Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Doubravka,
zítra Ilona.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Sluneèní brýle
 
Pro nìkoho tvoøí sluneèní brýle jen ozdobu, ale spíše bychom je mìli brát jako potøebu.  Umíte si vybrat ty správné?
 
A¾ desetinásobný rùst zájmu o ochranu zraku prostøednictvím sluneèních registrují v posledních letech optici. Mají z toho radost, stejnì jako z pronikavého zvýšení kvality tìchto výrobkù. Jediná vráska zùstává na èele spotøebitelù, proto¾e úmìrnì s kvalitou v tomto období vrostla i cena sluneèních brýlí. Investice do ochrany oèí se však vyplatí. Ale vybrat kvalitní a módní sluneèní brýle je témìø vìda. Pøed deseti lety byl nejvìtší problém rozlišit, zda brýle mají èi nemají UV filtr. Zejména cenovì lákavé zbo¾í na tr¾ištích bylo bez záruky, i kdy¾  mìlo nálepku, ¾e filtr je do potøebných 400 nanometrù. Papír však snese všechno, oèi ale ne. Ka¾dý však pochopí, ¾e reklamace takového zbo¾í patøila pouze do oblasti teoretické.
 
Pozor také ve stínu
O nutnosti pou¾ívat sluneèní brýle by vás mìla pøesvìdèit tato fakta:
Ultrafialové záøení mù¾e procházet èirým prostøedím oka a¾ na sítnici a poškozovat pøi tom jednotlivé partie oka. Sítnice je sice èásteènì chránìna svým pigmentem, ale tato schopnost není tak silná u mladistvích zhruba do 20 let vìku. Jejich "mladá" oèní èoèka je pro svìtlo dokonale propustná, a proto pohlcuje jen kolem 80 procent UV záøení. V dospìlém vìku propustnost pro paprsky UV záøení klesá.
Všeobecnì je nutná ochrana zraku pomocí brýlí s UV filtrem celoroènì, a to nejen na pøímém slunci, ale pozor - i ve stínu. Zde UV záøení pùsobí o to zrádnìji, ¾e èlovìk není varován pøímým sáláním slunce a situaci podcení. Odra¾ené paprsky jsou však všudypøítomné!
 
Filtr není problém
Odborníci tvrdí, ¾e situace se v tomto smìru výraznì zlepšila a na sluneèní brýle bez UV filtru narazíme jen zøídka - pøi doprodávání nìjakých starých zásob. Tento artikl bychom však mìli poznat, proto¾e nebude dobovì módní. Pøesto místo na tr¾ištì, do drogerie nebo hypermarketu, by pøi nákupu sluneèních brýlí mìly naše kroky spíše vést do speciálních prodejen s oèní optikou. Èeká nás tu kvalifikovaný personál, širší a kvalitnìjší sortiment a zejména záruka servisu a slu¾eb. Zde nám také za mírný poplatek  vìtšinou ovìøí, zda námi vlastnìné brýle mají UV filtr a podle toho se mù¾eme dále rozhodovat.
 
Øidièi, pamatujte, ¾e pøi výbìru sluneèních brýlí na vás èeká nìkolik nástrah:
* Jednou z nejhorších je, ¾e levné zbo¾í mù¾e "vyrábìt" tzv. dioptrický efekt, kterému se øíká projekèní vada. V jejím nejvá¾nìjším dùsledku mù¾e být námi vidìný pøedmìt mù¾e být jinak vnímán. Co to znamená napøíklad pro øidièe, není tøeba rozebírat. Proto v nìkterých státech se pro øízení musí u¾ívat pouze brýle odpovídající urèitým normám. Jinak v pøípadì nehody mù¾e být se øidièem zle. Právì nyní v dobì dovolených je dobré vìnovat této zdánlivé malièkosti velikou pozornost.
* Zrádný mù¾e být i odraz paprskù. Brýle pùsobí jako zrcadlo. Tady u¾ nebezpeèí neèíhá jen na øidièe, ale ka¾dého u¾ivatele této pomùcky. Brýle s antireflexní vrstvou rozhodnì nese¾eneme v tr¾nicích a za výhodnou cenu. Kupovat bychom je mìli u optika, dají se zhotovit i na zakázku. Tento po¾adavek se dá kombinovat i pro spoustu lidí s nutností zabudování dioptrických skel. Na takové zbo¾í si v obou pøípadech musíme pøipravit ponìkud vìtší finanèní èástku..
 
Barva a obrouèky
Nemile nás mohou pøekvapit i pou¾ité obrouèky. Nekvalitní se mohou deformovat èi lámat. Ještì horší je, kdy¾ nám kovové obrouèky zpùsobí ko¾ní alergie, které nám doká¾í znepøíjemnit  dovolenou. Výhodnìjší je kupovat brýle v plastových obrouèkách, které navíc zabraòují odìru skel, proto¾e ta jsou do nich zapuštìna. O sklech je tøeba vìdìt, ¾e tento výraz není zcela na místì. Optici dnes ji¾ toti¾ doporuèují do sluneèních brýlí plastová "skla". Jejich pøedností je pevnost a u¾ití do extrémních podmínek.
 
