Významné dny
Datum:
18.01.2025 09:40
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
18. ledna 1409 byl králem Václavem IV. vydán Dekret kutnohorský, jím¾ se upravilo hlasovací právo na pra¾ské univerzitì.
Èe¹i získali tøi hlasy, cizinci jeden hlas. Král si tak zajistil podporu univerzity na koncilu v Pise, zároveò svým rozhodnutím pøedal univerzitu pod kontrolu Husovy reformní skupiny.
Nìmeètí studenti a uèitelé opustili na protest Prahu.
***
Na vzniku dokumentu se podílel pøedev¹ím Jeroným Pra¾ský a Jan z Jesenice, pøední èlenové reformní skupiny na univerzitì. Podle dekretu obdr¾el èeský národ na univerzitì tøi hlasy, ostatní národy (saský, bavorský a polský) jeden. "Národy" na støedovìkých univerzitách byly spolky sdru¾ující studenty a eventuelnì profesory podle zemì jejich pùvodu. Èeský národ na pra¾ské univerzitì zahrnoval v¹echny studenty a profesory pocházející z Èech, Moravy (tedy i nìmecky hovoøící), Uher a Sedmihradska. Dekret se týkal pouze tøífakultního uèení, ne právnické univerzity.
Za dob husitství rozdìlila diskuse o Wyklifových spisech univerzitu na skupinu èeských mistrù kolem Husa, kteøí byli pro reformu, a na zahranièní (zvlá¹tì nìmecké) profesory, kteøí byli proti ní. Roku 1403 byl vìt¹inou nìmeckých hlasù vydán zákaz Wyklifova uèení - bylo prohlá¹eno za kacíøské. Napìtí mezi reformní skupinou slo¾enou pøedev¹ím ze èlenù èeského národa a ostatními mistry a studenty nadále rostlo a pøemìnilo se v otevøený boj o vliv na univerzitì.
Na jaøe roku 1408 se koneènì kardinálové dohodli na svolání koncilu do Pisy, kde se mìlo vyøe¹it pape¾ské schizma. K Pise upjal své nadìje i Václav IV., který doufal, ¾e se zde (skrze osobu novì zvoleného pape¾e) vyøe¹í i problém jeho znovuzískání titulu øímského krále, kterým se od roku 1402 tituloval i Ruprecht Falcký. Proto¾e se pra¾ský arcibiskup Zbynìk Zajíc z Hazmburka, stejnì tak jako Ruprecht Falcký stavìl na stranu øímského pape¾e Øehoøe XII., po¾ádal Václav IV. univerzitu, aby se k úèasti na koncilu v Pise vyjádøila. Doufal, ¾e podporou vá¾ené instituce posílí svùj hlas bìhem následujících jednání. Problémem se ukázal postoj právì nìmeckých mistrù a studentù, kteøí se ocitli v tì¾ké situaci. Studovali sice v Praze, ale po ukonèení studia mìli s nejvìt¹í pravdìpodobností smìøovat do Nìmecka, kde by se svým vzdìláním mohli najít uplatnìní. Zde by se ocitli pod pravomocemi Ruprechta Falckého, který jim nyní zaèal vyhro¾ovat, ¾e pokud se univerzita postaví na stranu Václava IV., budou muset v budoucnu poèítat s následky. Dal¹ím dùle¾itým aspektem vìci byl fakt, ¾e kancléøem univerzity byl pra¾ský arcibiskup.
Této situace tedy vyu¾ila reformní skupina a její zástupci Jeroným Pra¾ský a právník Jan z Jesenice (Hus se jednání neúèastnil, proto¾e v té dobì byl nemocný) odjeli do Kutné Hory (resp. na Toèník), kde v té dobì panovník pobýval a pokusili se získat, co se jen dalo. Jestli my¹lenka dekretu mìnícího hlasy na univerzitì pocházela od èeských mistrù èi od samotného panovníka, zùstává dodnes sporné. V pramenech se nìkdy uvádí, ¾e mistøi "byli pøekvapeni" a z toho se vyvozuje, ¾e se jednalo o okam¾itì uskuteènìný popud samotného Václava.
Dùsledkem této zmìny byl odchod nìmecké èásti profesorského sboru a studentù (celkem se jednalo o cca 800 osob) na univerzity ve Vídni, Krakovì, Heidelbergu, Kolínì nad Rýnem, Erfurtu a vedl k zalo¾ení nové univerzity v Lipsku. Solidárnì ode¹la i øada právníkù, pøesto¾e se jejich univerzity dekret netýkal. Do¹lo tudí¾ k poèe¹tìní pra¾ské univerzity a okam¾itému úbytku o 80% èlenù akademické obce.
Studenti, kteøí po této zmìnì opustili Karlovu univerzitu, ode¹li studovat jinam, nejèastìji do Lipska, èím¾ kvalita ¹koly fatálnì utrpìla. Zároveò byla ostentativnì i nadále bojkotována pedagogy i studenty z ciziny. (zdroj:www.vlassky-dvur.cz)
Datum:
16.01.2025 09:42
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
Dnes je Svìtový den pálivého jídla: 5 tipù proè jíst chilli!
Paprièky pálí jako èert, ale doká¾í zbavit v¹emo¾ných neduhù nebo chutì na sladké. A pozor, mù¾ete si jimi okoøenit sexuální ¾ivot! Dnes má pikantní jídlo svùj den, tak proè si ho nedopøát tøeba na obìd?
