Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ilona,
zítra Bìla.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Saola, tajemný „asijský jednoro¾ec“

Saola, tajemný „asijský jednoro¾ec“, kterého ¾ádný vìdec nespatøil na vlastní oèi, je nyní k vidìní v Zoo Ostrava
Saola, kopytník teprve nedávno objevený v horách na hranicích Laosu a Vietnamu, patøí mezi nejohro¾enìjší savce svìta. Dle odhadù na planetì pøe¾ívá nanejvýš nìkolik desítek a¾ stovek jedincù. Jednou z posledních nadìjí na záchranu saoly pøed vyhubením je tak její odchyt a záchranný chov v lidské péèi. Zoo Ostrava snahy o záchranu tohoto „asijského jednoro¾ce“ spoleènì se všemi svými návštìvníky aktivnì podporuje ji¾ nìkolik let. Aèkoliv saolu ještì nikdy ¾ádný biolog nespatøil ve volné pøírodì, nyní je k vidìní v Zoo Ostrava.
 

Saola v Zoo Ostrava
 

Saola (Pseudoryx nghetinhensis), které se kvùli jejímu a¾ mystickému zpùsobu ¾ivota pøezdívá „asijský jednoro¾ec“, se øadí mezi nejohro¾enìjší savce svìta. Vìdci byla popsána jako nový, evoluènì unikátní druh z èeledi turovitých a¾ v roce 1992 v centrálním Vietnamu, a to podle kosterních pozùstatkù a kù¾í. Zaøadila se tak mezi nejpøekvapivìjší zoologické objevy 20. století! Saola je nejvìtší suchozemské zvíøe svìta, které nikdy ¾ádný biolog nespatøil na vlastní oèi ve volné pøírodì. Známe ji jen z hrstky snímkù z fotopastí, díky nìkolika krátce ¾ijícím odchyceným jedincùm nebo na základì èástí tìl (zejména rohù) nalezených ve vesnicích. Nejvíce toho ale víme díky informacím od místních obyvatel. Saola ¾ije pouze v Annamském pohoøí na pomezí Vietnamu a Laosu, a její areál výskytu tak v porovnání s areály velkých savcù patøí mezi nejmenší na svìtì.
 

Saola zachycená fotopastí

Vzhledem k jejímu skrytému zpùsobu ¾ivota není známa velikost populace, odborné odhady ale hovoøí o nìkolika desítkách, maximálnì stovkách jedincù. Na Èerveném seznamu ohro¾ených druhù Mezinárodního svazu ochrany pøírody (IUCN) je proto saola ji¾ od svého objevení zaøazena do kategorie „kriticky ohro¾ený“. Nejvìtší hrozbu pro ni pøedstavuje komerèní lov, a to pøedevším pomocí tisícù pytláckých ok nastra¾ených na jiná velká zvíøata (viz foto), ve kterých tak hyne zcela zbyteènì. Saola nebyla v oblasti zaznamenána od roku 2013, kdy se ji podaøilo zachytit na fotopast. Potøeba rychlé koordinované akce na záchranu tohoto druhu je proto urgentní. Riziko jejího brzkého vyhubení ještì zvyšuje skuteènost, ¾e ¾ádná saola nikdy nebyla a není chována v lidské péèi v ¾ádné zoologické zahradì na svìtì.
 
Pøesto lze nyní saolu spatøit v Zoo Ostrava. Nikoliv však ¾ivý exempláø, nýbr¾ model saoly v ¾ivotní velikosti. Osvìta široké veøejnosti, která je nesmírnì dùle¾itou úlohou moderních zoologických zahrad, probíhá v naší zoo nejen prostøednictvím chovaných zvíøat jako¾to ambasadorù svých druhù, ale i pomocí øady edukaèních a herních prvkù. Jednou z novinek poslední doby jsou právì modely a sochy zvíøat, které jinak „na¾ivo“ vidìt nelze – a» kvùli jejich vzácnosti, výskytu v biotopu tì¾ko pøístupném èlovìku èi vzhledem k tomu, ¾e se jedná o ji¾ vyhubené druhy. Model saoly je spolu s informaèní cedulí umístìn tìsnì u hlavní návštìvnické trasy v blízkosti restaurace Saola. Ta na ohro¾ení „asijského jednoro¾ce“ upozoròuje ji¾ od roku 2012. Od roku 2016 pak Zoo Ostrava snahy o záchranu saoly podporuje aktivnì díky programu „Dvì koruny ze vstupu“, jeho¾ prostøednictvím spolu se všemi svými návštìvníky pomáhá financovat aktivity pracovní skupiny Saola Working Group (SWG).
 
Sebraná pytlácká oka

„Saola Working Group je skupina lidí spadající pod Mezinárodní svaz ochrany pøírody (IUCN) a sdru¾ující nejzkušenìjší ochranáøe a biology v jihovýchodní Asii, kteøí od roku 2006 spoleènì usilují o záchranu saoly pøed vyhubením a zároveò o zachování biologicko-kulturní rozmanitosti Annamských hor jako celku. Jedním z cílù záchranného programu je najít a odchytit volnì ¾ijící jedince saoly a pokusit se vytvoøit ¾ivotaschopnou populaci tohoto druhu v lidské péèi ve specializovaném chovném centru ve støedním Vietnamu. Jedná se o tzv. jednotný ochranáøský pøístup (One Plan Approach), který kombinuje ochranu druhu ve volné pøírodì s jeho záchranným chovem v lidské péèi v jednu koordinovanou strategii. Tímto pøístupem se sna¾í øídit mj. i moderní zoologické zahrady, vèetnì Zoo Ostrava,“ vysvìtluje koordinátor mezinárodních in situ projektù Zoo Ostrava František Pøíbrský.
 
V roce 2018 celosvìtové snahy vìdcù a ochráncù pøírody o záchranu saoly finanènì podpoøila také Unie èeských a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Na odchycení saoly a vytvoøení záchranného chovného centra, které pøedstavuje asi poslední šanci na záchranu tohoto záhadného a kriticky ohro¾eného kopytníka pøed vyhubením, pøispìla èástkou 100 tisíc korun.
 
V rámci dalšího zvyšování mezinárodního úsilí o záchranu saoly byla navíc v roce 2020 poprvé pøedstavena nezisková organizace Saola Foundation. Jejím cílem je pomoci získávat finanèní zdroje potøebné pro záchranu saoly a poskytovat technickou a finanèní podporu intenzivnímu hledání zbývajících saol ve volné pøírodì, o které usilují i odborníci ze SWG. „Kromì SWG navazujeme spolupráci také s novì vzniklou Saola Foundation, nebo» ka¾dá aktivní snaha o záchranu tak kriticky ohro¾eného druhu, jakým je saola, zasluhuje maximální mo¾nou pomoc,“ uzavírá František Pøíbrský.
 
Annamské pohoøí patøí k velmi pozoruhodnému a rovnì¾ dùle¾itému ekosystému. Od doby objevení saoly zde byly nalezeny a popsány další nové druhy, nejménì dva druhy munt¾aka, jeden králík, nìkolik druhù ptákù a dokonce jedna èeleï savcù (Diatomyidae), u které se myslelo, ¾e vyhynula ji¾ pøed miliony let… Celá oblast je bohatá i na další endemické druhy, které se podobnì jako saola nevyskytují nikde jinde na svìtì. To znamená, ¾e záchranné aktivity a projekty pro saolu pomù¾ou ochránit i ostatních vzácných druhù.    
 
Øeditel Saola Foundation William Robichaud v roce 2014 osobnì navštívil Zoo Ostrava a v restauraci Saola poobìdval s bývalým øeditelem Petrem Èolasem, díky nìmu¾ se seznámil i s dalšími budoucími podporovateli snah o záchranu saoly z øad zástupcù nìkterých èeských partnerských zoologických zahrad.
 
Foto: Pavel Vlèek a William Robichaud
Šárka Nováková, Zoo Ostrava


Komentáøe
Poslední komentáø: 28.02.2021  16:16
 Datum
Jméno
Téma
 28.02.  16:16 Du¹an
 28.02.  14:31 Von