Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Doubravka,
zítra Ilona.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Moèová inkontinence 

 

(samovolný únik moèi) je záva¾ný medicínsko-psychologický a sociálnì-hygienický problém, nebo» se jedná o pomìrnì èasté onemocnìní. Bohu¾el, nezøídka se setkáváme s pøílišným ostychem a obavami pacientù z vyšetøení, pøesto¾e v dobì moderní medicíny léèba úniku moèi nespoèívá jen v pou¾ívání hygienických vlo¾ek, aèkoli je øešení a» u¾ farmakologické nebo operaèní èasto efektivní a definitivní.


Moèová inkontinence mù¾e nastat v ka¾dém vìku. Vìtšinou jí však jsou posti¾eni starší lidé, co¾ je podmínìno pøirozeným procesem stárnutí. Dìlí se na rùzné druhy a stupnì záva¾nosti. Pøesto¾e v posledních letech se informovanost o moèové inkontinenci znaènì zlepšila a dostupnost informací je díky médiím a v neposlední øadì i internetu daleko snazší ne¾ døíve, stále pomìrnì velké procento lidí s inkontinencí nevyhledá lékaøe, který jim mù¾e s jejich potí¾emi pomoci. Pro mnoho lidí je toti¾ stále toto téma jistým tabu, o kterém se ostýchají hovoøit i s lékaøem. Vìtšina z nich si myslí, ¾e jejich potí¾e jsou normálním následkem stárnutí a ¾e se s nimi musí smíøit. V ¾ádném pøípadì však inkontinence ke stáøí automaticky nepatøí.


I kdy¾ je moèová inkontinence velice èasté onemocnìní, vìtšina nemocných trpí potichu, proto¾e se stydí jít k lékaøi a o problému mluvit. Pøedpokládá se, ¾e pouze 4 z 10 lidí navštíví s tímto problémem lékaøe. Bezdìèný, nechtìný odchod moèi je pacientùm tak trapný, ¾e se spíše brání tajnými opatøeními, aby nebyli ve spoleènosti nebo v rodinì pøisti¾eni.

 

Inkontinence moèi
je definována jako stí¾nost na jakýkoliv vùlí neovladatelný únik moèi. Pokud pacient trpí moèovou inkontinencí, je u nìho porušena schopnost øízeného vyprazdòování moèového mìchýøe. Ztrácí schopnost zabránit odchodu moèi, a to pøesto, ¾e se ji sna¾í v mìchýøi udr¾et.


Uvádí se, ¾e ve vìku 40 let trpí moèovými obtí¾emi 15 % ¾en, ve vìkové kategorii nad 60 let je to ji¾ minimálnì 30 % ¾en a 2 – 5 % mu¾ù. V prùbìhu ¾ivota má obèasné potí¾e s udr¾ením moèi a¾ polovina všech ¾en, ale pouze 10 - 20 % z posti¾ených vyhledá pomoc lékaøe. S vìkem výskyt inkontinence moèi stoupá. U hospitalizovaných pacientù o dalších 10 % a u seniorù v zaøízeních dlouhodobé léèebné péèe a¾ na 70 %.

 

Pøíèiny inkontinence

Moèová inkontinence vzniká jako následek poruchy v souhøe vypuzovacího a uzávìrového mechanismu dolních moèových cest. Pøináší neschopnost uskuteènit navyklou hygienickou potøebu v místì i èase, které si èlovìk urèí sám. Velmi silnì ovlivòuje psychosociální oblast ¾ivota posti¾eného jedince.

 

Pøíèinou moèové inkontinence je nejèastìji porucha funkce svìraèù. V prùbìhu ¾ivota výkonnost svìraèù postupnì klesá. I kdy¾ neschopnost udr¾et moè není normální souèástí stárnutí, postihuje tato nemoc èastìji starší osoby. V ka¾dém vìku a u ka¾dého pohlaví má inkontinence jinou nejèastìjší pøíèinu.

 

Pøíèiny se dìlí na, morfologické, funkèní a jiné:

Pøíèiny morfologické: extrofie moèového mìchýøe, ektopie ureteru, epispadie uretry, infravezikální obstrukce (hyperplázie nebo karcinom prostaty), cystitida, cystolitiáza, tumor mìchýøe nebo uretry, descensus pánevního dna.

 

Pøíèiny funkèní: neurogenní, získané traumatické – míšní trauma, trauma centrální nervové soustavy (dále jen CNS), trauma pánevního plexu, po operaci v malé pánvi, získané non-traumatické – nádory a infekce CNS, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, endokrinopatie (diabetes mellitus).

