Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Jiřina,
zítra Ljuba.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pražská sobotní vycházka
 
Je podzim, vlezlé chladno neláká na dlouhé procházky, a tak jsme se se synem vydali do Starého Města pražského na dvě výstavy. Ta první s názvem Zapomenutá Praha je v suterénu Clam-Gallasova paláce, a je pokračováním předchozí. Tentokrát se zaměřila na pražské věže a mosty. Ve strohých zabílených místnostech podzemí, které už byly mnohokrát Vltavou zatopeny, jsou skleněné panely a na nich několik desítek starých fotografií z druhé poloviny 19. století a ze začátku 20. století. Jsou zapůjčeny z Archivu hlavního města Prahy a díky tomu, že se vystavují téměř na trase Královské cesty, expozici navštěvují nejen Pražáci, ale i cizinci. Tomu také odpovídá stokorunové vstupné. Od konce dubna do 18. listopadu výstavu navštívily tisíce lidí a je s podivem, že ji organizuje soukromá firma, a ne hlavní město.
Obrázky jsou svědectvím doby. Je na nich vidět, jak probíhala přestavba starých pražských čtvrtí, která zničila zbytky staveb z 12. až 18. století. Tehdejší měšťanostové nepochopili umělecký význam tohoto dědictví minulosti a dali se ovlivnit špatným technickým stavem památek. Namísto, aby je renovovali, tak je prostě zbourali. Zmizely mnohé budovy středověké, renesanční, barokní i empirové, stejně jako církevní, které přestaly sloužit svému účelu po reformách Josefa II. Popravdě je třeba přiznat, že zničení památek nevyvolala jen nevědomost a ziskuchtivost, ale také touha po lepším bydlení.
 
Praha se v té době začala měnit z provinciálního města na velkoměsto. Byly zastavěny prázdné plochy a město se začalo blížit k řece. Do té doby bylo vltavské nábřeží spíše krajinou s rejdami, mlýny, drobnými domky a přívozy. Aby povodně neohrožovaly nové osídlení, byla řeka spoutána vysokými nábřežními zdmi  a omezil se volný styk obyvatel s řekou.
 
Zatímco doposavad se domy opravovaly, dostavovaly a přestavovaly, nyní rostly nové, vysoké,  které uvnitř odpovídaly zvýšeným nárokům a potřebám obyvatel. V necelých dvacátých letech konce 19. století byl roztrhán starý půdorys zachovávající tradiční cesty, tržiště i spoje někdejších samostatných osad. Zmizela malebná nepravidelnost a město se utvářelo do pravidelných bloků bez citu pro charakter místa. Asanace vylidnila např. Platnéřskou ulici, vybouráním severní části Staroměstského náměstí se ztratila jeho uzavřenost. Nová Pařížská třída odváděla život ze středu města na okraj. Staré výtvarné hodnoty nahradil komfort a hygiena a nové budovy napodobovaly staré slohy.
 
Procházka  kolem fotografií známých míst byla poutavá, umožňovala porovnání s dneškem a nezřídka vzpomínky na mládí, např. na řetězový most směřující z Revoluční k dnešnímu letenskému tunelu.
 
Modely Prahy
Praha má celkem tři modely, které zobrazují její podstatné části.
 
-  Prvním je Langweilův model z první poloviny 19. století, který je jedním nejstarších i v evropském měřítku.
-  Druhým je model architekta Hybšmana z počátku 20. století, na němž je Malá Strana.
-  Tím třetím je  model současný, zobrazující rozhodující část zastavěného území města.  A na ten jsme se šli podívat na Staroměstskou radnici do sálu architektů ve 4. patře. Je potěšující, že tady je vstup volný.
Práce na tomto modelu v měřítku 1 : 1000 byla zahájena už v roce 1980 ing. arch. V. Slívou a J. Strakou. Dodnes dokončili 305 sekcí, každou v rozměru 50 x 62,5 cm. Model zobrazuje kromě historického jádra i podstatnou část zastavěného území města a dnes se rozkládá na 11 x 10,5 metrech. Na radnici ovšem nemají tak velkou výstavní plochu, a tak to, co může návštěvník vidět, představuje pouze 23 % dokončeného modelu.
Model je zhotoven na vrstevnicovém podkladu, přičemž vrstevnice vyřezané z lepenky jsou po jednom metru. Vlastní objekty jsou z plexiskla, které umožňuje přesné opracování a zhotovení i velmi ozdobných detailů. Všechny stavby jsou jednotně bílé a ukazují město, jak vypadalo na konci 20. století.
Na požádání spustí obsluha automat, který postupně osvětluje hlavní pražské stavby a pojmenovává je česky, anglicky a německy. Je to zajímavý pohled vidět prostorové uspořádání shora. Je to zcela jiné, než když je člověk ztracen mezi ohromnými činžáky.
Ani výhled z okna na střechy a věže Starého města není nezajímavý a korunuje zdařilou sobotní vycházku.
Ivo Antušek


Komentáře
Poslední komentář: 15.11.2007  16:37
 Datum
Jméno
Téma
 15.11.  16:37 Růžena
 14.11.  11:49 Vlastav
 13.11.  18:33 Hybner Vladimír
 12.11.  17:03 VěraK
 12.11.  15:31 bea Praha
 12.11.  09:46 Bobo :-)))
 12.11.  09:25 Jitka I.
 12.11.  07:33 wiki