¹echny národy a národnosti na¹í planety. A køí¾enci tìchto národností. Ne, neprali se. Ka¾dý z nich ¹el za nìjakým svým cílem. Já bych taky ¹la, cíl jsem mìla, ale kudy? KUDY?
Èas ubíhal a mi se chtìlo breèet!
Zavøela jsem oèi, nadechla se potøetí a pøistoupila k jednomu mu¾i. Výbìr absolutnì namátkový!
"Please, help me" . vypadlo ze mì a víc ani »uk.
Okno.
Nic.
Podmiòovací zpùsob, pøídavná jména, øazení slov pøi otázkách - v¹echno bylo nìkde jinde ne¾ v mé hlavì. Vybavovaly se mi jen spojky a ty byly v této chvíli opravdu bezpøedmìtné!
No nic, "help me"  je docela jasná ¾ádost, ne? Uklidòovala jsem se.
Ov¹em - posléze jsem pochopila, ¾e ne mluvit, ale ROZUMÌT je dùle¾ité!
Spustilo se na mne nìco, v èem jsem sice poznala jazyk anglický, ale to bylo v¹e. Èím víc jsem kulila oèi, bledla, mu¾ hovoøil stále více a více,  z jeho tónu jsem poznala naléhavost a já jen zírala. Kladl otázky. Nìjaké.
Ne, nikdy tam nedojedu! Zùstanu tady, na leti¹ti a stejnì, jako v Budape¹ti to bude v¹em jedno. Pomalu tu zestárnu. Obrostu mechem nejen ze severní strany, uhynu ¾ízní, hladem.
Mozek pøestal fungovat. Polohlasnì jsem si povzdechla : "Jsi v prdeli, zlatá rybko..", naèe¾ mnou vybraný zachránce zareagoval: "Vy jste z Prahy?"
Ono to mluvilo èesky!
Maminka mi øíkala, ¾e jsem se narodila v nedìli a jako¾to nedìlní dítì musím být v ¾ivotì ¹»astná!
Teï mi ta nedìle pøi¹la sakra vhod! Nefungovalo to v¾dy! U mne pøeva¾ovala jistota, ¾e ka¾dá radost musí být vykoupena bolestí a pøi inventuøe mého ¾ivota vím, ¾e mùj jeden gram radosti je nutno vyvá¾it pìti tunami bolesti. Mé.
Dobrý to mu¾ mne objal, vzal mou ta¹ku a manévroval bokem mimo exodus v¹eho lidstva. Nevím, jak je to mo¾né. Byl to jediný Èech, který letìl stejným letadlem jako já, do San Francisca,  ve stejnou hodinu, ze stejného "výkopu". Jel odnìkud z ji¾ní Afriky. Dal¹ích 400 èi kolik to pasa¾érù spolkl tento kolos, èesky nemluvilo.
Okam¾itì jsem se ho køeèovitì chytla a odmítla ho spustit z oèí i z mých rukou. Zachránce! Hrdina! V ten moment jsem ho milovala!
Ne, nepustím se ho a kdyby mnì chtìl náhodou prchnout, pra¹tím ho po hlavì de¹tníkem!
Do odletu zbývaly dvì hodiny (prý), øíkal. Uklidnila jsem se v¹ak a¾ v momentì, kdy mne usadil a nade mnou se psalo: San Francisco, hodina, èíslo letu - a ono to souhlasilo s mou letenkou.
A zaèal povídat.
Jé¾i¹marjá, ten byl ukecaný. A je¹itný! Chlubil se svým majetkem, rozsetým dle jeho slov po celém svìtì. V¹ude mìl vily s bazény, cestoval jen tak nalehko s podezøele tenkou ta¹kou. Tam by se mi ve¹la akorát rtìnka a doklady. Cestoval èasto, cestoval zøejmì rád a asi to byl obchodník se zbranìmi, drogami nebo bílým masem. Nevím. Bylo mi to jedno, hlavnì, ¾e letí tam, kam já.

Dana ©»astná

 



Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma