Ověřování
Snad každý z nás se dostal do situace, kdy potřebuje kopii nějaké důležité listiny, ale takovou kopii, kterou by mohl používat jako originál. Není třeba zoufat, náš zákon pamatuje i na tyto případy a jedná se o ověřování listin. Tím docílíme toho, že máme více jejich vyhotovení, aniž bychom museli nechat zhotovit nový originál. K tomuto účelu patří tak zvané ověřování listin. Úředně ověřená listina má platnost originálu.
Ověřování listin je v našem právním řádu upraveno zákonem, a to zákonem č. 21/2006 Sb., který nahradil dosud účinný zákon č. 41/1993 Sb., a to od 1. března letošního roku. Zákon 21/2006 Sb. je zákonem ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu. Dále rovněž mění některé související zákonné předpisy. Na zákon navazuje vyhláška č. 36/2006 Sb. účinnou od 1. března 2006, o ověřování shody podpisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu. Zákon upravuje obecná kritéria a vysvětluje obecné pojmy v této oblasti a vyhláška pak specifikuje jakým způsobem úřady tuto evidenci ověřování vedou, uvádí vzory ověřovacích knih, techniku ověřování apod. Přílohou vyhlášky je seznam obecních úřadů, které provádějí vidimace a legalizace, vzor ověřovací doložky pro vidimaci a legalizaci.
Například pro občana obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je důležité aby věděl, že pokud potřebuje nějakou listinu ověřit, musí přijít do budovy radnice, kde jsou k dispozici dvě ověřovací místa. Jedno je v přízemí ve vestibulu radnice, kde ověřují pracovnice za Magistrát města Ostravy a v chodbě doprava z vestibulu je kancelář, kde ověřují pracovnice za Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Jedna strana textu ověření stojí Kč 30,-, ověření podpisu stojí rovněž Kč 30,-. Úřední hodiny pro ověřování platí stejné jako obecné úřední hodiny pro ostatní činnosti úřadu.
Pokud se vrátíme k zákonné úpravě ověřování, tedy k zákonu č. 21/2006 Sb.: v úvodu určuje, kdo má působnost k ověřování. Jedná se o Ministerstvo vnitra, krajské úřady, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, obecní úřady, úřady městských částí (např. v Brně), úřady městských obvodů územně členěných statutárních měst (např. v Ostravě) a úřady městských částí hlavního města Prahy. Jejich seznam je přílohou příslušné vyhlášky, jak je uvedeno výše. Dále se dle zákona může jednat o újezdní úřady tam, kde jako samosprávní celky působí (např. Libavá), pokud jsou prováděcí vyhláškou k předmětné činnosti určeny.
Jmenované úřady provádějí v rámci své působnosti vidimaci - ověření shody opisu nebo kopie s listinou, tedy jejím originálem a legalizaci - ověřování pravosti podpisu. Upravují formu ověřovací doložky, kdy příslušná ověřující osoba (úředník) vyznačí ověření jak na ověřované listině, tak v ověřovací knize. Obě musí obsahovat náležitosti dané zákonem (jméno a příjmení občana, údaj o trvalém pobytu, pořadové číslo legalizace nebo vidimace, souhlas shody s originálem apod.). Rovněž zákon stanoví, kdy nelze vidimaci nebo legalizaci provést. Vidimace se např. neprovede
u specifických listin, např. nelze vidimovat občanský průkaz, cestovní pas, zbrojní průkaz, vkladní knížku, směnku, cenný papír, los, sázenku apod. Legalizace se neprovede, když je např. podpis vyhotoven jinými písmeny než latinkou nebo podpis je na listině, kde není žádný text. Dalšími překážkami ověřování mohou být pochybnosti o pravosti listiny, cizojazyčnost textu, nesouhlas vidimované listiny s originálem apod. Zákon i vyhláška pak stanoví další podrobnosti, týkající se činností spojených s vidimací či legalizací.
Ověřovací činnost je činností poměrně frekventovanou a pro každodenní činnost podnikatelskou i soukromou potřebnou. Ze zákona je pro úředníky potřeba odborné kvalifikace a vykonání zkoušek k tomu, aby zaměstnanci tuto činnost při výkonu státní správy mohli vykonávat. Ve výjimečných případech lze ověřování provádět i mimo úřad, když je např. občan hospitalizován a nutně ověření potřebuje. Setkáváme se však i s případy, kdy si občan ověření vyžádá v místě bydliště s tím, že nemůže do úřadu přijít a při příchodu úředníků není doma, protože si „zašel nakoupit“.
JUDr. Zuzana Horáková
Tento krátký exkurz do oblasti ověřování listin a podpisů měl přiblížit občanům, že je to činnost potřebná, každodenní a byť je zákonem upravena v poněkud vázanější právní formě, stále slouží lidem a pomáhá jim.