Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ilona,
zítra Bìla.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pepa Fousek pìtasedmdesátiletý


Motto Pepy Fouska:

Mládí trvá tak dlouho,
ne¾ si èlovìk pøizná,
¾e je starý.


Kdo by to byl èekal, ¾e jednou bude z Pepy Fouska 75letý kmet - èi vìèný mladík, jemu¾ napadalo støíbro do skrání. Vìèný tramp, boxer, fotograf, básník, písnièkáø, spisovatel se srdcem na dlani, který se dovede s lidmi podìlit o strasti všedního ¾ivota zábavnou formou.


Zdá se to jako vèera, kdy mu pøátelé uspoøádali mohutné oslavy jeho sedmdesátin v galerii Cesty ke svìtlu. Tìšil jsem se s ním díky reportá¾ím na netu, proto¾e mu pøišla popøát opravdu plejáda významných pøátel a hostí.


Pepa vyfasoval do ¾ivota dobrého andìla strá¾ného, který mu ji¾ nìkolikrát zachránil ¾ivot. Jednou pøi infarktu v Kromìøí¾i, podruhé pøi operaci srdce, kdy dostal k 60. narozeninám trojnásobný bypass, a nakonec pøed nìkolika lety pøi strašné bouraèce.


Mìl také dobré sudièky, které mu daly do vínku mimo pár trudných vìcí dobrou rodinu, jedineènou man¾elku, dobré dìti a vnouèata, duši umìlce díky ní¾ se mohl vrchovatou mìrou projevit jak v umìlecké fotografii, tak na pódiích èi ve svých básních, písnièkách a øadì kní¾ek. Hlavnì mu ale daly dobré srdce a lásku k èlovìku, pravdì a demokracii.


Pepa se narodil 12. bøezna 1939 na Kladnì a tøi dny nato pøijel Hitler do Prahy, tak¾e rané dìtství pro¾il za Protektorátu. Ve 14ti letech napsal ve škole na tabuli "Nejvìtší však voly dìlaj z lidí školy!", zahodil tašku s uèením a odešel ¾e školy. Zaèal pracovat v hutích na Kladnì a pak šel pást krávy do pohranièí na Šumavì. Po vojnì se vrátil do hutí a nakonec skonèil jako montér v plynárnách.


Díky trampingu ji¾ v mládí poznal svoji budoucí man¾elku Jarmilku, dceru starého kamaráda trampa. Kdy¾ jí pak bylo 14 let tak jí øekl, ¾e si ji jednou vezme. Kdy¾ dospìla, po¾ádal ji o ruku a ona je ji¾ jeho andìlem strá¾ným 52 let. Mají syna Tomáše a dceru Ivanku a vnouèata Pepíèka, Kristýnku a Matìje.


Mimo psaní poezie, které mu vyneslo od nìkterých kamarádù pøezdívku "Haldový básník z Kladna", ale pozdìji ji¾ jako bardovi i udìlení "Èestného obèana Kladna", se dal také na box, kde se stal pøeborníkem Støedoèeského kraje ve støední váze. Mimoto té¾ absolvoval Lidovou konzervatoø v oboru umìlecké fotografie u prof. Jána Šmoka. Od roku 1965 zaèal vystavovat doma i v cizinì a dnes si mù¾ete zakoupit jeho fotografie ve známé pra¾ské Galerii Jana Soudka.


Veøejnì zaèal vystupovat v Semaforu ve svých ètyøiceti letech, kdy ho v roce 1979 pozval Miloslav Šimek jako hosta do svého poøadu. Jeho vystupování v Semaforu (pozdìji v Divadle Jiøího Grossmanna) trvalo a¾ do roku 1998. Mimo hraní a zpívání se stal jejich "dvorním skladatelem" a napsal texty ke všem písním spolu i s øadou melodií. Dost jeho textù také zhudebnil Petr Spálený. Øada písní které zpívali tøeba Petr Spálený, Miluška Voborníková, Valérie Èi¾márová a další, se dostaly i mimo divadlo.


Po odchodu z Divadla Jiøího Grossmanna zaèal dìlat "one man show", i kdy¾ - nìkdy vystupuje se synem Tomášem. Jezdí a hraje po celé republice (nìkdy i zdarma pro veterány, invalidy a posti¾ené), obèas má své poøady i v Semaforu a jiných divadlech. Pokud nehraje, tak vìnuje svùj èas psaní. Jeho básnì, písnièky a aforizmy jsou jedineèné, proto jsou asi také hned jeho kní¾ky vyprodané, stejnì tak jako jeho pøedstavení. Napsal ji¾ asi 28 kní¾ek a na dalších stále pracuje. Také napsal mnoho pìkných písní i pro øadu dalších interpretù, kteøí s nimi slaví úspìchy, jako Eva Pilarová, Gospel Time Zuzany Stirské, Taxmeni Jaroslava Èvanèary, Václav Neckáø a další.