Samotná barva skel je jedním z hlavních podnìtù, podle kterých brýle zákazník vybírá. Nemìli bychom však podlehnout svodùm módních pastelových barev. Ty sice dobøe vypadají, mohou však zpùsobovat nepøíjemné odrazy èi subjektivní zjasnìní. Zdravotnì mohou mít tyto vlastnosti negativní dopad na sítnici. Optimální je podle optikù vyvá¾ený šedozelený odstín. Ani hodnì tmavé brýle nejsou dobré. Mohou nám zpùsobit oslabení schopnosti adaptace na svìtlo, kdy¾ brýle sundáme.
 
Zrada èíhá na tr¾ištích
Na našem trhu mù¾eme najít sluneèní brýle asi dvaceti znaèek, ale také neznaèkové zbo¾í. Pro dobrý nákup je tøeba vyhledávat znaèkové výrobce, a to se zbo¾ím, se kterým máme pøíjemnou zkušenost. To platí i pro pøípad, ¾e zvláš» budeme kombinovat sestavu ze skel a obrouèek. Na tr¾ištích mù¾eme vzhledovì pomìrnì luxusní sluneèní brýle koupit za pakatel. Navíc nás pøekvapí lísteèek s deklarací po¾adovaných údajù, obranyschopností do 400 nanometrù a èlenìní do skupin:
 
0 = komfort - preferuje se vzhled,
 l = pro slabé sluneèní záøení,
2 = støední sluneèní záøení,
3 = velmi silné záøení - nevhodné pro øidièe.
 
Zkušenosti specialistù napovídají, ¾e deklarovaný UV filtr ve zbo¾í s nejvìtší pravdìpodobností bude. Výbìr designu je vìc ka¾dého, ale dìlení do skupin je zøejmì obchodnický trik, který "staví" na pouhém zabarvení skel. Koneènì, co bychom chtìli za jednu nerozlišenou cenu!
 
Víte o UV záøení?
Ultrafialové záøení se mezinárodnì oznaèuje jako ultraviolet, zkratkou UV. Patøí do skupiny optických záøení. Dìlí se na tøi podskupiny:
UV A o vlnových délkách 315 - 400 nanometrù (nm),
UV B s rozsahem 280 - 315 nm,
UV C záøení zahrnující 10 - 280 nm.
 
Pro lidské zdraví nejškodlivìjší je UV B záøení, které mù¾e pøi delším pùsobení vyvolat ve tkáních, bez ochranného ko¾ního pigmentu, nevratné zmìny bunìk a jejich vá¾né poškození. Oèi v tomto smìru patøí mezi velmi ohro¾ený orgán. Ještì UV A záøení, v bì¾ných dávkách pova¾ované za ménì problematické, mù¾e být nìkterým lidem nebezpeèné, zejména starším. Naopak záøení o vlnových délkách kratších ne¾ 200 nanometrù je vzduchem pohlcováno.
Mìli byste vìdìt, ¾e nejménì zkreslují èoèky hnìdé, šedé a zelené - pøes takové slunìní brýle vnímáte témìø originální odstíny barev.
 
Kategorie filtrù
Oznaèení stupnì ochrany najdete u dobrých sluneèních brýlí na stranicích vedle oznaèení CE, napøíklad CE5 - 2, pøièem¾:
* èíslice 5 platí pro propustnost infraèerveného záøení,
* èíslice 2 urèuje stupeò prostisluneèní ochrany.
Sluneèní brýle oznaèené CE odpovídají normám Evropské unie.
 
Existují ètyøi normalizované kategorie filtrù:
0: bezbarvý nebo velmi svìtlý filtr s propustností viditelného záøení 80 a¾ 100 procent,
l: svìtlý filtr s propustností 43 a¾ 80 procent,
2: støednì tmavý filtr s propustností 18 a¾ 43 procent,
3: velmi tmavý filtr s propustností 8 a¾ 18 procent,
4: velmi tmavý filtr s propustností 3 a¾ 8 procent.
 
Optici upozoròují: Tmavé èoèky samy o sobì (bez oznaèení CE) nevypovídají nic o ochranì pøed UV záøením!
 
Jaké jsou tedy hlavní po¾adavky na funkèní sluneèní brýle?
 
-  nejdùle¾itìjší je UV filtr,
-  nejvhodnìjší jsou plastové èoèky, nebo» jsou lehèí a nehrozí poranìní oka.
-  nejménì zkreslují èoèky hnìdé, šedé a zelené - pøes takové slunìní brýle vnímáte témìø originální odstíny barev.
 
Radka Hrubá
 
 


Komentáøe
Poslední komentáø: 14.07.2006  07:08
 Datum
Jméno
Téma
 14.07.  07:08 Ludmila
 13.07.  10:33 emach
 13.07.  08:57 gagiknedlik brýle
 13.07.  07:30 Zdenka