Velikost textu: normální | zvětšit | zmenšitInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Patrik,
zítra Oldřich.

Můžete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uživatel: nepřihlášen

Více informací o klubu a členství v něm se můžete dozvědět na stránkách našeho klubu.

Anketa
Návštěvníci stránek - věk návštěvníků. Děkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Společnost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Marie Dubská, neznámá spisovatelka

Byla prakticky vrstevnici Boženy Němcové (4. 2. 1820 - 21. 1. 1862). Ovšem s jejím životem měla společné jen to, že se snažila realisticky zobrazit venkovský život. Její životní osud byl úplně jiný.
 
Marie Dubská se narodila 13. září 1830 ve Zdislavicích do starého šlechtického rodu Dubských, jehož kořeny sahají až do doby Karla IV. Svou matku nepoznala, zemřela krátce po jejím narození. Měla štěstí na macechy, které ji milovaly. První, Eugenie z Bartensteinu zemřela, když jí bylo sedm let a druhá Xaverina Kolovrat Krakovská objevila a podporovala její literární talent. Vliv na její dětství měly i chůvy, které ji vyprávěly české pohádky. Později, německá a francouzské guvernantka ji naučily psát i v těchto jazycích.
 
Její prvotiny byly psány ve francouzštině, kterou používal její otec. Do vídeňské společnosti ji uvedla její macecha Xaverina, se kterou navštěvovala koncerty a divadla. Se svými prvními pokusy básněmi a dramaty psané ve francouzštině neuspěla. Což jí od dalšího psaní neodradilo. Začala psát v němčině povídky, novely a romány už pod jménem Marie Ebner-Eschenbachová. V roce 1848 se provdala za svého bratrance, syna dědečkovy sestry a žila s ním několik let ve Znojmě, než se natrvalo přestěhovali do Vídně. Manželství bylo bezdětné, což ji umožňovalo věnovat se dalším zálibám. Hodinářství, dokonce obor vystudovala, ale zajímala se a studovala námořní válečnictví a navigaci, či telegraf i elektřinu. Jako první žena v monarchii získala čestný doktorát na vídeňské univerzitě.
 
Literatura byla u ní na prvním místě. Patřila mezi realistické spisovatelky řešící problémy chudých lidí, měla silné sociální cítění. Náměty pro své příběhy čerpala z vídeňské společnosti, z okolí Zdislavic a Hoštic, které často navštěvovala. Na svou hodnou chůvu, která pro lásku k osiřelému dítěti překonává veškeré problémy národnostní či sociální vzpomínala ve svém díle Božena. Svou zálibu v hodinářství přerůstající až k profesi uvádí v Hodinářce Lotti . Syn trojnásobného vraha se stává hlavní hrdinou v románu Obecní dítě, kterého se ujal místní pastýř (vyšlo v češtině). V povídce Krambambull alegorie národnostních vztahů Čechů a Němců, vypráví příběh psa, který miluje dva pány – myslivce a pytláka, kteří se vzájemně nenávidí a pes neví proč (vyšlo v češtině, bylo i zfilmováno). V knize   Babička píše, na rozdíl od idealizované babičky Boženy Němcové, o udřené a bídou poznamenané staré ženě. Česky vyšly i další její díla např. Aforismy, Básnířka dvou srdcí a Hrdinky.
 
Postupně se stala známou autorkou nejen v monarchii, ale i v Evropě. Žila v blahobytu a nebyla na svých honorářích závislá. Založila útulek pro opuštěné děti a podporovala zdislavický chudobinec. Tam také odkázala svou velkou sbírku hodin, která byla později předána do Muzea hodin ve Vídni.
 
Již za svého života se dočkala i řady ocenění. Císař František Josef I.  ji vyznamenal čestným křížem za umění a literaturu (nejvyšší rakouský civilní řád) v roce 1898. Byla i dvakrát nominována na Nobelovu cenu (1910, 1911). Zemřela 12. března 1916 a na své přání byla pohřbena do rodinné hrobky ve Zdislavicích.

 

 Klasicistní hrobka je chráněnou kulturní památkou.
 
Foto: internet                             
 
Jaroslava Krejčová
* * *
Zobrazit všechny články autorky


Komentáře
Poslední komentář: 23.06.2024  21:34
 Datum
Jméno
Téma
 23.06.  21:34 Jaroslava
 21.06.  10:30 olga janíčková
 21.06.  08:36 Von
 21.06.  07:54 Přemek
 21.06.  07:49 Vesuviana
 21.06.  07:31 Květa