1. Bojuje s nemocemi
Paprièky obsahují kapsaicin, který napøíklad chrání proti rozvoji nádorových onemocnìní. Taky sni¾uje hladinu ¹patného cholesterolu a omezuje tvorbu tukových usazenin v tepnách. Øedí i krev a pøedchází tak vzniku trombózy, srdeèního infarktu a mozkové mrtvice. Masti s obsahem chilli se vyu¾ívají k léèbì revmatismu.
2. Pomáhá hubnout
Ostré chilli paprièky doká¾ou nakopnout metabolismus a¾ o 25 %. Pøijatou potravu pak spálíte mnohem rychleji a riziko, ¾e pøiberete, se sni¾uje. Ostré jídlo taky zahání chu» na mlsání, a to zvlá¹tì tuèných, slaných a sladkých pokrmù.
3. Sni¾uje bolest
Ostrá chu» ovlivòuje i vnímání bolesti. Pokud zaène být pálení v ústech nesnesitelné, spustí organismus poplach. Stejnì jako pøi tì¾kém poranìní produkuje více endorfinù, které vyvolávají euforickou náladu. Ostré jídlo pùsobí v tomto okam¾iku jako droga navozující pocit ¹tìstí.
4. Zlep¹uje sex
Chilli paprièky jsou pova¾ovány za pøírodní afrodiziakum díky schopnosti kapsaicinu stimulovat krevní obìh a tím prokrvit tìlo. Prokrvením pohlavních orgánù se následnì zvy¹uje jejich citlivost. Po po¾ití pokrmu obohaceného o chilli paprièky taky dochází ke zlep¹ení potence.
5. Posiluje imunitní systém
Chilli paprièky obsahují vitaminy A a C, karoten B, z minerálù draslík a vápník. Høejivé a povzbuzující úèinky chilli paprièek se pou¾ívají taky pøi nachlazení. Ameriètí vìdci zjistili, ¾e nosní sprej z paprièky potlaèuje zánìt v nosních dutinách a léèí tak chronickou rýmu.
Datum:
15.01.2025 10:36
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
15. leden 1559 - Al¾bìta I., korunována anglickou královnou
Al¾bìta I. z dynastie Tudorovcù, 1533-1603, od 1558 anglická královna; dcera Jindøicha VIII. a Anny Boleynové. Opírala se o obchodní kruhy a novou ¹lechtu, podporovala zámoøské objevy; spory se ©panìlskem vedly k anglo-¹panìlské válce 1587-1604. Spolu s anglikánskou církví vystupovala proti katolíkùm. Doba rozkvìtu umìní - al¾bìtinská renesance.
Al¾bìta se narodila jako dítì lásky krále Jindøicha VIII. a jeho tì¾ce vydobyté man¾elky Anny Boleynové. Bìhem pár let se v¹ak z rozmazlované princezny stalo nelegitimní dítì, které nemìlo nikdy získat anglický trùn. A pøece jí 15. ledna 1559 dosedla na hlavu královská koruna.
I kdy¾ král Jindøich VIII. oznaèil dceru za bastarda, dostalo se jí kvalitního vzdìlání i láskyplného prostøedí, kdy¾ se jí po otcovì smrti ujala Jindøichova poslední man¾elka Kateøina Parrová se svým mu¾em, který byl ale mnohem více okouzlen pùvaby mladé princezny ne¾ stárnoucí partnerky. Kdy¾ to Kateøina zjistila, musela Al¾bìta z domu. Thomas Seymour jí dokonce nabízel man¾elství, co¾ královská rada neschválila a nechala Seymoura rovnou popravit.
Nic nenasvìdèovalo tomu, ¾e právì Al¾bìta stane v èele zemì, dokud nezemøel její bratr a zanedlouho také bezdìtná sestra Marie. Pro odmítané dítì se najednou otevøela cesta na královský trùn.
Datum:
13.01.2025 09:49
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
12. ledna 2005 Evropský parlament drtivou vìt¹inou pøijal ústavu Evropské unie
Evropský parlament drtivou vìt¹inou pøijal historicky první ústavní smlouvu Evropské unie, podepsanou v øíjnu roku 2004 ¹éfy státù a vlád. Pro podporu ústavì se vyslovilo 500 ze 677 pøítomných poslancù, 137 bylo proti a 40 se zdr¾elo hlasování. Ze ètyøiadvaceti èeských europoslancù jich bylo pro jenom sedm. Proti se podle oèekávání postavili obèan¹tí demokraté, komunisté a nezávislí.
Datum:
08.01.2025 10:50
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
8. ledna 1949 byla v Moskvì byla zalo¾ena Rada vzájemné hospodáøské pomoci (RVHP). Èleny se staly státy sovìtského komunistického bloku.
Zalo¾il ji sovìtský diktátor Josif Stalin. Cíle znìly honosnì a nadìjnì, výsledky této organizace ale ji¾ tak radostné nebyly. Rada mìla slou¾it ke koordinaci hospodáøského vývoje èlenských státù a ke sbli¾ování úrovnì jednotlivých zemí, ve skuteènosti se ale jednalo o dal¹í nástroj kontroly Moskvy nad státy støední a východní Evropy.
Mezi zakládající státy patøilo Bulharsko, Èeskoslovensko, Maïarsko, Polsko, Rumunsko a SSSR. Èlenem byla i Albánie (1949-1962) a NDR (1950-1990). Mongolsko se pøipojilo v roce 1962, Kuba o deset let pozdìji a Vietnam v roce 1978. Od roku 1964 se práce nìkterých orgánù zúèastòovala Jugoslávie a na smluvním základì spolupracovala s RVHP i øada dal¹ích, v nìkterých pøípadech i nesocialistických státù (Finsko, Irák, Mexiko, Nikaragua, Mosambik, Angola, Etiopie a bývalá Jemenská lidovì demokratická republika).
