Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vladislav,
zítra Doubravka.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vzpomínka na Jiøího WINTERA


O Majstrovi Nepraktovi s jeho ¾iakom karikaturistom René Janoštíkom, vo výtvarných kruhoch známým aj ako “RENDO”.


V roku 2011 odišiel kresli» Jiøí Winter do výtvarného neba. V tomto roku si pripomíname jeho nedo¾ité 90. narodeniny. Legenda a ikona èeského kresleného humoru ostatného polstoroèia prvý a jediný karikaturista ocenený titulom zaslú¾ilý umelec v bývalom Èeskoslovensku - Jiøí Winter Neprakta, bol nielen excelentným výtvarníkom s obdivuvohodne nevyèerpate¾ným tvorivým potenciálom a výkonným ka¾dodenným priam závideniahodným tvorivým zápalom (nakreslil takmer 40 tisíc úsmevných obrázkov), ale rovnako vedel si v¾dy a rád nájs» a ukroji» èas aj na prospešnú no nároènú prácu "pedagóga" pri výchove svojich budúcich nasledovníkov, ktorí sa k nemu velmi èasto obracali o radu.


Na jedného z nich bol však v¾dy hrdý o èosi viac - na skromného a sympatického „kluka“ z Moravy, kúsok od Brna - stavebného in¾iniera René Janoštíka. Rendo, ako ho nazývajú blízky priatelia a kolegovia, zase nikdy neskrýval svoj obdiv a úctu k velkému "Mistrovi" a hrdo sa hlásil k tomu, ¾e mohol by» takmer tri desa»roèia jeho ¾iakom (1984-2011). Aj vïaka Majstrovi patrí dnes Rendo medzi popredných a uznávaných èeských karikaturistov a výtvarníkov. Keï pri jednej mojej návšteve u Majstra, v jeho vile na pra¾skej "Oøechovce", spomenul práve jeho meno s tým, ¾e práve on je ten, ktorý so svojím páèivým "Nepraktovským" rukopisom by mohol by» jeho pokraèovatelom na poli èeského kresleného humoru, vyhladal som ho a po¾iadal o rozhovor o výtvarnej legende. Výtvarník a rezbár, karikaturista René Janoštík ze Støelic u Brna, ktorý sám publikuje humor u¾ od roku 1986, rád odpovedal na moje otázky.


Prosím vás Majster Rendo - predstavte sa nám na úvod.
Jmenuji se René Janoštík. Narodil jsem se v roku 1956 v Tøebíèi. Jsem absolventem tøebíèského gymnázia a VUT, fakulty stavební v Brnì. Do roku1991 jsem byl projektantem. Od roku 1991 pracuji jako grafik na volné noze. Od roku 2010 zastávám navíc funkci technického a marketingového mana¾era na zubní klinice Apollonia v Brnì.


Ako si spomínate na Majstra Wintera?
Mistra mám za¾itého jako èlovìka nesmírnì pracovitého, vzdìlaného, vlídného a trpìlivého. Èlovìka, který umìl naslouchat, který umìl poradit a také povzbudit.


Ako by ste charakterizovali výtvarné umenie Majstra?
Brilantní kresba, skvìlá zkratka, vyvá¾ená barevnost, to celé postavené na obdivuhodných znalostech ve všech mo¾ných oborech.


Èím si vás Majster získal, ¾e ste sa chceli stá» - sám u¾ hotový výtvarník - jeho ¾iakom.
Mistrovy obrázky mì fascinovaly kam moje pamì» sahá. Kdy¾ jsem se rozhodl proniknout do tajù kresleného humoru, odhodlal jsem se oslovit karikaturistu podle mého názoru ve všech smìrech nejlepšího.


Ako ste sa vlastne stali ¾iakom Majstra?
Mistra jsem oslovil v roce 1984 na jedné z jeho vernisá¾í pøi autogramiádì. Kdy¾ jsem mu pøedlo¾il nìkteré ze svých prací byl tak laskav, ¾e mi dal na sebe kontakt a pozval mì do svého atelieru.

 

  


Kedy, ako èasto a kde ste sa stretávali? Akú formu mal tento pedagogický poèin Majstra?
Scházeli jsme se v prùmìru jedenkrát za mìsíc, po roce 2000 zhruba jedenkrát krát za dva mìsíce, nìkdy i èastìji, podle situace. Výuka spoèívala v zadání konkrétních úkolù. Vše bylo postaveno na základních znalostech anatomie èlovìka i zvíøat. Následnì anatomie hlavy, mimika oblièeje, typologie, historie, technika kresby, materiály, kompozice atd. Na ka¾dou další lekci jsem dovezl øadu kreseb, ke kterým mi mistr udìlal oponenturu.


Èo vám dala škola Majstra?
Kromì rozšíøení znalostí nezbytných pro kolorovanou kresbu a kreslený humor, mi jeho škola dala potøebné sebevìdomí, nadhled a osvojení si zásad, které je tøeba ctít.

