Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Doubravka,
zítra Ilona.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Lidové reliéfy se ukrývají v pískovcových skalách u Maøenic

 
 

Kam znaèky nevedou

 
 

Pískovcová skaliska u severoèeských Maøenic nedaleko Cviková v Lu¾ických horách ukrývají krásné ukázky místní tvoøivosti. Mnohé lidové výtvory le¾í mimo znaèené cesty a jejich hledání není snadné.

 
 

Horská obec s kostelem

 
 

Maøenice se rozprostírají v rozlehlém údolí potoka Svitávky ve vý¹ce 392 metrù. Obec vznikla ve 14. století pøi obchodní cestì do ®itavy a jako Marzenic je zmiòována v roce 1372. Nejcennìj¹í památkou je kostel svaté Maøí Magdalény stojící na návr¹í uprostøed obce. Vznikl na místì star¹í církevní stavby z podnìtu vévodkynì Franti¹ky Toskánské v letech 1699 -1714. Autorem barokního chrámu s dvìma vì¾emi byl významný stavitel italského pùvodu Octavio Broggio. Pozdìji byl kostel upraven pseudobaroknì. Na východní stranì pøiléhá ambit s kaplí; uvnitø jsou náhrobníky ze 17. a 18. století. Maøenický most pøes Svitávku zdobí pozoruhodné barokní plastiky z let 1831 -1833. Ukøi¾ovaného a svatého Václava vytvoøil sochaø Josef Max mlad¹í. Na lesnatém návr¹í na ji¾ním kraji obce je Kalvárie s kamennými schody. Z barokní kaple z roku 1681, pøestavìné roku 1750, zùstaly ji¾ jen trosky. Na kopci nad kaplí objevíme torzo køí¾e.

 
 

Útìk do Egypta

 
 

Maøenice jsou nejvhodnìj¹ím východiskem k výletu do blízkých skal s kouzelnými lidovými reliéfy. Vyjdeme z ji¾ního okraje obce po neznaèené cestì na Tøídomí a Kunratice. Kráèíme pøíjemnou úvozovou cestou a horskou loukou nad samotami. Asi ve tøetinì cestu pøetne ¾lutá znaèka z Maøenièek, která pokraèuje dále do Jablonného v Podje¹tìdí. Nedaleko Jeleního vrchu a Tøídomí Nádherný reliéf Nejsvatìj¹í Trojice najdeme u Maøenic. Foto Karel ©ejk odboèíme stále po neznaèené cestì doleva a zamíøíme do lesa. Bedlivì se díváme nalevo, abychom nepøehlédli navazující starou cestu lemovanou zarostlými skalisky. Z umìle vytesaného výklenku o rozmìrech 220 x 165 centimetrù zhruba uprostøed vystupuje pùvabný lidový reliéf Otek svaté rodiny do Egypta. Svatý Josef vede oslíka, na kterém trùní Panna Marie s Je¾í¹kem. Nad idylickým obrázkem se vzná¹ejí andìlé. K je¹tì pùsobivìj¹ímu dílu dojdeme zanedlouho. Mineme osamocené rekreaèní stavení pøi lesní stezce napravo a sestoupíme do hust¹ího porostu. Po levé stranì se tu mezi skalisky tyèí men¹í izolovaný pískovcový blok. Roku 1740 do nìho truhláø z Maøenic vytesal "jen za trochu jídla, "jak praví kroniky, nádherný reliéf Nejsvìtìj¹í Trojice. Dílo úctyhodných rozmìrù 4 x 3,30 metrù zachycuje v horní èásti Boha, Je¾í¹e Krista a holubice, v dolním výklenku pak Pannu Marii s Je¾í¹kem. Reliéf doplòuje bohatý tesaný baldachýn, koruna, hlavy andìlù a stylizované sloupy.

 
 

 
 

Jana Mareèková

 
 

 


Komentáøe
 
 Datum
Jméno
Téma