Dùle¾itou roli pøi vzniku organizace hrálo hospodáøské embargo, které proti státùm s komunistickými re¾imy zaèaly uplatòovat demokratické zemì západní Evropy a USA. Zpoèátku Sovìtský svaz také usiloval o to, aby se rada stala protiváhou Organizace pro evropskou hospodáøskou spolupráci (OEEC), jejím¾ úkolem bylo øídit Marshallùv plán na obnovu Evropy po druhé svìtové válce.
Zprvu se èinnost RVHP omezovala jen na kontrolu obchodu èlenských zemí a na rozhodování o tom, kdo a komu má co prodat za ceny stanovené v pøevoditelných, av¹ak nekonvertibilních rublech, které platily pouze v rámci bloku. Na Èeskoslovensku se fungování RVHP podepsalo pøedev¹ím zamìøením na tì¾ký prùmysl. Pozdìji stoupl dùraz na vìt¹í integraci hospodáøství a vytvoøil se nadnárodní plánovací orgán. Proti tomu se ale postavilo Rumunsko, které bylo oznaèeno za pøevá¾nì zemìdìlský stát. Vnìj¹í pùsobnost RVHP zùstala omezená. Rada usilovala o spojení s Evropským spoleèenstvím (ES), spoleèná deklarace o navázání vztahù byla ale podepsána a¾ v èervnu 1988.
Pády totalitních re¾imù ve vìt¹inì èlenských zemích RVHP vedly k pøechodu na tr¾ní ekonomiku. Se závìrem roku 1990 také skonèilo mnohostranné zúètování v takzvaných pøevoditelných rublech (v platnosti od roku 1962). V èervnu 1991 byla na zasedání v Budape¹ti po 42 letech èinnosti, za úèasti delegátù z devíti signatáøských státù, kde Èeskoslovensko zastupoval ministr hospodáøství Vladimír Dlouhý, RVHP zru¹ena. Podepsaný protokol vstoupil v platnost 26. záøí 1991. Zdroj:https://ct24.ceskatelevize.cz
Datum:
07.01.2025 13:01
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
7. ledna - Charta 77
7. ledna 1977 - Novì vzniklé hnutí Charta 77 vydalo výzvu, aby vláda Èeskoslovenska dodr¾ovala lidská a obèanská práva. Komunistický re¾im proti èlenùm hnutí, mezi jeho¾ první mluvèí patøil Václav Havel, rozpoutal zbìsilou kampaò.
O Chartì 77 by se nikdo nemusel dozvìdìt. StB by s jejími signatáøi a mluvèími rychle zatoèila, kdyby se nepodaøilo její prohlá¹ení propa¹ovat do zahranièí a tam je publikovat.
Aèkoli Státní bezpeènost zatkla 6. ledna 1977 organizátory Charty 77 Václava Havla a herce Pavla Landovského a znemo¾nila jim pøedat Prohlá¹ení Charty 77 Federálnímu shromá¾dìní ÈSSR a dal¹ím institucím, nezabránila zveøejnìní Charty 77 o den pozdìji ve svìtovém tisku.
Dne 7. ledna 1977 informovalo o Chartì 77 nìkolik významných západních deníkù - americký The New York Times, francouzský Le Monde, nìmecký Frankfurter Allgemeine Zeitung, britské The Times èi italský Corriere della Sera.
Herec a disident Pavel Landovský popsal divokou automobilovou honièku se Státní bezpeèností poté, co ráno 6. ledna 1977 vyzvedl v bytì spisovatele Pavla Kohouta kuføík s prohlá¹ením, seznamem prvních 242 signatáøù a více ne¾ dvìma stovkami obálek.
"Tak jsme jeli a já jsem zatoèil zpátky jako do ulice majora Schramma a proti mnì dvì auta a u¾ mì tlaèily. Tak jsem pøehodil zpátky a øikám: "To je¹tì stihnu vycouvat a ujet," couval jsem dozadu a auta v protismìru mì namáèkly. Tak jsem øikal: "Tak hovno." Tak jsem zaklap ty dveøe, a u¾ zaèala bu¹enice. "Jménem republiky, jménem národního výboru" nebo "rolnicko-dìlnické vlády otevøete!" Havel ¹ahal, ¾e to otevøe. Øikám: "Vyser se na to! Vidí¹ ty rány? A¾ si votluèou klouby, tak to otevøem. Ale teïka to pude v¹ecko do dr¾ky, podivej se, jak jsou nasraný"...
Kdy¾ dveøe otevøel, vidìl vod Havla jenom podrá¾ky. Toho vytáhli jak koberec. A u¾ ho cpali do nìjakýho auta. A já jsem se zapøel, ¾e nepudu, a øval jsem do toho nesmyslnou vìtu: "Znám svoje práva, znám práva øidièe motorového vozidla! Nejdøív zaparkuju." Co¾ je zarazilo, nevìdìli, jestli nás maj zastøelit, nebo co.
Vykøikujícího Landovského poznávali lidé a komentovali to vìtami: "Pan Landovský u¾ zase filmuje!" Zatèené odvezli do Bartolomìjské.
"Zaèali nás vyslýchat, dokonce nás stra¹ili. Dìlal jsem je¹tì ¹a¹kárny a voni se zaèali smát, to nevydr¾eli - ty nejvìt¹í papalá¹i estébácký. Po pùlnoci nás zase pustili, proto¾e Kohout rozkecal v¹em cizím médiím, ¾e jsme zatèený," popsal Pavel Landovský.
Policie pøitom zabavila v¹echny lístky s podpisy prvních 242 signatáøù (jeden svùj podpis odvolal). Díky tomu, ¾e se staly souèástí vy¹etøovacího spisu, se zachovaly a dnes jsou souèástí v Archivu bezpeènostních slo¾ek MV ÈR nejen jako dokumenty k významné historické události, ale i jako unikátní sbírka podpisù - napøíklad nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta, básníka a výtvarníka Jiøího Koláøe, filosofa Jana Patoèky, prezidenta Václava Havla, zpìvaèky Marty Kubi¹ové, filmového re¾iséra Pavla Juráèka a øady dal¹ích významných osob.
K úspìchu pomohla Chartì 77 na samém poèátku metoda bì¾nì pou¾ívaná tajnými agenty. Za ¾eleznou oponu text prohlá¹ení dostala Ilona Drummová ve své pamìti.
Zásluhu na jejím dal¹ím roz¹íøení mìli spisovatel Pavel Kohout a nìmecký diplomat Hans-Peter Riese, který byl v roce 1973 vyho¹tìn z Èeskoslovenska kvùli tomu, ¾e "umo¾òoval èeským umìlcùm vystavovat v západním Nìmecku a ©výcarsku a spisovatelùm uveøejòovat rùzné hry a knihy".
Právì na nìj si vzpomnìl Pavel Kohout na jedné z utajených schùzek zakladatelù Charty 77, kdy¾ pøemý¹leli, jak Prohlá¹ení Charty 77 publikovat v zahranièí.
V Praze na konci roku 1976 pobývala na vánoèní náv¹tìvì Ilona Drummová, která byla provdaná do Bavorska. Kohout jí pøedlo¾il text Charty 77, aby se ho nauèila nazpamì». Státní bezpeènost tak nemìla ¹anci pa¹ování dokumentu za hranice odhalit.
V Nìmecku se Drummová se¹la s Riesem a text mu nadiktovala. On pak obvolal své známé novináøe z evropských deníkù, se¹el se s nimi a prohlá¹ení jim pøedal.
Dne 7. ledna 1977 tak vy¹lo souèasnì v listech New York Times, Le Monde, Corriere de la Serra, Frankfurter Allgemeine Zeitung a dal¹ích. Západní svìt se dozvìdìl, ¾e se totálnì znormalizované Èeskoslovensko zaèíná obèansky probouzet a usilovat o znovunabytí základních lidských a obèanských práv. Zdroj:www.pametnaroda.cz
Datum:
06.01.2025 12:12
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
6. ledna - Tøíkrálová deklarace
Tøíkrálová deklarace byla prohlá¹ením generálního snìmu èeských poslancù øí¹ské rady, zemských snìmù historických èeských zemí se spoluúèastí pøedstavitelù èeské kultury ze dne 6. ledna 1918, po¾adující autonomii pro Èechy a Slováky a jejich spojení v jeden státní celek v rámci Rakousko-Uherska.
Slavnostní prohlá¹ení èeských poslancù vídeòské øí¹ské rady a zemských snìmù historických zemí Èeského království z 6. 1. 1918, formuluje cíle národnì osvobozeneckého boje èeského a slovenského národa za první svìtové války. Reagovala na jednání o mír v Brestu Litevském, odvolávala se na zásadu sebeurèení národù, prosazovanou sovìtským Ruskem a po¾adovala, aby budoucí mírová konference uznala právo na sebeurèení dosud nesvobodných národù, jmenovitì pak utlaèovaných národù Rakousko-Uherska.
Deklarace èeských poslancù na Øí¹ské radì a zemských snìmech proti postupu Rakousko-Uherska pøi brestlitevském mírovém jednání:
Ve ètvrtém roce hrozné války svìtové, je¾ si vy¾ádala nesmírných obìtí na ¾ivotech a statcích národù, dìjí se první pokusy o mír. My Èe¹tí poslanci rady øí¹ské, je¾ byla rozsudky nepøíslu¹ných vojenských soudù zbavena rady svých èlenù slovanských, a zároveò my èe¹tí poslanci rozpu¹tìného a dosud neobnoveného snìmu království èeského jako¾ i po celou dobu války nesvolávaného snìmu markrabství moravského a neobnoveného snìmu vévodství slezského, jako zvolení zástupcové národa Èeského, zdùrazòujíce ve¹kerá prohlá¹ení èeského poselstva na radì øí¹ské, jsme povinni urèitì a jasnì za lid èeský a za porobenou a politicky umlèenou vìtev slovenskou v Uhrách vyznaèiti svoje stanovisko k nové úpravì pomìrù mezinárodních. Kdy¾ èe¹tí poslanci obrozeného národa na¹eho promluvili za války francouzsko-nìmecké o mezinárodních otázkách evropských, prohlásili v memorandu svém dne 8. prosince 1870 slavnostnì:
"V¹ichni národové, a» velcí, a» malí, mají rovnaké právo sebeurèení a rovnost jejich má stejnì setøena býti. Jen z uznání rovnoprávnosti a ze vzájemné vá¾nosti svobodného sebeurèení v¹ech národù mù¾e vykvésti pravá jejich svoboda a bratrství, v¹eobecný mír a pravá lidskost."
My poslancové národa èeského, vìrni jsouce i dnes tìmto zásadám svých pøedchùdcù, s radostí jame pozdravili, ¾e dnes v¹echny ony státy, které jsou zalo¾eny na zásadách demokracie, válèící i neutrální, pokládají stejnì s námi toto svobodné sebeurèení národù za záruku trvalého míru v¹eobecného.