 

Pøíèiny jiné (vìtšinou pøechodné): komatózní stavy, centrální mozková pøíhoda, imobilizace pacienta, obstipace, vliv lékù (hypnotika, spasmolytika, diuretika aj.), vliv prostøedí.

 


Rizikové faktory moèové inkontinence

Faktorù, které se mohou podílet na moèové inkontinenci je mnoho. Nejèastìjší z nich jsou napø. vìk, polymorbidita, neurologické poruchy (demence, roztroušená skleróza), deprese, obezita, sní¾ená pohyblivost, kouøení, nádory, kameny v moèovém mìchýøi, uroinfekce, diabetes mellitus, u ¾en - deficit estrogenù v menopauze, tìhotenství a porod, velké gynekologické operace, u mu¾ù - karcinom prostaty, stenóza uretry, benigní hyperplazie.


Klasifikace inkontinence moèi

Stresová inkontinence je nejèastìjší a projevuje se únikem zpravidla malého mno¾ství moèi pøi fyzických aktivitách spojených s náhlým zvýšením nitrobøišního tlaku (pøi kašli, kýchnutí, smíchu, bìhu, skákání, zvedání bøemen). Za normálních podmínek,
u kontinentní ¾eny je tlak v uretøe v klidu i pøi stresu v¾dy vyšší ne¾ tlak v moèovém mìchýøi, u inkontinence dochází k obrácení tlakového gradientu.


Na rozvoji stresové inkontinence se podílí celá øada rizikových faktorù. Vrozená dispozice je obvykle základním stavebním kamenem, na který nasedají další rizikové faktory, jejich¾ pùsobením se inkontinence teprve projeví (obezita, vyšší poèet porodù a spontánní porod plodu o hmotnosti vyšší ne¾ 4000 gramù, období po pøechodu, stav po chirurgickém odstranìní dìlohy).


Hodnocení stresové inkontinence v praxi:
I. stupeò – únik moèi po kapkách pøi kašli, smíchu, kýchnutí a pøi zvedání tì¾kých pøedmìtù. K úniku dochází jen v situacích spojených s náhlým zvýšením tlaku v dutinì bøišní. Moè mimovolnì odtéká jen obèas. Vlo¾ky nejsou pou¾ívány.


II. stupeò – k úniku dochází ji¾ pøi malém zvýšení tlaku v dutinì bøišní, jako je tomu ji¾ pøi lehèí fyzické práci, pøi bìhu, chùzi po schodech apod. Pou¾ití vlo¾ek je nezbytné dennì, zvláštì pøi stresových okam¾icích.


III. stupeò – moè odtéká prakticky nepøetr¾itì i pøi pomalé chùzi a v klidu ve vzpøímené poloze, nutnost nosit vlo¾ky celý den i na noc.


Urgentní inkontinence je druhou nejèastìjší formu nechtìného úniku moèi a projevuje se náhlým neovladatelným nucením na moèení s únikem vìtšího mno¾ství moèi. Posti¾ená osoba trpí èastým denním i noèním moèením a urgencemi (náhlé nucení na moèení), nestaèí však nutkání zvládnout a na toaletu nedojde vèas. Mezi nejèastìjší pøíèiny vzniku urgentní inkontinence patøí infekce dolních moèových cest, zú¾ení moèové trubice, divertikl (výchlipka) moèové trubice, nádory mìchýøe, moèové kameny, cukrovka a degenerativní onemocnìní centrálního nerovového systému (napø. roztroušená skleróza). Urgentní inkontinencí trpí zpravidla starší ¾eny, obvykle v dùsledku zmìn, které souvisí s chøadnutím tkání v dùsledku nedostatku ¾enských pohlavních hormonù. Urgentní symptomatologie se rozvíjí také v dùsledku pùsobení nìkterých lékù (diuretika – léky na odvodnìní pøi léèbì otokù, selhávání srdce èi vysokém tlaku).


Smíšená inkontinence se popisuje stav, kdy pacient trpí jak stresovou, tak i urgentní inkontinencí. Jedná se o nepøíjemnou kombinaci potí¾í, jejich¾ léèba je obvykle slo¾itìjší a nemusí být stoprocentnì úèinná.


