Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Milo¹,
zítra Zora.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Nobelova cena míru za jedineènost


Jedineènost je velmi presti¾ní lidská vlastnost, která mù¾e obohatit globální svìt. "Jedineènost ka¾dé pøítomnosti je neustále obìtována nìjaké budoucnosti, je¾ z ní má vytì¾it objektivní smysl..." Takto tento termín vyjádøil Emmanuel Lévinas, novodobý francouzský ¾idovský filosof.


Jedineèní jsou proto všichni nositelé Nobelových cen, 171 je jich ¾idovského pùvodu, samozøejmì kromì nìkterých osob, je¾ získaly Nobelovu cenu míru. Výjimku tvoøí letošní laureát - Barack Hussein Obama. Jeho zvolení prezidentem USA je u¾ samo o sobì bezkonkurenèním symbolem rovnosti, krokem smìrem ke globálnímu usmíøení.

Jen si vzpomeòme: Otroctví bylo v USA zrušeno dne 18. prosince 1865 a tato klauzule byla zaøazena do Ústavy Spojených státù jako tøináctý dodatek.
Stalo se tak zhruba pøed sto pìtaètyøiceti roky, z toho témìø sto let trvalo, ne¾ bylo jeho zrušení definitivnì v roce 1963 potvrzeno prezidentem Lyndonem B. Johnsonem, který zákonem o obèanských právech definitivnì diskriminaci a segregaci èernošského obyvatelstva ukonèil.


A u¾ v roce 2008 byl do èela nejmocnìjší zemì svìta zvolen s naprostou pøevahou bìlošských volièù poprvé v jeho historii èernoch, jeho¾ vztah køes»ana inklinuje jak k ¾idovství, tak k islámu. Nevídané a jedineèné, kdy¾ se svìtová mocnost number one s Ku klux klanem, veøejným lynèováním a rasovou nenávistí oprostila od svých pøedpotopních pøedsudkù a dala dùvìru jednomu z "negrù".


Obama vèera pøicestovali do Norska, kde pøi ceremonii obdr¾el zlatou medaili, diplom a šek na deset milionù švédských korun (asi 25 milionù Kè). Ty hodlá dát na dobroèinné úèely.
Spousta Amerièanù tvrdí, ¾e udìlením Nobelovy cenu míru Obamovi se její význam znaènì sní¾il. Byl bych zvìdavým, co by øíkali, kdyby ji získal izraelský kandidát Mordechaj Vanunu, který si v minulosti odpykal 18 let za møí¾emi za vlastizradu, kdy¾ vyzradil jako technik jaderného reaktoru Dimona existenci izraelského jaderného programu.
Vanuna v roce 1986 v Londýnì svedla agentka Cheryl Haninová, byla z toho milostná cesta do Øíma, kde ho zajali agenti Mossadu, uspali injekcemi a jako kdysi Adolfa Eichmanna z Argentiny unesli do Izraele..


Proto¾e tento kontroverzní ¾id, který notabene pøestoupil ke køes»anství, nechtìl vypadat a¾ pøíliš trapnì, okázale po¾ádal o vyškrtnutí z letošního seznamu kandidátù. Údajnì nechtìl, aby jeho jméno figurovalo na stejné listinì, kde se u¾ v minulosti objevil izraelský prezident Šimon Peres, který stál za jeho uvìznìním.
Peres obdr¾el Cenu míru v roce 1994 spolu se zavra¾dìným izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a nìkdejším vùdcem Palestincù Jásirem Arafatem za "zásluhy o mírový proces na Blízkém východì".


Rekordních pìt ¾en ve Stockholmu pøevzalo z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa letošní Nobelovy ceny v odborných kategoriích a za literaturu. Vedle ètyø vìdkyò mezi nimi byla i nìmecká spisovatelka rumunského pùvodu Herta Müllerová.
Nobelovu cenu za lékaøství obdr¾ely mj. dvì americké biolo¾ky Elizabeth Blackburnová a Carol Greiderová za výzkum v oblasti chromozomù. Cenu za chemii dostala Izraelka Ada Jonathová za objasnìní struktury a funkce ribozomù. Nobelovu cenu za ekonomii získala Amerièanka Elinor Ostromová.


Ka¾dé udìlování Nebelovek pro mì bude nav¾dy spojeno s nostalgií; byla to náhoda nebo osud, ale v v radnici v Oslo i ve stockolmské radnici to trochu znám, tak¾e mì poøád povinné èerné smokingy pro gentlemany a veèerní roby pro ladies úplnì stejnì fascinují, by» snoby valašsky nesnáším.