Nové Rusko pøi pokusu o mír v¹eobecný vlo¾ilo do stì¾ejních podmínek mírových zásadu sebeurèení národù tak, aby národové svobodnou volbou rozhodovali o svém ¾ivotì a usnesli se, chtìjí-li vybudovati stát samostatný, èi tvoøiti státní celek ve spolku s národy jinými. Naproti tomu prohlásil zástupce Rakousko-Uherska jménem ¹tyøspolku, ¾e otázka sebeurèení onìch národù, které dosud nemají své státní samostatnosti má býti øe¹ena v ka¾dém státe cestou ústavní. Vzhledem k tornu jsme za Èeský národ povinni prohlásiti, ¾e toto stanovisko zástupce Rakousko-Uherska není stanoviskem na¹ím. My jsme se naopak ve v¹ech svých projevech a návrzích, tomuto øe¹ení vzpírali, je¾to po nesèetných trpkých zku¹enostech na¹ich neznamená ono nic jiného ne¾li úplné zamítnutí zásady sebeurèení národù. Trpce ¾alujeme, ¾e národ ná¹ byl zbaven své samostatnosti státoprávní i svého práva sebeurèení umìlými øády volebními, vydán nadto panství nìmecké men¹iny a nìmecké centralistické byrokracie. Slovenská vìtev na¹e stala se pak obìtí brutálnosti maïarské a neslýchaného násilníctví ve státe, jen¾ pøece v¹echny zdánlivì konstituèní formy zùstává nejtemnìj¹ím koutem Evropy a v nìm¾ národové nemaïar¹tí, tvoøící vìt¹inu, jsou panující men¹inou týráni a hubeni, od kolébky odnárodòováni, zùstávajíce takøka beze v¹eho zastoupení na snìmu i úøadech, bez veøejných ¹kol a bez volnosti ve ¹kolách soukromných.
Ústava, na ni¾ se odvolává zástupce Rakousko-Uherska, znetvoøila i spravedlnost v¹eobecného práva hlasovacího, rozmno¾iv¹i v rakouské radì øí¹ské zpùsobem umìlým poèet mandátù nìmecké men¹iny a celá její bezcennost pro svobodu národù objevila se a¾ køiklavì jasnì v krutém vojenském absolutismu po dobu války. Ka¾dý poukaz na tuto ústavu znamená proto ve skuteènosti jenom odmítnutí práva sebeurèení, vydání v plen v¹ech národù v Uhrách, kde jest ústava jen nástrojem nejbezohlednìj¹ího panství oligarchie nìkolika rodù maïarských, jak to bylo znovu potvrzeno novou pøedlohou o volebnì reformì. Národ ná¹ tou¾í se v¹emi demokraciemi svìta po míru v¹eobecném a trvalém. Jest si v¹ak plnì vìdom pravdy, ¾e trvalým mù¾e státi se jenom mír takový, který odstraní staré køivky, brutální moc pøevahy zbraní jako¾ i nadpráví státù a národù nad národy druhými - mír takový, který zabezpeèí samostatný rozvoj národùm velkým i malým a osvobodí zejména ony národy, kteøí stenají dosud pod cizí nadvládou. Proto také toto právo na svobodný ¾ivot národní a sebeurèení národù a» malých èi velkých a jakékoliv pøíslu¹nosti státní, musí býti základem pøí¹tího práva mezinárodního, zárukou míru a pøátelského sou¾ití národù i velkým statkem ideálním, který si lidstvo vydobude z hrùz svìtové války.
My, poslancové národa èeského, prohla¹ujeme, ¾e mír, který by národu na¹emu nepøinesl spravedlnost a svobody, nemohl by pro nìj býti mírem, nýbr¾ jen poèátkem nového mohutného a dùsledného zápasu za státní samostatnost, v nìm¾ by národ ná¹ napjal ve¹keré své síly hmotné i mravní a¾ do krajnosti a v tomto bezohledném boji neustal by a¾ do ¹»astného konce.
Národ ná¹ se hlásí o tuto svou samostatnost, opíraje se o své historické právo státní a jsa v¹ecek prodchnut vøelou touhou, aby ve svobodné soutì¾i s jinými národy svobodnými a v svém státì svrchovaném, plnoprávném, demokratickém, sociálnì spravedlivém i na rovnosti v¹eho obèanstva vybudovaném a v hranicích historických zemí a sídel svých a své vìtve slovanské pøispìti mohl k novému velkému rozvoji lidstva, zalo¾enému na volnosti a bratrství pøiznávaje v tomto státì národním men¹inám plná, rovná práva národní.
Vedeni jsou tìmito zásadami protestujeme slavnostnì proti odmítání práva sebeurèení národù pøi jednání mírovém a ¾ádáme, aby ve smyslu práva toho zabezpeèena byla v¹em národùm, tedy i na¹emu, úèast a plná volnost obhájiti svých práv na mírovém kongresu. Zdroj:www.moderni-dejiny.cz
Datum:
04.01.2025 09:02
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
4. leden - Svìtový den Braillova písma
4. ledna 1809 se nedaleko Paøí¾e narodil Louis Braille, jeho¾ jméno si celý svìt spojuje s písmem pro nevidomé. Právì den jeho narození je dnes pøipomínán coby Svìtový den Braillova písma.
®ivotní pøíbìh tohoto mu¾e stojí za to si pøipomenout.
Louis Braille vyrùstal v chudých pomìrech. Byl ètvrtým dítìtem sedláøe v obci Coupvray a od narození byl slabý a èasto nemocný. Zrak mu nicménì slou¾il skvìle, dokud nedo¹lo k osudové nehodì roku 1812. Zvídavý chlapeèek si chtìl vyzkou¹et otcùv nù¾, ten mu ale zajel do oka. Dostal infekci, která se pøenesla i do druhého oka a malý Louis postupnì oslepl.