Reflexní inkontinence je pøíznakem neurologického onemocnìní anebo poranìní mozku nebo míchy. V dùsledku ztráty volní kontroly nad centrem pro moèení v míše se moèový mìchýø vyprazdòuje bez nutkání a reflexnì jako u kojence.


Paradoxní inkontinence je zpùsobená získanou slabostí svaloviny moèového mìchýøe a projevuje se neúplným vyprazdòováním s postupnì se zvìtšujícím zùstatkem moèi v mìchýøi po moèení (pøíèinou bývá zú¾ení moèové trubice èi pokles a výhøez dìlohy a poševních stìn).

 


Léèba inkontinence moèi
Neexistuje jednotná léèba inkontinence moèi, proto¾e existují rùzné pøíèiny a typy inkontinence. V zásadì lze léèbu rozdìlit na konzervativní a invazivní. V mnoha pøípadech je vhodné jednotlivé léèebné postupy kombinovat. Volba léèebné metody by mìla zaèínat v¾dy u co nejménì invazivního pøístupu, který ale má v dané situaci reálnou nadìji na odstranìní potí¾í. Ka¾dá léèba musí být pøesnì indikována a individuálnì upravena.


Léèba stresové inkontinence
Behaviorální léèba spoèívá pøedevším v nácviku cvikù zamìøené na posilování svaloviny pánevního dna v intervalech 3x a¾ 10x dennì. Vypracování soustavy cvikù posilujících svaly pánevního dna slou¾í k rehabilitaci svalstva. V dùsledku cvièení se zvyšuje klidový uzavírací tlak v moèové trubici a zlepšuje se také koordinace pøi kontrakcích svalù pánevního dna v prùbìhu stresových manévrù (kašel, smích, kýchání). Pro efektivitu léèby je velmi dùle¾itá motivace pacienta a jeho schopnost absolvovat celý program fyzioterapie.


Medikamentózní léèba spoèívá v pou¾ití lékù, které zvyšují uzavírací tlak moèové trubice. Nejèastìji se pou¾ívají poševnì podávané estrogeny. Ovìøování pùsobení estrogenù je pøedmìtem mnoha studií, ale dosud se nedaøí podat zcela jednoznaèné a pøesvìdèivé dùkazy.

 

Operaèní léèba  - v souèasné dobì se jedná o minimálnì invazivní metody, které výraznì zkracují dobu hospitalizace i rekonvalescence. Pøi volbì typu operace se musí zva¾ovat cíl operace. Provádí se závìsná operace typu kolposuspenze podle Burche, která je pova¾ována za zlatý standard chirurgické léèby SI a její¾ úspìšnost dosahuje a¾ 90%. Poslední revoluèní zmìna v chirurgické léèbì ¾enské stresové inkontinence byla zaznamenána v roce 1996, kdy byla prezentována ambulantní chirurgická léèba stresové inkontinence pomocí polypropylenové pásky ulo¾ené volnì pod moèovou trubicí, nazvaná TVT („tension-free vaginal tape“) je zalo¾ena na experimentálním výzkumu uzavíracího mechanizmu ¾enské moèové trubice. Operace se øadí mezi minimálnì invazívní chirurgické výkony a je provádìna ambulantnì nebo v rámci krátkodobé hospitalizace.


Léèba urgentní inkontinence moèi
Pokud je zjištìna pøíèina urgentní inkontinence, zamìøujeme se na její léèbu nebo odstranìní. Pokud se nedaøí pøíèinu zjistit, pak má léèba potlaèit pøíznaky choroby, ani¾ by zpùsobila poruchy funkce jiných orgánù nebo poruchy normální mikce.


Hlavní metodu volby léèby urgentní inkontinence pøedstavuje medikamentózní terapie, ale individuálnì lze vyu¾ít i nìkteré pomocné léèebné metody, které zvyšují pravdìpodobnost vyléèení

 

Nefarmakologická léèba spoèívá v úpravì ¾ivotního stylu (omezení èi odstranìní nìkterých látek-káva, alkohol, koøenìná jídla), trénink moèového mìchýøe (stanovení vhodných èasových intervalù, ve kterých se dojde pacient vymoèit), elektrostimulace.

 

®eny a moèová inkontinence
Moèová inkontinence a její vliv na kvalitu ¾ivota je v souèasné dobì velmi diskutované téma. Mezi nejèastìji posti¾enými touto inkontinencí jsou ¾eny v seniorském vìku. Pøíèiny mohou být rùzné. Jde napø. o moèové kameny, nesprávné ulo¾ení moèovodu, ochabnutí pánevního svalstva, zánìty moèového mìchýøe, poranìní pánevního plexu pøi gynekologické operaci, demence, onemocnìní ¾láz s vnitøní sekrecí (diabetes mellitus), cévní mozková pøíhoda, zácpa, retence moèi, psychogenní pøíèiny, vliv lékù aj.