 

Dodnes dìkuji „Osudu“, ¾e mi umo¾nil se s Pepou Fouskem pøed dvaceti lety poznat. Kdy¾ 3. bøezna 1994 zemøel Karel Kryl, tak jsme se rozhodli, ¾e pojedeme domù dát aspoò kytièku na hrob kamaráda, se kterým jsme se znali pøes dvacet let. Ten samý veèer jsme si zašli do Divadla Jiøího Grossmanna za Slávkem Šimkem, Jirkou Krampolem a Uršulou Klukovou, kteøí pøedtím u nás byli v Montrealu. Hned jsem se ptal, kdy bude Pepa úèinkovat. Øekli mi, ¾e sezóna konèí, ale dali mi program zájezdù.


Za pár dní jsme se za nimi vypravili do Podìbrad, kde se kdysi Pepa léèil. V lázeòském pavilónu bylo tak nabito, ¾e jsme byli rádi, ¾e vùbec mù¾eme stát u dveøí. Pøedstavení bylo super, ale kdy¾ vystupoval Pepa tak ovace nebraly konce. Slávek Šimek nás pak pøedstavil a my byli nadšení, ¾e jsme ho poznali, vèetnì jeho ¾eny Jarmilky. Dali jsme øeè a já je pozval do Montrealu, a slíbil jsem zorganizovat jeho koncerty i v dalších kanadských a pøípadnì amerických mìstech, tak jako døíve i jiným umìlcùm. Byli jsme rádi, ¾e Pepa mohl párkrát pøijet.


Bohu¾el jeho tøetí severoamerické turné, na které pøijel s Jarmilkou bylo ji¾ poslední. Srdíèko se ji¾ ozývalo víc a víc, tak¾e nezbylo ne¾ se podrobit trojitému bypassu, po nìm¾ ji¾ mìl zákaz dlouhých cest. Ještì jednou si zajel pouze do New Yorku v záøí 2001, kam byl pozván Jirkou Suchánkem, majitelem vìhlasné restaurace Zlatá Praha, který poøádal mezinárodní country festival. Bohu¾el jej tam zastihla katastrofa 9/11, tak¾e jsme mìli strach o jeho ¾ivot, stejnì tak jako o Greenhorny a další. Po obnovení leteckého provozu se všichni okam¾itì vrátili domù. Podrobné zá¾itky Pepa popisuje v jedné ze svých knih.


Od tìch dob nám nezbývá ne¾ navštìvovat Pepu, jeho vystoupení a rodinu pouze doma, na co¾ se v¾dy ohromnì tìšíme. Naposledy jsme byli na Taxmenech a jejich Poctì veteránùm, kde mìl na 10 minut vystoupit jako host. I pro nì také napsal nìkolik pìkných písnièek (o našich letcích RAF). Lidé ho nepustili a tak z 10ti minut byla skoro hodina. Pepa má rád své publikum a své ètenáøe a je jim vdìèný. Proto si rád po pøedstavení popovídá s ka¾dým a nekouká na èas, a ka¾dý pak odchází domù v dobré náladì a s bla¾eným pocitem, ¾e to stálo za to. ®ije tak, jak to vyjádøil v jedné svojí písni:


„Já nechci Pane fùry penìz
Jen trochu èasu pro své sny
Úsmìvy které potkám cestou
Jsou pro mì krásný kapesný ...“


Obèas si nostalgicky pouštíme stará videa, kterých jsem s ním a jeho rodinou natoèil zde i doma pøes sto hodin. Èastìji si však pouštím jeho kazety a CD nebo jej navštìvuji na YouTube, èi v televizních a rozhlasových archivech. Bohu¾el díky èasovému rozdílu šesti hodin nemohu poslouchat jeho nedìlní dopolední vysílání "Fouskùv svìt" na ÈRo Plzeò, tak jej poslouchám aspoò z archivu.


Nejèastìji však sleduji Pepovy stránky www.pepafousek.cz/, abych se dozvìdìl o všech jeho aktivitách. Na YouTube jsou jeho staré i nové písnièky, ale zde bych chtìl upozornit na dvì pìkné písnièky z pøedstavení DJG, které zpívá s nezapomenutelnou Valérií Èi¾márovou:


Prachobyèejný smích (1989) 

 

a

Stará Amerika (1995)


Na závìr bych chtìl Pepovi popøát i jménem ètenáøù vše nejlepší, hlavnì dobré zdraví, ještì mnoho písnièek, kní¾ek a vystoupení, jako i radosti v jeho velké rodinì po dalších mnoho let.


Láïa Køivánek

Fotogalerie

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 18.05.2014  15:08
 Datum
Jméno
Téma
 18.05.  15:08 Josef Oboøil
 18.05.  15:08 Josef Oboøil
 14.03.  10:14 Blanka K. Blahopøeju!
 13.03.  22:35 Láïa K. Podekovani
 13.03.  11:28 Václav ®idek
 13.03.  09:38 adastra
 13.03.  06:39 Kvìta dìkuji
 12.03.  23:47 Jaroslava Pechová
 12.03.  21:27 Láïa K. Dal¹í fotky v galerii
 12.03.  19:51 Von
 12.03.  18:28 Ludìk Horký Pepa Fousek