A kdy¾ u¾ získal Nobelovku za mír barevný obèan, chopili se své šance i Kubánci, kteøí by jako pøíštího laureáta Nobelovy ceny míru rádi vidìli Fidela Castra. Nyní mezi nimi putuje petice, která kandidaturu "duchovního i praktického otce" kubánské revoluce podporuje.
Akci zahájila skupina Argentincù, která tak chce spoleènì s "návrhy mnoha spoleèenských, kulturních, univerzitních, politických a lidskoprávních hnutí", ocenit pokrok, kterého Kuba od revoluce dosáhla.


Iniciátoøi zdùvodòují návrh "úspìchy Kuby na poli zdravotnictví a vzdìlání" pod vládou Fidela Castra v letech 1959 a¾ 2006, "nehledì na nezákonné americké embargo trvající 47 let". Tøiaosmdesátiletý Fidel Castro v èervenci 2006 odstoupil z vá¾ných zdravotních dùvodù a pøedal moc svému 78letému bratru Raúlovi.


Jsou však opìt té¾ Vítìzové Ig Nobel Prize 2009, tedy legraèních ocenìní. Namátkou nìkteré z nich. Ocenìna byla veterinární medicína, kde cenu získali Catherine Douglasová a Peter Rowlinson za studii, ¾e krávy, které mají jméno, dojí více mléka ne¾ ty, které jméno nemají.
Zmiòovanou Cenu míru si letos odnesli Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali a Bear Kneubuehl z University of Bern za úspìšný experiment, zda je nebezpeènìjší úder do hlavy prázdnou, nebo plnou lahví.


Cenu za chemii si vyslou¾ili Mexièané Javier Morales, Miguel Apátiga a Victor M. Casteno za pokus výroby diamantù z tequily. Cenu za medicínu si zaslou¾il právem Donald R. Unger z Californie za celo¾ivotní køupání s klouby prstù na levé ruce, kdy ovìøil, ¾e po 60 letech není levá ruka více nebo ménì posti¾ená artritidou ne¾ ta, s kterou nekøupal...
Cena za fyziku neunikla Katherine K. Whitcome, Danielu E. Lierbermanovi a Lize J. Shapiro za vysvìtlení, proè se tìhotné ¾eny nepøekotí.


Inu, bláznivý svìt pokraèoval ve svých eskapádách i 10. prosince 2009, v den výroèí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, který by jistì ocenil ve své filantropii i jedineènost Baracka Husseina Obamy. Ten vládne USA pouhý jeden rok.
Jeho kritici jsou ¾árliví a hlavnì nespravedliví. U¾ nyní je patrná zmìna image USA; zmìna z arogantní a všem vyhro¾ující Bushovské hegemonie, v zemi se smíølivou diplomacií...
Z pøedvolebních slibù splnil èásteènì u¾ likvidaci vìzení na Quantánamu, kde ze stovek vìzòù u¾ jich zbylo jen pár desítek. Jeho prvním "majstrštichem" byl první krok k ukonèení globální hospodáøské krize. Pøes 3,5 miliardy dolarù bude té¾ vyplaceno americkým Indiánùm, jako vyrovnání za miliardové zisky "bílých tváøí" z jejich území.
Brzy se naplní jeho další slib; zdravotnická reforma USA je pøed schválením, aby rovnì¾ u¾ nikdy nebylo na 50 milionù Amerièanù bez zdravotního pojištìní a desítky let bez mo¾nosti nechat se lékaøi ošetøit...


A války? Brzy bude jejich vedení také morální povinností, jakou byl a je i boj proti fašismu a nacismu èi proti terorismu... Na prvním místì však je a bude Obamovo usilování o svìt bez jaderných zbraní a bez protiraketové obrany ve støední Evropì.
Ceny míru byly v¾dy udìlovány pouze za nedokonané mírové pokusy. Mù¾e mi nìkdo jmenovat s èistým svìdomím, nìjakou jinou osobu, která by si Nobelovu cenu míru zaslou¾ila víc ne¾ jedineèný Obama...?



Text a foto:Bøetislav Olšer


Další komentáøe, fejetony a ukázky z jeho knih najdete na: http://bretislav-olser.enface.cz 



Komentáøe
Poslední komentáø: 12.12.2009  18:57
 Datum
Jméno
Téma
 12.12.  18:57 Pavla To by si mìli v¹ichni neorasisté zavèasu uvìdomit
 12.12.  18:50 Pavla pripominka
 12.12.  18:47 Pavla sluzebnictvo
 12.12.  18:31 obr slu¾ebnictvo
 12.12.  17:59 Pavla cena za mir
 12.12.  17:49 Pavla Cena za mir
 12.12.  17:42 Pavla Cena za mir
 12.12.  14:55 Kopøiva.
 11.12.  15:52 obr v¹em
 11.12.  10:15 Ivo
 11.12.  10:04 imraL