Mimovolný odtok moèi v dospìlosti je pro mnohé z nás nepøíjemným pøekvapením. Neschopnost spolehlivì ovládat základní tìlesné funkce nám mù¾e pøipadat poni¾ující a stává se tak velmi intimním problémem. Mnohé ¾eny øeší v první fázi obtí¾e menstruaèními vlo¾kami. Mají vìtšinou vysledováno, kterým situacím pøedcházet. Vyhýbají se kašli, smíchu, prudkým pohybùm, zvedání t쾚ích pøedmìtù. Jistì lze tímto zpùsobem zabránit ojedinìlým trapasùm, v ¾ádném pøípadì se však nedá takto øešit problém dlouhodobì. Pokud obtí¾e trvají a obtì¾ují, mìli by být konzultovány s lékaøem.


Moèová inkontinence mù¾e ovlivòovat i spoleèenský ¾ivot ¾eny, která má strach ze spoleèenské diskvalifikace, uzavírá se doma, vyhýbá se styku s okolím a tento styk omezuje jen na své blízké. Ani doma u svých partnerù nemusí mít v¾dy pochopení. Moèová inkontinence mù¾e negativnì ovlivnit i sexuální ¾ivot. Pøi èastìjším noèním moèení dochází ke zmìnì kvality spánku. Soubor všech tìchto pøíznakù mù¾e vést k tì¾ké frustraci, k pocitu ménìcennosti, k pocitu nenaplnìného ¾ivota.


Inkontinence moèi není synonymem stáøí. Není to jev obvyklý a u¾ vùbec by se tento problém nemìl podceòovat. Ka¾dý èlovìk, který má tyto obtí¾e, si zaslou¾í, aby pøíèina jeho trápení byla objasnìna a pokud mo¾no patøièným zpùsobem øešena. I kdy¾ vás mù¾e moèová inkontinence uvádìt do rozpakù, je tøeba o ní informovat vèas svého lékaøe. Úspìch léèby závisí zejména na pøíèinì inkontinence. Lékaø se vás nejdøíve podrobnì vyptá na vznik, trvání a charakter obtí¾í. Na základì popisu obtí¾í je mo¾né urèit pøesný charakter inkontinence.
Lékaø, který èlovìka odbude slovy, ¾e se jedná o vìc „normální“, nepostupuje správnì. U seniorù je èastá kompenzaèní (protetická) léèba, co¾ znamená pou¾ívání pomùcek jako jsou vlo¾ky, pleny, podlo¾ky, jednorázové absorpèní kalhotky. Pomùcka se vybírá podle velikosti, savosti, tvaru a materiálu.

Mgr. Dagmar Dvoøáèková


Pou¾ité zdroje:

Poz. redakce:

Dagmar Dvoøáèková publikuje na  SeniorTipu. Pracuje jako odborný asistent na Jihoèeské univerzitì v Èeských Budìjovicích a zároveò má dlouholetou praxi jako zdravotní sestra a jako sociální pracovnice v domovì pro seniory. Zabývá se problematikou seniorù a pùsobí jako externí supervizor v zaøízeních poskytujících sociální péèi rùzným cílovým skupinám (dìti, dospìlí, senioøi) . 

Pokraèujeme tématickými  èlánky. Vìøíme, ¾e vás zaujmou, a ¾e najdeme také okruhy témat ke spoleèné diskusi.  V oddílu diskuse je k tématickým èlánkùm zalo¾ena diskuse. Budeme rádi, kdy¾ se do ní aktivnì zapojíte a dáte najevo, ¾e vás téma zajímá, podìlíte se s problémy, které se vás týkají, jejich øešením, ale také se zkušenostmi, pøípadnì se pøipojíte s dalšími názory.  

 

Další èlánky autorky:

Nejste v tom sami

Bez spánku ¾ít nejde

Sociální izolace



Komentáøe
Poslední komentáø: 27.09.2009  19:30
 Datum
Jméno
Téma
 27.09.  19:30 Ludmila
 27.09.  18:33 Jelena
 27.09.  08:39 Dá¹a
 27.09.  08:25 Karla k vìci a bez vytáèky