Objev, díky kterému známe jeho jméno, uèinil v pouhých patnácti letech. Geniální nápad Louis dostal, kdy¾ ¹kolu, na které studoval, nav¹tívil star¹í vojenský kapitán. Ten pro zajímavost ¾áky seznámil se starým a u¾ nepou¾ívaným systémem noèního psaní. Systém byl vytvoøen pro vojáky, aby bìhem le¾ení v zákopech mohli pøijímat zprávy i za hluboké tmy.
Ne¹ikovný systém zalo¾ený na soustavì dvanácti reliéfních bodù Brailla zaujal. Do¹lo mu, ¾e staèí pouhých ¹est bodù k tomu, aby bylo mo¾no najít individuální znak ke ka¾dému písmenu abecedy. Zjevnì mìl povìdomí o dvojkové soustavì, tedy èíselné soustavì vyu¾ívající pouze hodnot 0 a 1 (dnes dobøe známé napøíklad "aj»ákùm").
Braille se pøihlásil na ústavní soutì¾ a vyhrál. Celosvìtový úspìch ale byl je¹tì pøíli¹ daleko. K novince uèitelé na ústavu pøistupovali s despektem. Teprve dal¹í experimenty s latinkou i jinými druhy písma prokázaly, ¾e Braillovo písmo bude slepcùm skvìle slou¾it. První kniha psaná Braillovým písmem vychází v roce 1837, v roce 1854 bylo písmo ve Francii v¹eobecnì pøijato. Zakrátko se se¹el mezinárodní kongres pro zlep¹ení situace nevidomých a hluchých a ten ustanovil, ¾e písmo zaène být pou¾íváno mezinárodnì.
Toho se ale sám objevitel nedo¾il. Louis Braille strávil vìt¹inu dospìlého ¾ivota coby uèitel ve slepeckém ústavu, av¹ak v relativnì mladém vìku onemocnìl tuberkulózou a nakonec jí podlehl ve vìku 43 let dne 6. ledna 1852.
Co je tedy Braillovo písmo? Jde o systém psaní zalo¾ený na principu plastických bodù vyra¾ených do podkladového materiálu. Ètenáø body vnímá hmatem.
Jak ji¾ bylo napsáno, jde o netradièní pøíklad binárního kódu. Ka¾dý znak je zapsán do møí¾ky ve tvaru obdélníku 2×3. V ka¾dém ze ¹esti pomyslných políèek vypouklý bod buï je, nebo není. Pokud napøíklad je jediný plastický bod nahoøe vlevo a ve zbytku møí¾ky nic není, jde o znak A. Pokud jsou zde tøi plastické body v levé èásti møí¾ky, zatímco na pravé stranì møí¾ky není ¾ádný bod, pak je to znak L. A tak dále...
Braillovo písmo umo¾nilo tisícùm slepcù znovu zaèít èíst. Tento systém je roz¹íøený na celém svìtì, setkáváme se s ním takøka na denním poøádku: napøíklad ve výtazích nebo na informaèních cedulích. (Zdroj: www.pharmapoint.cz)
Datum:
31.12.2024 14:10
Od:
LenkaP (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
29. prosinec - Mezinárodní den biodiverzity
Tento den pøipomíná význam biologické rozmanitosti, tedy pøírodního bohatství Zemì zahrnující rozmanitost v¹ech genù, druhù a ekosystémù.
Rozmanitá, na biodiverzitu bohatá pøíroda je v mnoha ohledech velmi atraktivní a proto láká více turistù. Je prokázáno, ¾e za odpoèinkem jezdí turisté z 50 % do oblastí se znaèným pøírodním bohatstvím. Zvý¹ený zájem turistù o pøírodì blízká a atraktivní místa s sebou ale pøiná¹í i negativní dopady, které jsou spojeny zejména s nadmìrnou zátì¾í prostøedí v dùsledku pøíli¹ vysokého poètu náv¹tìvníkù. Na druhou stranu cestovní ruch mù¾e pøímo pøispìt k ochranì cenných pøírodních oblastí a stanovi¹» prostøednictvím rùzných aktivit, a» u¾ se jedná o zaji¹tìní finanèních prostøedkù napø. z výbìru vstupného, vyu¾ívání rekreaèních aktivit pro management urèitých typù stanovi¹» èi zvy¹ování povìdomí o významu biodiverzity prostøednictvím rozvinuté informaèní infrastruktury.
Ke zvý¹ení ochrany biologické rozmanitosti je tøeba zvednout zájem o ni u co nej¹ir¹í veøejnosti, proto¾e doslova ka¾dý mù¾e svým zpùsobem pøispìt a zapojit se. V mìstském prostøedí napø. vytváøením tzv. komunitních zahrad, pìstování vèel èi participaci ve spolcích a sdru¾ení, které se zamìøují na ochranu èeské fauny a flory.
Datum:
22.12.2024 12:51
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
21. prosinec 202è - Zimní slunovrat
Vèera nastal zimní slunovrat. Je dnem, kdy je den nejkrat¹í a noc nejdel¹í. Od této chvíle se u¾ dny prodlu¾ují a denního svìtla pøibývá.
Zimní slunovrat (latinsky solstitium) neboli první zimní den je dnem, kdy Slunce vstoupuje do znamení Kozoroha. V roce 2024 nastal zimní slunovrat 21.12. v 10:21 hodin.
Datum zimního slunovratu se mìní. Posun data zimního slunovratu (podobnì jako letního slunovratu) je zpùsoben tím, ¾e na¹e planeta neobíhá kolem Slunce po pøesnì kruhové dráze, nýbr¾ po dráze mírnì eliptické.