 

 


Vie sa, ¾e ste mali s Majstrom aj vydarené a úspešné spoloèné výstavy? Spomeniete si kde a kedy?

Ano, v Tøebíèi v roce 2000, v Prostìjovì v roce 2000 a v Krnovì v roce 2002.


A kolko ste mali vy sám samostatných výstav a ktorú z nich si zvláš» pova¾ujete?
Samostatných výstav jsem nemìl mnoho a popravdì ani je nevyhledávám. Pøíprava výstavy zabere mnoho èasu, kterého mám jako šafránu, poøad je co dìlat na domì. Pøíjemný dojem ve mnì zanechala výstava v polském Paczkowì v roce 2008. Krásné prostøedí, pøíjemní lidé a kouzelné mìsteèko.


Skúste nám priblí¾i» - aký bol Majster v súkromí?
S mistrem a jeho paní jsme se stýkali té¾ mimopracovnì jako rodiny. Vzájemnì jsme se zvali na oslavy rùzných ¾ivotních jubilejí. Mistr mi byl v roce 1989 na svatbì za svìdka a s paní Winterovou byli v¾dy pøíjemnými a zábavnými partnery s vytøíbeným smyslem pro humor. Paní Winterová byla skvìlá ¾ena, vzdìlaná a nesmírnì hodná. Mìl jsem ji moc rád a je veliká škoda, ¾e zemøela tak brzy.
Paní Pavlatovou jsem poznal samozøejmì také. Má jistì velkou zásluhu na tom, ¾e mistr do¾il v dùstojné stáøí.
Jako gurmán mì zval mistr èasto do vybraných pra¾ských restaurací, jako známý umìlec na rùzné kulturní akce, kde nemohl chybìt.


Stretli ste sa aj s jeho tretím a ostatným libretistom - autorov námetov pra¾ským novinárom Emilom Schneiderom?
Ano, potkali jsme se dvakrát nebo tøikrát v Praze. Ale blí¾e jsem ho neznal.


A vy sám ste sa ako dostali ku karikatúre? Èím si Vás získala?
Jako dislektik a levák jsem mìl v¾dy problém se ètením. Obraz, resp. ilustrace, komiks èi kreslený humor byl pro mne ideálním prostøedkem, jak pozøít maximální obsah sdìlení s minimem slov.


Tematický záber Majstra a vášho pedagóga v karikatúre bol velmi široký, priam neuveritelne neohranièený. Aké témy sú najbli¾šie vám?
Ano, i v tomto byl mistr jedineèný. Já se nevyhýbám jakýmkoliv tématùm, a¾ na témata politická.


Majster v¾dy hovoril, skôr v dobrom prízvukoval, ¾e karikatúrou chcel aj vychováva» svojho diváka. Èo chcete svojou karikatúrou poveda» divákovi vy?
Svojí kresbou bych rád v divákovi navodil pøíjemnou náladu, v lepším pøípadì i úsmìv. Chci mu pøedlo¾it klasickou kresbu tuší, kolorovanou akvarelem v ní¾ ka¾dý pozná profesi, sloh, druh zvíøete, rostlinu apod. Chci dìlat humor pro všechny vìkové kategorie, jak mì to mistr nauèil.


Máte svoju vlastnú definíciu karikatúry?
Karikatura je podle mého názoru nemilosrdný obraz pro odvá¾né podívat se pravdì do oèí.


Èo kreslíte najviac?
Co se kresleného humoru týká, patrnì nejèastìji kreslím vtipy na téma "ONA a ON". Téma vìèné a také vdìèné.


Èo vám karikatúra dala?
Karikatura mi dala kouzelné chvíle nad ètvrtkou papíru a mo¾nost poznat zajímavé lidi.

 

  


A èo zobrala?
Nevím o nièem, co by mi vzala.


Aké máte ešte hoby okrem kreslenia karikatúry?
Døevoøezba, grafika, sport.


A ak to rozmeníme aj na drobné?
Døevoøezbì se vìnuji pouhé ètyøi roky a to velmi sporadicky, tak¾e mám zatím hotové ètyøi - pìt vìcí a nìkolik ve stádiu zrodu. To ještì zdaleka není na výstavu. Ú¾asné døevo je švestka nebo oøech.
Kdy¾ u¾ se dostanu k volné grafice, pak je to litografie. Inspiraci hledám v pøírodì, ta nabízí nekoneèné mno¾ství námìtù, staèí se zastavit a vnímat. Musím øíct, ¾e v obou èinnostech mì mistr velice podporoval, aèkoliv to bylo na úkor kresby.
Co se týká sportu, v mládí jsem hrál aktivnì hokej, tenis a volejbal. S volejbalem jsem skonèil ve tøiceti. Ten mi byl nejbli¾ší. Dnes u¾ je to jen rekreaènì tenis, kolo a v zimì ly¾e.


Máte ešte svoj vysnívaný a nesplnený výtvarný sen?
Mým snem je ilustrace pohádek. Ale klasických, co¾ je mo¾ná problém.


Aké je vaše výtvarné a ¾ivotné krédo...
Rodièe mì uèili dìlat vše poctivì a poøádnì, abych to nemusel dìlat dvakrát. Mistr Neprakta mì v tom utvrdil.


Kedy ste sa naposledy stretli s Majstrom?
S mistrem jsem se vidìl naposledy zhruba deset dní pøed smrtí ve støešovické nemocnici. Oba jsme vìdìli, ¾e u¾ to mù¾e být naposledy... Bylo to smutné.


Èo by ste odkázali priaznivcom, obdivovatelom a zberatelom umenia Majstra?
Aby se poøád dobøe pobavili a zasmáli...

 

Jiøí Winter Neprakta (12. èervence 1924 – 30. øíjna 2011). Výtvarník, maliar, grafik, ilustrátor, karikaturista, zberatel orientálneho umenia. Humor publikoval od roku1948. Velmi skoro dosiahol to, po èom sníva ka¾dý výtvarník - jeho kresby poznali všetci aj bez podpisu. Osudovým èasopisom sa mu stal známy, dnes u¾ kultový èeský humoristicko-satirický tý¾denník Dikobraz (kde bol spolu s Renèínom jeho najoblúbenejším kresliarom), s ktorým spolupracoval vyše štyridsa» rokov - od roku  1948 a¾ do jeho zániku. Neskôr mu pomáhal na nohy aj pri jeho znovuzrodení po roku 2000. Láskavý humor jeho kresieb je úprimný, prostý, zrozumitelný, úsmevný a príjemný. Do roku 2011, aj napriek úctyhodnému veku, dr¾al láskavo vernú ceruzku a štetec v ruke a stále kreslil. Aspoò jeden obrázok denne. Rozdával úsmev a rados» všetkým priaznivcom kresleného humoru - na obidvoch brehoch Moravy - od Sobraniec po Holíè a od Hodonína a¾ po Aš.


Na jeho konte je takmer 40 tisíc obrázkov. U¾ keï ich poèet dosiahol cifru 35 000, dostalo sa mu velkej výtvarnej pocty zaradením do slávnej Guinnessovej knihy rekordov. O oblúbenosti jeho tvorby svedèí aj to, ¾e ako prvý èeský karikaturista získal u¾ v roku 1981 titul zaslú¾ilý umelec. Mu¾i sú vraj v láske neverní, iný nebol ani Mistr Jiøí (bol štyrikrát ¾enatý, jeho prvá man¾elka Zdenka sa neskôr stála šlachtiènou vo Velkej Británii, keï sa vydala za slávneho anglického futbalového "lorda" Sira Stanley Matthewsa (1915–2000), keï verný bol iba jednej svojej láske - kresleniu - ale po celý svoj ¾ivot.


Rodák z pra¾ských Holešovic Jiøí Winter, ktorý svoje páèivé kresby, u¾ od spolupráce s Bedøichom Kopecným, podpisoval ako Neprakta (celkovo spolupracoval s tromi libretistami - zberatelom Bedøichom Kopecným, spisovatelom Miroslavom Švandrlíkom a novinárom Emilom Schneiderom.


A kde sa vzal jeho pseudonym NEPRAKTA? Sám Majster vysvetlil:
Na zaèiatku to nebolo mienené ako pseudonym. Robi» kreslený humor od roku 1948, v tej dobe po februári, a ešte navyše aj neanga¾ovaný a nebudovatelský, bolo nieèo neobvyklé a teda aj NEPRAKT-ické. Nieèo, ako preká¾kový beh na dlhé trate a diskvalifikácia nad nami visela ako Damoklov meè. Museli sme by» ustaviène v strehu a pre¾íva», ako sa dalo. Okolo nás vtedy vznikali nové umelé a niè nehovoriace názvy národných a dru¾stevných podnikov a obchodov NARPA, OBUVA, ODEVA... Tak sme aj my dvaja so zberatelom orientálneho umenia, priatelom a námetarom Bedøichom Kopecným zalo¾ili firmu s “truc“ názvom na kreslenie vtipov NEPRAKTA. Postupne sa toto slovo v¾ilo. Nie je to pseudonym... Ale "dnes slyším na to oslovení"...


Kresby: Kariportrét J. Wintera Nepraktu (autor R.Janostík) (autor L.Vanìk)
Plagát v štýle Neprakta (autor R.Janoštík)
Foto-portrét J. Wintera (autor P.Závacký)
Foto – spoloèné Winter-Janoštík (archív R.Janoštíka)

Peter Závacký

* * *

Zobrazit všechny èlánky autora



Komentáøe
Poslední komentáø: 13.07.2014  17:08
 Datum
Jméno
Téma
 13.07.  17:08 Von Omluva
 13.07.  15:30 Von
 13.07.  14:08 Ivo
 13.07.  09:56 Dubský Jiøí Wintera byl velký kreslíø s velkým úsmìvným a humanistickým, nábojem
 12.07.  01:28 vladimir c.