V dùsledku této odchylky od kruhové dráhy se vzdálenost Zemì od Slunce mìní. Nerovnomìrnosti v pohybu Zemì kolem Slunce mají za následek to, ¾e roèní doby nemají stejného trvání i to, ¾e léta na ji¾ní polokouli jsou teplej¹í (a krat¹í) ne¾ na polokouli severní a naopak zimy jsou tam del¹í a chladnìj¹í ne¾ zimy na polokouli severní.
Datum:
20.12.2024 13:16
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
20. prosinec - Mezinárodní den lidské solidarity
Právì pro¾íváme adventní období, blí¾ící se Vánoce jsou v¹udypøítomné, nìkteré jejich aspekty jsou poznamenané souèasnou zvlá¹tní dobou, jiné zùstávají stejné. Ka¾dý èlovìk má své vlastní zvyklosti, nìkomu vyhovuje vánoèní shon, jinému zase klid se zapálenými svíèkami na adventním vìnci. Lidé mají snahu se setkávat, pobývat spolu, nìkdy je to jediná pøíle¾itost za rok, kdy se rodiny scházejí v ¹irokém kruhu.
Na 20. prosince pøipadá Mezinárodní den lidské solidarity. Byl vyhlá¹en teprve v roce 2005 a je tedy jedním z nejmlad¹ích, který OSN vyhlásilo. Nabízela by se otázka, zda jsme jako spoleènost velmi solidární, a proto na to máme i den nebo jsme naopak solidární málo a potøebujeme si to pøipomínat speciálním dnem. Zase bude asi platit, ¾e jak kdo.
Kolem sebe mù¾eme myslím zaznamenat dostatek materiální solidarity. Jak je to ale s tou psychickou, lidskou? Senioøi se èasto cítí osamìlí, neu¾iteèní. Tak, jak se døíve na svátky tì¹ili, proto¾e znamenaly volno a trochu klidu, dnes jim nìkdy pøipadají právì volno a klid nekoneèné.
Co mù¾eme udìlat, aby tomu tak nebylo? Pokud to jde, nenechejme seniory o Vánocích samotné. Obdarujme je svým èasem, sebou samými. Na dotaz, co by si pøáli k Vánocùm, senioøi nejèastìji odpovídají, ¾e zdraví a ¹tìstí pro své blízké a èas, který by s nimi mohli trávit.
Èas a blízkost. Spoleèné trávení èasu lidí, kteøí ji¾ dlouho ¾ijí ve svých domácnostech a mají své zvyklosti, mù¾e být hezké a nároèné zároveò. Nìkolik typù bramborového salátu, tøi rybí polévky, ta jediná mo¾ná výzdoba ¹tìdroveèerního stolu, talíøe atd. Zkusme si vìdomì øíci, ¾e tohle není to dùle¾ité. Èas a blízkost.
Buïme tolerantní, k sobì i seniorùm. Slýchám námitku, ¾e oni (senioøi), také nejsou tolerantní nebo bìhem svého ¾ivota nebyli. Mù¾e to tak být. Ve vzájemných vztazích musí ale i s tolerancí nìkdo zaèít. Oblíbená a zároveò i pravdivá vìta, se kterou pracují psychoterapeuti je, ¾e mìnit mù¾eme pouze sebe samotné, ne ostatní. Jednoduché, v praxi samozøejmì slo¾ité. Blí¾í se ale Vánoce, tak to zkusme. Èas, blízkost a tolerance.
Zdroj:https://neztratitsevestari.cz
Datum:
18.12.2024 08:01
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
18. prosinec - Mezinárodní den migrantù
Vyhlásila jej OSN v roce 2000. Den migrantù má pøispìt ke zlep¹ení ¾ivotních podmínek migrantù a jejich zrovnoprávnìní.
Od nepamìti lidí migrují. Nìkteøí s cílem najít práci nebo lep¹í ¾ivobytí, pøipojit se k rodinì nebo studovat. Jiní migrují, proto¾e je z domova vyhnal konflikt, pronásledování nebo terorismus. Lidé hledají nová útoèi¹tì i kvùli mìnícím se klimatickým podmínkám a pøírodním pohromám.
V jiné zemi, ne¾ zemi pùvodu, dnes ¾ije rekordní poèet lidí. V loòském roce dosáhl poèet migrantù 272 milionù, o 51 milionù víc ne¾ v roce 2010. Mezinárodní migranti tvoøí 3,5 % svìtové populace. V roce 2000 to bylo 2,8 % a v 2010 je¹tì o pùl procenta ménì.
Mnoho lidí migruje, proto¾e chce, ale mnozí jiní musí. 1 % lidstva ¾ije mimo domov nucenì. Témìø 80 milionù lidí hledá útoèi¹tì na jiných místech své zemì nebo v zahranièí kvùli válce, násilí nebo pronásledování. Za jedinou dekádu se jejich poèet zvojnásobil. (zdroj:www.osn.cz)
Datum:
17.12.2024 07:13
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
17. prosince 1903 poprvé vznesl do vzduchu první aeroplán. Øídil jej Orville Wright. O tom, kdo z bratøí poletí první, rozhodl hod mincí. Zaèaly tak dìjiny letectví.
"Kdyby Bùh chtìl, abychom létali, dal by nám køídla," tvrdil biskup metodistické církve Milton Wright.
Jeho synové Orville a Wilbur se ale bo¾í vùli a otcovu pøesvìdèení vzepøeli. Nìkolik let experimentovali s kluzáky ze smrkového døeva. Pak pøidali dvì vrtule vrtuli a motor o výkonu 12 koní a 17. prosince 1903 poblí¾ mìsteèka Kitty Hawk v Severní Karolínì uskuteènili první øízený motorový let. Proto¾e pøed pøedchozím nepodaøeným pokusem vyhrál hod mincí urèující kdo poletí Wilbur, stal se tentokrát zku¹ebním pilotem Orville. V 10 hodin a 35 minut tak jako jako první èlovìk v motorem pohánìném letadle vzlétl on.
Letìl 12 vteøin a pøekonal celých 35 metrù. Nejdel¹í let dne se ale podaøil Wilburovi. Kolem poledne se vznesl k nebi on a bìhem 57 vteøin urazil pøes dvì stì ¹edesát metrù. Bohu¾el pøi pøistání urazil také pøední rám a historické létání tím skonèilo a pro tento letoun bohu¾el i nadobro. Silný poryv vìtru následnì celý letoun otoèil na "záda" a znièil jej. Ten u¾ tak nikdy neletìl.
Ani let samotný neskonèil velkou slávou. Tøeba List Dayton Journal, který bratøi o svém úspìchu informovali, odmítl zprávu zveøejnit. "Lety jsou pøíli¹ krátké na to, aby byly dùle¾ité."
Pøekotný vývoj letectví tím v¹ak byl odstartován a netrvalo to ani 16 let, kdy letadlo tì¾¹í ne¾ vzduch pøeletìlo Atlantik.
A dnes? Létání je bì¾nou souèástí na¹eho ¾ivota. Létáme na dovolenou nebo jen tak na Vyhlídkové lety letadlem nebo vrtulníkem a ka¾dý, kdo jen trochu chce si mù¾e zkusit i pilotování. My Vám víc ne¾ rádi tenhle zá¾itek dopøejem, a» u¾ si chcete vyzkou¹et jaké to je být pilotem letadla nebo pilotem vrtulníku. (Zdroj: www.leteckezazitky.cz)
Datum:
16.12.2024 12:27
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
16. prosince 1773 - Bostonské pití èaje
16. prosince 1773 ameriètí osadníci pøevleèení za indiány svrhli v Bostonu do moøe balíky èaje na protest proti vý¹i daní ulo¾ených britskou korunou.
Tato akce byla pøedehrou války za nezávislost kolonií na Británii. Incident bývá oznaèován jako "bostonské pití èaje".
Datum:
15.12.2024 13:42
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Název:
Re: Významné dny
15. prosince 1961 Soud v Jeruzalémì vynesl rozsudek smrti nad nacistou Adolfem Eichmannem. Eichmann byl ¹éfem operace, která mìla za úkol vyhlazení evropských ¾idù za 2. svìtové války
V dubnu 1961 se dostal autor plánu vyhladit evropské ¾idy Adolf Eichmann pøed spravedlnost. Jeruzalémský tribunál se tehdy konal za mimoøádné pozornosti svìta a ukázal na nové detaily holocaustu. Pro Eichmanna skonèil soud popravou. Dodnes je to jediný trest smrti vykonaný v Izraeli civilním soudem.
Soud zaèal v budovì jeruzalémského kulturního centra. Za mimoøádných bezpeènostních opatøení a zájmu svìtových médií vyslechl 112 svìdkù, pøevá¾nì ®idù, kteøí mìli ¹tìstí, ¾e nacistický holocaust pøe¾ili.
Stejnì jako norimberský tribunál o mnoho let døív poslou¾il i proces v Jeruzalémì k odhalení rozsahu nacistických zvìrstev. Ka¾dý den svìdci vypovídali o plynových komorách, hromadném støílení i spalování mrtvol.
V prùbìhu procesu hlídali Eichmanna v pøísnì støe¾ené Ajalonské vìznici ©alom Nagar. Kdy¾ byl vynesen verdikt, který nacistického funkcionáøe odsuzoval za zloèiny proti lidskosti, stal se ©alom Nagar zároveò rukou spravedlnosti i odvety. Eichmannovo tìlo bylo po popravì spáleno a popel rozptýlili v mezinárodních vodách Støedozemního moøe.
A¾ do své smrti neprojevil Eichmann lítost nad svými zloèiny. O milost ale po¾ádal, ruènì psaný dopis v nìmèinì byl datován dva dny pøed Eichmannovou popravou. V ¾ádosti se hájil tím, ¾e pøi budování vra¾edné ma¹inérie takzvaného koneèného øe¹ení pouze následoval rozkazy. Izraelský soud podle nìj zvelièil jeho roli.
Eichmann se narodil 19. bøezna 1906 v Solingenu v Porýní. Èlenem Hitlerovy NSDAP se stal v roce 1932, "¾idovskou otázkou" se v rámci SS zaèal zabývat o dva roky pozdìji. Po obsazení Rakouska v roce 1938 byl poslán do Vídnì, kde zalo¾il ústøednu pro ¾idovské vystìhovalectví, o rok pozdìji stál u zalo¾ení podobné ústøedny v Praze.
Eichmann zaèal organizovat zatýkání a postupnì i pøesuny ®idù do koncentraèních táborù. Po rozpoutání války stoupl výraznì jeho vliv, kdy¾ byl jmenován do èela pøesídlovacího referátu Gestapa. Významnou roli hrál pøi pøípravì konference ve Wannsee v lednu 1942, jejím¾ hlavním cílem bylo koordinovat "koneèné øe¹ení" ¾idovské otázky. Vrcholem èinnosti tohoto "organizaèního génia" byla v roce 1944 deportace 440 tisíc maïarských ®idù do Osvìtimi.
zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz